Desivé, toto hovoriť! Zeman v ČT zrazil Čaputovú, Halíka aj Schwarzenberga

  0
  Český prezident Miloš Zeman (Autor: TASR)

  V úvode Zeman hodnotil 15. výročie vstupu Českej republiky do Európskej únie. „Poviem vám jedno číslo. To číslo je 750 miliárd korún. A to je čistý zisk nášho vstupu do Európskej únie. Viem, že ma teraz niektorí budú kritizovať, že podceňujem také veci, ako je sloboda cestovania a podobne. Nepodceňujem, ale 750 miliárd korún môže znamenať množstvo investičných projektov, ktoré zlepšili život v našej republike,“ poznamenal.

  „Našťastie, je tu jav, ktorý sa nazýva spolufinancovanie. To znamená, že k tej európskej dotácii musíte pridať určité percento – väčšinou je to 20 percent – z národných zdrojov. A to je niečo, čo zabraňuje plytvaniu a vyhadzovaniu peňazí za úplne nezmyselné projekty. Ako taký nezmyselný projekt sa často uvádzali rozhľadne v údoliach… Takže, bohužiaľ, ale to už nie je vina Európskej únie, že nie vždy dokážeme tie prostriedky efektívne využiť,“ dodal Zeman, ktorý ďalej trvá na väčšej integrácii. „Nebezpečenstvo islamského terorizmu je stále aktuálne, takže európskeho ministra obrany nepochybne potrebujeme,“ podotkol a obhajoval aj post európskeho ministra financií.

  „Napríklad ja by som s hrôzou prijal, keby niekto navrhoval európskeho ministra kultúry. Kultúra je svojbytný fenomén, ktorý je zakotvený v národných kultúrach. Nech sa tie kultúry vzájomne obohacujú, ale nech nad sebou nemajú žiadneho superministra,“ zdôraznil Zeman. „Väčšina členských krajín Európskej únie by veľmi uvítala, keby ich firmy neodchádzali do daňových rajov na území Európskej únie,“ uviedol s tým, že toto by bola úloha pre európskeho ministra financií.

  „Európska komisia boj proti daňovým rajom sľubuje mnoho rokov a, bohužiaľ, vôbec nič nedokázala,“ povedal.

  Brexit bol potom podľa Zemana spôsobený chybami Európskej únie. „Spôsobilo ho eurohujerstvo, keď sme neboli k EÚ dostatočne kritickí. Vyjadril by som to veľmi jednoducho, potrebujeme menšiu a efektívnejšiu Európsku úniu. A keď Andrej Kiska kedysi hovoril, že Európska únia je skvelý projekt, vždy som mu dodával, že má zlých projektantov,“ pokračoval Zeman. Podľa jeho slov teraz veľmi záleží na výsledku európskych volieb.

  Brexit je podľa neho organizovaný chaos. „Nikto poriadne nevie, čo vlastne robiť, a tak sa predstiera aktivita,“ poznamenal.

  „Považujem brexit za nešťastie pre obe strany, to znamená tak pre Európsku úniu, ako aj pre Veľkú Britániu. Ale na druhej strane som stúpenec referenda a tu nemôžem hovoriť, že keď jedno referendum nevyšlo, tak sa pusťme hneď do druhého,“ doplnil. Reálne sa podľa neho rozhodujeme medzi mäkkým a tvrdým brexitom.

  „No tak schváľme túto zmluvu, keď sa tam objavia nejaké problémy, ako je napríklad tá írska poistka, tak sa určite dajú v priebehu rokov opraviť. Ale schváľme túto zmluvu a choďme od toho,“ povedal Zeman so slovami, že Briti sa úplne zosmiešňujú a pani premiérka Mayová nebola na poslednej Európskej rade schopná odpovedať na jedinú konkrétnu otázku.

  „Nech už sa to trápenie skončí,“ dodal Zeman, ktorý verí, že sa celá vec skončí dohodou.

  Bude tu podľa Zemana Európska únia za pätnásť rokov? „Ale pretože som vám povedal, že som bytostný optimista, tak nielenže bude, ale bude aspoň mierne reformovaná, aby sa odstránili najhoršie byrokratické zhovädilosti (pôvodne zhůvěřilosti – pozn. red.), ktoré dnes Európska únia má,“ uviedol Zeman.

  Česká hlava štátu následne hovorila o svojich cestách do krajov, keď sa podľa svojich slov snaží venovať občanom. „Samozrejme, že považujem za nevyhnutné sa aj naďalej zaoberať ekonomickou diplomaciou,“ podotkol Zeman. „Nielen Čína, ale aj Izrael sú technologické veľmoci a je dobré, aby s nimi Česká republika spolupracovala,“ vyhlásil.

  Zeman povedal pár slov aj k sociálnej demokracii, ktorú bude voliť v európskych voľbách. On sám by to však pateticky zmierením nenazýval. „Sociálna demokracia sa ničila sama,“ konštatoval Zeman.

  Nasledovali slová o šetrení a o obavách z umelej krízy. „Čo nazývate umelá kríza? Kríza buď je, alebo nie je. Ale umelá kríza je protirečenie. Ak tým máte na mysli ochabnutie ekonomického rastu, no tak to už dnes existuje,“ poznamenal okrem iného aj s poukazom na Nemecko. „Ak ministerka financií zastáva názor, že máme šetriť, tak to už sme mali dávno. Tri roky upozorňujem, že vyhadzujeme každý rok päťdesiat miliárd korún ročne dotáciami na solárne a iné obnoviteľné zdroje, že je tu zbytočne mnoho štátnych úradníkov a že okrem toho, čo je dosť zvláštne, investujeme do počítačových systémov tak neefektívne, že tieto systémy sú predražené, pomalé… Toto všetko je plytvanie,“ uviedol. A nechýbali ani jeho rázne slová na adresu Senátu, proti ktorému vystupuje dlhodobo.

  Na záver potom bola reč o Slovensku. „Chápem, že nielen Slováci – do značnej miery aj Česi – majú radi nepolitikov v politických funkciách. Ale ja trvalo zastávam názor, že ak sa teraz bavíme o funkcii prezidenta, no tak to je najvyššia politická funkcia a na ňu by ste mali mať určitú prípravu… A tá ľahkomyseľnosť, keď sa hovorí, že on alebo ona si vezme poradcov a tí jej budú radiť, to je až desivé a väčšinou sa to nevypláca. Takže zatiaľ čo pán Schwarzenberg alebo pán Halík podporili pani Čaputovú, áno, ja som z tohto dôvodu podporil Maroša Šefčoviča,“ povedal Zeman k prezidentským voľbám na Slovensku.

  Maroš Šefčovič

  Maroš Šefčovič Zdroj: TASR

  Celý rozhovor nájdete na webe ČT.

   

  - Reklama -