Slováci, klobúk dolu. Ste schopnejší než my. Čaputovú podporí Nemecko aj Francúzsko, tvrdí Rouček

0
Libor Rouček (Autor: Hans Štembera)

Slovensko má novú prezidentku. Čo hovoríte na voľbu Zuzany Čaputovej?

Chcel by som pogratulovať Slovákom k vedeniu kampane. Je pravda, že v prvom kole kandidáti ako Kotleba hnali kampaň do konfliktu a netolerancie, ale celkovo prebehla kultivovane. Hlavne druhé kolo, kde boli dvaja proeurópski kandidáti. Chcem Slovákom pogratulovať nielen k vedeniu volebnej kampane, ale aj k zvoleniu Zuzany Čaputovej.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová  Zdroj: TASR

Ozýva sa, že Slováci sú proeurópskejší než Česi. Že slovenská politická kultúra je vyspelejšia, keď boli ľudia na Slovensku schopní zvoliť takú kandidátku, že odmietajú ten český, „krčmársky“ štýl. Aké rozdiely vidíte v českej a slovenskej atmosfére?

Je pravda, že Slováci sú proeurópskejší. Už tým, že majú euro. Podľa prieskumov sú tri štvrtiny, 70 percent ľudí, s eurom spokojné. Euro ich radí do tvrdého jadra, do srdca Európy. Keď si to porovnáme s našou republikou, euro nemáme a 70 percent ľudí je proti. Slováci majú v osobe porazeného kandidáta podpredsedu Európskej komisie. Päťmiliónový národ je politicky omnoho schopnejší, efektívnejší sa v Európe presadiť než desaťmiliónová Česká republika. To je jeden dôvod na zamyslenie.

Slováci sa neboja, a tak to bolo aj s Andrejom Kiskom, zvoliť človeka, ktorý je otvorený do Európy, do sveta. Skladám pred Slovákmi klobúk. Za prvej republiky aj v päťdesiatych, šesťdesiatych, sedemdesiatych rokoch bola česká časť republiky progresívnejšia a teraz, 25 rokov po rozdelení, dochádzame k záveru, že rolu, ktorú sme mali my, prevzali Slováci. Gratulácia Slovákom.

Prečo podľa vás Slováci takto volia? Iste hrá rolu určitá diskreditácia Smeru… Do akej miery sa ešte môže na rozhodovaní Slovákov odrážať skúsenosť s premiérom Vladimírom Mečiarom?

Ako hovorca vlády v roku 1998 pamätám, keď vtedy v Českej republike vyhrala ČSSD a na Slovensku po rokoch mečiarizmu vyhrala kresťanská demokracia a Mikuláš Dzurinda. Zavládlo nadšenie. Vtedy sa nielen český premiér Zeman, ale aj maďarský premiér Orbán a poľský premiér Buzek snažili, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám V4 a spoločne sme vstúpili do EÚ a NATO. Nepodarilo sa to v prípade NATO, Slovensko vstúpilo až päť rokov po nás, ale v roku 2004 po skončení éry Mečiara bolo Slovensko pripravené spoločne vstúpiť do EÚ. Teraz Slovensko nás, Maďarov i Poliakov predbehlo.

Strana Smer si bude musieť celý uplynulý rok vyhodnotiť. Aj v prezidentských voľbách sa ukázalo, že ľudia chcú vidieť novú tvár, otvorenejšiu, liberálnejšiu.

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar  Zdroj: TASR

Liberálni voliči zo Slovenska aj z Česka vyjadrovali po zverejnení výsledkov radosť, že aspoň v niektorej krajine V4 sú veci „v poriadku“. Odmietli Slováci voľbou Čaputovej euroskeptický a národovecký smer zvyšných krajín V4? Zmení sa nejako spolupráca v rámci V4?

Vyšehradská štvorka zohrala veľmi dôležitú rolu pri vstupe našich krajín jednak do NATO, jednak do EÚ. Má veľký potenciál. Spoločne máme pomerne dosť hlasov pri hlasovaní. Je nás 65 miliónov. Dôležité je, aby sme neboli v Európe za tých, ktorí robia problémy, a hrali pozitívnejšiu, konštruktívnejšiu rolu. Ako som už spomenul, aj keď je Slovensko z V4 najmenšie, má najväčší vplyv. To neznamená, že by sme mali kývať na všetko, je jasné, že si máme hájiť svoje záujmy, ale byť konštruktívni, mať vlastné návrhy, posúvať nielen samých seba, ale aj celú V4 a celú Európu dopredu.

Európa je pod obrovským tlakom, Čína alebo Spojené štáty na nás ekonomicky nečakajú. Sami sa musíme starať, aby sme uspeli v globálnej súťaži. Ako Vyšehradská štvorka môžeme hrať väčšiu rolu. Dúfam, že aj s novou slovenskou prezidentkou, aj tým, že Česká republika prevezme 1. júla predsedníctvo vo V4, by sa mohol smer trošku zmeniť, trochu by sme sa mohli posunúť a hrať väčšiu rolu, než v súčasnosti hráme. Maďarsko je izolované, a ako ukázalo aj hlasovanie pred niekoľkými dňami, je izolovaný aj Viktor Orbán. To nie je dobré ani pre Maďarsko, ani pre nás. Azda sa nad tým všetci zamyslia a uvidia príležitosť. Slovenská prezidentka bude hrať veľkú rolu. Všade sa o nej hovorí, bude mať podporu vo veľkých krajinách, ako sú Francúzsko a Nemecko.

Zazneli aj komentáre o tom, že Andrej Kiska bol podobný politik, mal podobný elektorát ako Zuzana Čaputová, ale nič výrazné sa nestalo. Napriek tomu veríte, že u novej prezidentky to môže byť inak?

Môže to byť inak aj vďaka tomu, že je to žena. V európskej a vo svetovej politike nemáme veľa žien. Zvolenie každej ženy do významných pozícií je vítané tak v materskej krajine, ako aj v celej Európe. Je to pozitívna zmena. Má nielen príjemný vzhľad, ale je vzdelaná a inteligentná, čo viem z vlastnej skúsenosti. V tomto to bude zmena.

Vy ste sa so Zuzanou Čaputovou stretli osobne?


Osobne som sa s ňou nestretol, ale dobre poznám niektorých ľudí z Progresívneho Slovenska. Konkrétne Michala Šimečku, ktorý bol mojím asistentom v Európskom parlamente. Nielen predvolebná kampaň, ale celé jej pôsobenie v minulých rokoch svedčí o tom, že sa obklopuje znalými, vzdelanými, otvorenými, proeurópskymi ľuďmi.

Sociológ Michal Vašečka pre Respekt uviedol, že pre Slovákov je dôležité, aby bol prezident reprezentatívny, čo Čaputová ako krásna žena spĺňa. Ľudia ju vraj volia mnohokrát z tohto dôvodu. Naopak Čechom je podľa Vašečku jedno, čo si o nich kto v cudzine myslí. Ako je to podľa vás s prvým dojmom alebo tým, ako reprezentant štátu jednoducho vyzerá?

Je dlhoročná skúsenosť, že politička, ktorá dobre vyzerá, má plus a prináša to volebné body. Iste, samo osebe to nestačí. Ale Zuzana Čaputová nielenže má pekný a príjemný vzhľad, ale ešte je aj pracovitá a inteligentná. Má vlastnosti, ktoré jej pomohli voľby vyhrať.

V denníku Süddeutsche Zeitung išli ďalej a písali, že v Zuzane Čaputovej vstupuje na politické javisko na Slovensku nositeľka nádejí. „V strednej Európe sa niečo porovnateľné nestalo od chvíle, keď sa stal Václav Havel po nežnej revolúcii prezidentom Československa.“ Ako vám znie porovnanie s Václavom Havlom?

Myslím si, že Zuzane Čaputovej bude toto porovnanie lichotiť, ale to, čo bolo v roku 1989, tým, kým bol Václav Havel… To je neopakovateľné. Roky bojoval proti minulému režimu, platil za to tvrdú cenu, bol roky vo väzení. Dodnes je symbolom pádu a porážky komunizmu. Zuzana Čaputová, pri všetkej úcte, je zvolená v úplne inom období. To neznamená, že nemôže hrať veľmi pozitívnu rolu pre Slovensko, ako aj pre celú Európsku úniu.

Prvá cesta Zuzany Čaputovej povedie do Českej republiky. Ako by ste si priali, aby sa stretnutie s českým prezidentom skončilo?

Prial by som si, aby sa krajiny čo najviac zblížili. Slovensko je otvorená, proeurópska krajina. Prial by som si, aby sa Česká republika posunula v tomto smere. Prvá návšteva bude, samozrejme, zdvorilostná. Prezidenti nadviažu na tradíciu, zoznámia sa. Miloš Zeman bol naklonený druhému kandidátovi, ale je dosť realistický a pragmatický, takže, samozrejme, voľbu uznáva a s týmto budú obaja k prvému stretnutiu pristupovať.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

 

- Reklama -