piatok, 10 júla, 2020
28.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Desivé, toto hovoriť! Zeman v ČT zrazil Čaputovú, Halíka aj Schwarzenberga

Desivé, toto hovoriť! Zeman v ČT zrazil Čaputovú, Halíka aj Schwarzenberga

V úvode Zeman hodnotil 15. výročie vstupu Českej republiky do Európskej únie. „Poviem vám jedno číslo. To číslo je 750 miliárd korún. A to je čistý zisk nášho vstupu do Európskej únie. Viem, že ma teraz niektorí budú kritizovať, že podceňujem také veci, ako je sloboda cestovania a podobne. Nepodceňujem, ale 750 miliárd korún môže znamenať množstvo investičných projektov, ktoré zlepšili život v našej republike,“ poznamenal.

„Našťastie, je tu jav, ktorý sa nazýva spolufinancovanie. To znamená, že k tej európskej dotácii musíte pridať určité percento – väčšinou je to 20 percent – z národných zdrojov. A to je niečo, čo zabraňuje plytvaniu a vyhadzovaniu peňazí za úplne nezmyselné projekty. Ako taký nezmyselný projekt sa často uvádzali rozhľadne v údoliach… Takže, bohužiaľ, ale to už nie je vina Európskej únie, že nie vždy dokážeme tie prostriedky efektívne využiť,“ dodal Zeman, ktorý ďalej trvá na väčšej integrácii. „Nebezpečenstvo islamského terorizmu je stále aktuálne, takže európskeho ministra obrany nepochybne potrebujeme,“ podotkol a obhajoval aj post európskeho ministra financií.

„Napríklad ja by som s hrôzou prijal, keby niekto navrhoval európskeho ministra kultúry. Kultúra je svojbytný fenomén, ktorý je zakotvený v národných kultúrach. Nech sa tie kultúry vzájomne obohacujú, ale nech nad sebou nemajú žiadneho superministra,“ zdôraznil Zeman. „Väčšina členských krajín Európskej únie by veľmi uvítala, keby ich firmy neodchádzali do daňových rajov na území Európskej únie,“ uviedol s tým, že toto by bola úloha pre európskeho ministra financií.

„Európska komisia boj proti daňovým rajom sľubuje mnoho rokov a, bohužiaľ, vôbec nič nedokázala,“ povedal.

Brexit bol potom podľa Zemana spôsobený chybami Európskej únie. „Spôsobilo ho eurohujerstvo, keď sme neboli k EÚ dostatočne kritickí. Vyjadril by som to veľmi jednoducho, potrebujeme menšiu a efektívnejšiu Európsku úniu. A keď Andrej Kiska kedysi hovoril, že Európska únia je skvelý projekt, vždy som mu dodával, že má zlých projektantov,“ pokračoval Zeman. Podľa jeho slov teraz veľmi záleží na výsledku európskych volieb.

Brexit je podľa neho organizovaný chaos. „Nikto poriadne nevie, čo vlastne robiť, a tak sa predstiera aktivita,“ poznamenal.

„Považujem brexit za nešťastie pre obe strany, to znamená tak pre Európsku úniu, ako aj pre Veľkú Britániu. Ale na druhej strane som stúpenec referenda a tu nemôžem hovoriť, že keď jedno referendum nevyšlo, tak sa pusťme hneď do druhého,“ doplnil. Reálne sa podľa neho rozhodujeme medzi mäkkým a tvrdým brexitom.

„No tak schváľme túto zmluvu, keď sa tam objavia nejaké problémy, ako je napríklad tá írska poistka, tak sa určite dajú v priebehu rokov opraviť. Ale schváľme túto zmluvu a choďme od toho,“ povedal Zeman so slovami, že Briti sa úplne zosmiešňujú a pani premiérka Mayová nebola na poslednej Európskej rade schopná odpovedať na jedinú konkrétnu otázku.

„Nech už sa to trápenie skončí,“ dodal Zeman, ktorý verí, že sa celá vec skončí dohodou.

Bude tu podľa Zemana Európska únia za pätnásť rokov? „Ale pretože som vám povedal, že som bytostný optimista, tak nielenže bude, ale bude aspoň mierne reformovaná, aby sa odstránili najhoršie byrokratické zhovädilosti (pôvodne zhůvěřilosti – pozn. red.), ktoré dnes Európska únia má,“ uviedol Zeman.

Česká hlava štátu následne hovorila o svojich cestách do krajov, keď sa podľa svojich slov snaží venovať občanom. „Samozrejme, že považujem za nevyhnutné sa aj naďalej zaoberať ekonomickou diplomaciou,“ podotkol Zeman. „Nielen Čína, ale aj Izrael sú technologické veľmoci a je dobré, aby s nimi Česká republika spolupracovala,“ vyhlásil.

Zeman povedal pár slov aj k sociálnej demokracii, ktorú bude voliť v európskych voľbách. On sám by to však pateticky zmierením nenazýval. „Sociálna demokracia sa ničila sama,“ konštatoval Zeman.

Nasledovali slová o šetrení a o obavách z umelej krízy. „Čo nazývate umelá kríza? Kríza buď je, alebo nie je. Ale umelá kríza je protirečenie. Ak tým máte na mysli ochabnutie ekonomického rastu, no tak to už dnes existuje,“ poznamenal okrem iného aj s poukazom na Nemecko. „Ak ministerka financií zastáva názor, že máme šetriť, tak to už sme mali dávno. Tri roky upozorňujem, že vyhadzujeme každý rok päťdesiat miliárd korún ročne dotáciami na solárne a iné obnoviteľné zdroje, že je tu zbytočne mnoho štátnych úradníkov a že okrem toho, čo je dosť zvláštne, investujeme do počítačových systémov tak neefektívne, že tieto systémy sú predražené, pomalé… Toto všetko je plytvanie,“ uviedol. A nechýbali ani jeho rázne slová na adresu Senátu, proti ktorému vystupuje dlhodobo.

Na záver potom bola reč o Slovensku. „Chápem, že nielen Slováci – do značnej miery aj Česi – majú radi nepolitikov v politických funkciách. Ale ja trvalo zastávam názor, že ak sa teraz bavíme o funkcii prezidenta, no tak to je najvyššia politická funkcia a na ňu by ste mali mať určitú prípravu… A tá ľahkomyseľnosť, keď sa hovorí, že on alebo ona si vezme poradcov a tí jej budú radiť, to je až desivé a väčšinou sa to nevypláca. Takže zatiaľ čo pán Schwarzenberg alebo pán Halík podporili pani Čaputovú, áno, ja som z tohto dôvodu podporil Maroša Šefčoviča,“ povedal Zeman k prezidentským voľbám na Slovensku.

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič Zdroj: TASR

Celý rozhovor nájdete na webe ČT.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analytici očakávajú, že trend lepších čísel. Slovenský priemysel má svoje dno za sebou, zhodujú sa

Slovenský priemysel má svoje dno za sebou, očakávania v súvislosti s májovými štatistikami však boli vyššie. Priemyselná výroba sa ešte ani zďaleka nepriblížila k úrovniam...

Počet vydaných bločkov v systéme eKasa sa vrátil na obdobie spred pandémie, informuje Finančná správa

Finančná správa (FS) SR pred začiatkom pandémie nového koronavírusu spracúvala denne v priemere okolo päť miliónov pokladničných dokladov. Reštriktívne opatrenia počas karantény...

Mnohí nedokážu podporiť ani opatrenia na zvýšenie úrovne života žien, zhodnotila diskusiu k potratom Záborská

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská (OĽaNO) za praktickú pomoc ženám. Odmieta, že by hovorila...

Deti pri Košiciach brutálne dobili dôchodcu, poštvali proti nemu aj troch psov. Muža čaká vyše 14 – dňová liečba

Zo zločinu lúpeže a prečinu ublíženia na zdraví obvinila polícia 15-ročného chlapca. Spolu s dvoma maloletými lúpežne prepadli dôchodcu, ktorý bol na hubách v lese...

Ruský gubernátor podozrivý z vrážd tvrdí, že je nevinný

Gubernátor Chabarovského kraja na ruskom Ďalekom východe odmieta obvinenia z organizovania vrážd a pokusov o vraždu, pre ktoré bol vo štvrtok zadržaný...

Dobytkár Kuba ostáva za mrežami. Súd jeho sťažnosť dnes zamietol

Podnikateľ Peter Kuba, ktorého zadržali v piatok (3. 7.) v rámci policajnej akcie Dobytkár, bude právoplatne stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v...

Prezidentka Bolívie mala pozitívny test na koronavírus. Budem pracovať v izolácii, odkázala Áňezová

Dočasná bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová vo štvrtok oznámila, že mala pozitívny test na nový koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,870 +19 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,481 Infikovaných 361 Last updated: 10. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky