streda, 28 októbra, 2020
15.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Matovič: Dajte Šufliarskeho čím skôr do šuflíčka! S Kočnerom si vymenil 430...

Matovič: Dajte Šufliarskeho čím skôr do šuflíčka! S Kočnerom si vymenil 430 esemesiek

Matovič pred novinármi hovoril o esemeskovej komunikácii medzi Šufliarskym a Kočnerom. Hovoril, že si obaja vymenili 430 esemesiek, ktoré majú podľa jeho slov pochádzať z 2. polovice roku 2017. Sedemť správ Matovič prečítal aj ukázal pred kamerami (čítajte ich TU). Tvrdil, že takto vyzerá komunikácia “prokurátorskej mafie” a odkázal, že Šufliarsky by mal skončiť čím skôr v šuflíku. Zároveň kritizoval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podľa neho nepostupuje v prípade Šufliarskeho tak, akoby mal. Mal by okamžite odstaviť svojho prvého námestníka,” povedal na adresu Čižnára Matovič. Čižnár o tých esemeskách vedel už pol roka,” vysvetlil líder OĽaNO.  

Stanovisko Čižnára

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného Mariana Kočnera. Informovala o tom hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu (27.3.), stretnutie pokračuje aj vo štvrtok.

“Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,” uviedla Predajňová.

Dodala, že podľa Čižnára sa však terajšia situácia nedá porovnávať s postupom v prípade bývalého námestníka pre netrestný úsek René Vanekom. Vanek sa po dlhšej dovolenke minulý týždeň po dlhých rokoch vzdal funkcie prokurátora, keď po medializovaní jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zsuzsovou v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka mu bolo zo strany Čižnára zrušené poverenie funkcie.

Na margo aktuálnej situácie ohľadne prvého námestníka Petra Šufliarskeho v prípade komunikácie s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom (obvinený v kauze televíznych zmeniek, pričom táto obžaloba je už na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, a najnovšie obvineným v prípade vraždy novinára Kuciaka, pozn. TASR) Predajňová konkretizovala: “Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár hneď po návrate zo zahraničia kontaktoval dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry so žiadosťou, aby sa ešte v pondelok (25.3.) s ním stretol a predložil mu inkriminovanú komunikáciu medzi prvým námestníkom generálneho prokurátora a M. K. Dozorový prokurátor ÚŠP oznámil, že v tento deň sa z dôvodu naplánovaných úkonov nemôže na stretnutí zúčastniť. Stretnutie bolo teda dohodnuté na stredu (27.3.) z dôvodu, že generálny prokurátor v utorok absolvoval dlhodobo naplánované kontrolné lekárske vyšetrenie.”

“Stretnutie generálneho prokurátora s dozorovým prokurátorom ÚŠP sa uskutočnilo v stredu a trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že pracovné stretnutie bude pokračovať i dnes z dôvodu, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,” zdôraznila ďalej hovorkyňa GP SR. Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná.

Podľa slov Predajňovej generálny prokurátor zároveň podotýka, že porovnávať postup v prípade bývalého námestníka Vaneka s terajšou situáciou Šufliarskeho nie je možné, pretože v prípade bývalého námestníka ho generálny prokurátor neodvolal z funkcie, ale zrušil jeho poverenie výkonom funkcie, pretože bol len poverený výkonom funkcie námestníka pre netrestný úsek GP SR. Generálny prokurátor len podotýka, že po verifikácii komunikácie medzi Vanekom a obvinenou Alenou Zs., dôvodom zrušenia poverenia neboli len medializované informácie.

Šufliarsky: Opakovane zdôrazňujem, že môj vzťah k M. K. nikdy nebol priateľský

Prvý námestník Šufliarsky minulý týždeň opakovane poprel, že by mal s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom akýkoľvek vzťah. “Opakovane zdôrazňujem, že môj vzťah k M. K. nikdy nebol priateľský, nepriateľský, príbuzenský, finančný či majetkový. Komunikácia, ku ktorej sa vyjadril aj JUDr. Roman Kvasnica, bola vždy iniciovaná M. K., pričom z mojej strany, ako to už bolo uvedené, išlo o slušnú reakciu. Predmetom komunikácie neboli žiadne trestné veci,” zdôraznil vo štvrtok (21. 3.) pre TASR Šufliarsky.

 “Charakter môjho vzťahu k M. K. dokazuje výkon mojej právomoci v konkrétnych trestných veciach, v ktorých som rozhodol alebo navrhol rozhodnúť v neprospech tejto osoby a ďalších spriaznených osôb. “K osobe M. K. a charakteru môjho vzťahu k nemu som sa proaktívne vyjadril v januári tohto roka na tlačovej besede a následne aj pred vyšetrovateľom Policajného zboru 5. marca v súvislosti s prípravou mojej vraždy,” povedal koncom minulého týždňa prvý námestník generálneho prokurátora.

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Kvasnica sa už oboznámil s obsahom uznesenia o vznesení obvinenia voči Marianovi Kočnerovi za objednávku vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj Martina Kušnírová. Napísal okrem iného v stredu (19. 3.) Denník N. Podľa tohto zdroja videl aj ďalšie dôkazy: prepis rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom a aj komunikáciu námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Šufliarskeho s obvineným podnikateľom. Šufliarsky pokladá vyjadrenie Kvasnicu v článku za zavádzajúce a subjektívne, ktoré sa navyše týka dôkazu, ktorý nesúvisí s trestnou vecou, v ktorej je splnomocnencom poškodeného.

Autor: TASR/redakcia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Odkazom prvej ČSR je vznik demokracie, zhodujú sa Dostál a Osuský. Strana Za ľudí hodnotí prvý štát ako “medzinárodný zázrak”

Odkazom prvej Československej republiky (ČSR) je vznik demokracie, zhodujú sa poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál a Peter Osuský (obaja SaS)....

Pozor! Všetky pobočky Slovenskej pošty budú cez víkend zatvorené

Všetky pobočky Slovenskej pošty budú počas nastávajúceho víkendu od 31. októbra do 1. novembra zatvorené. Uskutoční sa totiž celonárodné testovanie na ochorenie...

OSN zrušila všetky rokovania vo svojom newyorskom sídle po nákaze diplomatov

Organizácia Spojených národov (OSN) zrušila všetky osobné stretnutia, ktoré sa mali do konca tohto týždňa uskutočniť v jej v hlavnom sídle v...

Maďarsko: V nemocniciach je 3166 pacientov, nakazilo sa 2291 a zomrelo 43 ľudí

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku za posledný deň u 2291 ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 43, zväčša...

Kolíková: Počet stíhaných osôb v justícii ukazuje potrebu systémovej zmeny

Zvyšujúci sa počet zadržaných, väznených a stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť, a preto je potrebná aj systémová...

Matovič o správach o zadržaných sudcoch: Príjemné čítanie

Pre predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) bolo príjemné čítanie, keď mu počas stredajšieho rokovania vlády prichádzali správy o zadržaní sudcov. Uviedol to po...

Pomoc zamestnávateľom môže skomplikovať zamestnanec, ak nepôjde na test

Odborníci upozorňujú na viaceré komplikácie, ktoré zamestnávateľom môže spôsobiť zamestnanec, ak sa nezúčastní celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Obozretné by však mali...
Slovensko
Pozitívne vzorky 48,943 +2,887 Dnes Úmrtí 184 +8 Dnes Uzdravení 11,799 Infikovaných 36,960 Last updated: 28. októbra 2020 - 14:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky