FOTO Kiska prevzal Európsku cenu za ľudské práva Sintov a Rómov

  0
  Andrej Kiska si prevzal Európsku cenu za občianske práva Sintov a Rómov. Na snímke s prezidentom SR Romani Rose a Soraya Postová (Autor: TASR)

  Slávnosť v priestoroch Domu európskej histórie otvoril podpredseda Európskeho parlamentu Rainer Wieland. Riaditeľka Domu európskej histórie Constanze Itzelová a eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová vo svojich príhovoroch upozornili na pretrvávajúcu diskrimináciu voči Sintom a Rómom.

  “V prvom rade, každé dieťa musí mať šancu,” povedal prezident médiám po prevzatí ceny a už počas svojej ďakovnej reči zdôraznil dôležitosť vzdelania pre rómskych občanov, aby sa zvýšila ich šanca na zamestnanosť a zlepšenie životných podmienok. Prezident šek na 15.000 eur, ktorý dostal spolu s cenou, odovzdal združeniu Cesta von.

  Cenu od roku 2008 udeľuje Ústredná rada Sintov a Rómov v Nemecku ako ocenenie jednotlivcov a inštitúcií, ktoré vystupujú v prospech ochrany občianskych práv Sintov a Rómov, uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe prezidentskej kancelárie.

  - Reklama -