Docent Valenčík: Zvolenie Čaputovej? Začiatok procesu. Manipulácia s pomocou mainstreamových médií, zvolenie poslušných bábok. Ľuďom to začne dochádzať. A potom…

0
Radim Valenčík (Autor: Hans Štembera)

Po zvolení novej slovenskej prezidentky sa ozýva, že Slováci sú proeurópskejší než Česi. Že slovenská politická kultúra je vyspelejšia, keď boli ľudia na Slovensku schopní zvoliť takú kandidátku, že odmietajú ten český, „krčmársky“ štýl. Veľa Čechov závidí Slovákom novú hlavu štátu. Aj vy ste podľahli pocitu závisti v súvislosti so Zuzanou Čaputovou? A čo obdiv nad rozhodovaním Slovákov?

V komentári na danú tému bezprostredne po zvolení Čaputovej som napísal, že ide o veľkú príležitosť pre Slovákov, ako pochopiť, o čo ide v dnešnom svete. To je moja prognóza, ako sa bude v danej oblasti vyvíjať situácia. Zaujímalo by ma, z čoho pri svojich prognózach vychádzajú tí, ktorí už dopredu vedia, ako vo svojej neľahkej role obstojí.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová  Zdroj: TASR

V médiách sa už objavili aj titulky s otázkou, kedy bude mať Česko svoju Čaputovú, pretože zaostáva aj čo sa týka žien v politike. Potrebuje Česko Čaputovú? V tejto súvislosti nevylúčila kandidatúru na prezidentku Miroslava Němcová…

Čím viac sa bude Němcová zviditeľňovať, tým viac pomôže konkurentom ODS. Keby som sa mal trochu zahrať na prognostika, tipol by som si, že skôr, než bude u nás aktuálna voľba prezidenta, už nebude aktuálne hľadať českú „Čaputovú“.

Prezident Andrej Kiska mal podobný elektorát voličov, ako sa dá predpokladať u Zuzany Čaputovej, čiže znamená voľba spokojnosť so spôsobom zastupovania štátu, ktorý Kiska nastavil? Čo podľa vás hralo pri hlasovaní najväčšiu rolu? Diskreditoval sa SMER SD príliš?


Kiska dobre vedel, prečo z druhej voľby prezidenta utiekol. Na Slovensku politici „morálne zostarnú“, t. j. namočia sa do množstva najrôznejších afér a stanú sa nepoužiteľnými, o niečo rýchlejšie než v Česku. Aj za minulého režimu sa mnohí Slováci, ktorým boli zverené rôzne funkcie, k týmto funkciám správali viac „majetnícky“ než u nás. Do tejto pasce spadli politickí predchodcovia Smeru a po nich aj Smer. Jednostranná a vypätá kampaň, ktorá dosť hyenisticky zneužíva aj vraždu novinára Kuciaka a jeho družky, má však ešte jednu príčinu. Snaží sa vytlačiť z politického života tie sily, ktoré sa usilujú o emancipáciu stredoúniového priestoru, t. j. o pokračovanie projektu V4 na širšej báze. Tento projekt bude napriek všetkým snahám čoraz aktuálnejší, pretože EÚ ide do zložitého procesu vnútorných konfliktov, ktoré budú v mnohom podobné s bojom o investitúru na prelome 11. a 12. storočia. Tiež pôjde o boj a pozície, aj keď tentoraz nebudú takú rolu hrať otázky vzťahu svetskej a cirkevnej moci.

Niektorí sa tešia, že ide o začiatok „porážky populistov“ v strednej Európe. Má sa báť napríklad poľská strana Právo a spravodlivosť? Má sa báť Orbán v Maďarsku? Alebo sa to preceňuje?

Nemyslím si, že slovo „populista“ je v tomto kontexte výstižné. Podľa mňa sme na začiatku procesu, keď bude pribúdať politikov a politicky sa angažujúcich osobností, ktoré budú hájiť myšlienku rovnoprávnej spolupráce medzi krajinami EÚ a ktoré odmietnu rozdeľovanie EÚ na tú „rýchlejšiu“ časť, ktorú nemáme šancu dohnať vo vytváraní no-go zón a stupňovaní brutality v uliciach pri potláčaní prejavov nespokojnosti občanov. Čím viac bude snaha s využitím mediálneho mainstreamu prostredníctvom manipulácií presadzovať poslušné bábky, tým viac bude ľuďom dochádzať, o čo ide, a tým bude úrodnejšia živná pôda pre skutočných politikov. Na Slovensku, u nás, v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku…

Liberálni voliči zo Slovenska aj z Česka vyjadrovali po zverejnení výsledkov radosť, že aspoň v niektorej krajine V4 sú veci „v poriadku“. Odmietli Slováci voľbou Čaputovej euroskeptický a národovecký smer zvyšných krajín V4? Zmení sa nejako spolupráca v rámci V4?

Otvorene vystúpiť proti procesu emancipácie stredoúniového priestoru si netrúfol ani Kiska. Okrem toho je nutné rešpektovať, že väzby Slovenska na Maďarsko a dokonca aj čiastočne na Rakúsko sú intenzívnejšie než naše. Nemyslím si, že Slováci volili Čaputovú, aby sypala piesok do súkolesia čoraz lepšie fungujúcej stredoúniovej spolupráce. A zrejme ani Čaputová nemá niečo také v úmysle. Snahy dotlačiť ju k niečomu takému však budú. Uvidíme, ako si s nimi poradí. Skrátka – voľba Čaputovej je, ako som už povedal, veľká príležitosť pre Slovákov pochopiť, o čo ide v dnešnom svete.

Prvá zahraničná cesta Zuzany Čaputovej povedie podľa tradície do Českej republiky. Čo možno očakávať v súvislosti s jej návštevou?

Zeman s Čaputovou si majú čo povedať. Nebude to len zdvorilostná návšteva.

Sociológ Michal Vašečka pre Respekt uviedol, že pre Slovákov je dôležité, aby bol prezident reprezentatívny, čo Čaputová ako krásna žena spĺňa. Ľudia ju vraj volia mnohokrát z tohto dôvodu. Naopak Čechom je podľa Vašečku jedno, čo si o nich kto v cudzine myslí. Ako je to podľa vás s prvým dojmom alebo tým, ako reprezentant štátu jednoducho vyzerá?

Ako sa dívať na človeka, ktorý vám odporučí, aby ste sa dívali na balenie výrobku a nie na jeho kvalitu? Kúpte si napríklad brak, hlavne že má pekný obal… Osobne by som takému človeku neveril. Ani keby sa vydával povedzme za sociológa. Považoval by som ho za jedného z manipulátorov, ktorí si myslia, že z ľudí možno robiť hlupákov.

Koncom marca volili ľudia prezidenta aj na Ukrajine. Do druhého kola postúpil herec a politický nováčik Volodymyr Zelenskyj a súčasný šéf štátu Petro Porošenko. Presvedčivo zatiaľ vedie Zelenskyj nasledovaný Porošenkom. O čom svedčia tieto výsledky? Môže Zelenskyj priniesť zmenu? Akú?

Veľký rozdiel medzi oboma kandidátmi nie je. Kolomojskyj, teda Zelenskyj, či Porošenko. Oligarcha priamo či nepriamo prezidentom. Kto chce kradnúť vo veľkom, musí počúvať pánov hlas, t. j. toho, kto má moc vydierať a dosadzovať vrcholných politikov na celom svete, prípadne tých nepohodlných likvidovať, napríklad aj za cenu humanitárnych bombardovaní. Veľká prevaha Zelenského v prvom kole svedčí o tom, že Ukrajinci už toho majú dosť a že ani na Ukrajine kombinácia manipulácie s pestovaním krajného nacionalizmu nefunguje tak, ako by mocní tohto sveta chceli. Napriek tomu si myslím, že sa súčasná globálna moc bude z určitých dôvodov snažiť za každú cenu presadiť Porošenka, že budeme svedkami určitých kŕčov v danom smere.

Americký prezident Donald Trump nijako nespolupracoval s Ruskom. Tvrdí to záverečná správa špeciálneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý na prípade pracoval takmer dva roky. Čo z toho môžeme vyvodiť?

To, čo by malo byť každému už dávno zrejmé. To, že v Spojených štátoch od zvolenia Trumpa prebieha hybridná občianska vojna medzi legitímnou mocou administratívy vzišlej z volieb a najperverznejšou formou deep statu, aký sa kedy zrodil odtrhnutím nekontrolovateľných enkláv spravodajských služieb od štátu, ktorému majú slúžiť, a ich prepojením s finančnými centrami, t. j. jadrom súčasnej globálnej moci, ktoré dosadzuje vydierateľné osoby ako svojich sluhov a poskokov po celom svete. Ako sa zdá, Trump predsa len začína stabilizovať svoju pozíciu a získava miernu prevahu.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

Z médií dva roky prichádzali správy o takmer istej Trumpovej vine. Dôkazov je vraj mnoho… O prípade vyšli aj komerčne veľmi úspešné knihy, ktoré Trumpa vykresľovali v negatívnom svetle. Ako je teda možné, že Mueller nič nenašiel?

Bolo zrejmé, že sa nič nenájde. Jednoducho preto, že nič, čo by sa dalo nájsť, nie je. Skôr je zarážajúce, kam až deep state zašiel, ako vysoko si dovolil hru vylicitovať. Na jednej strane to svedčí o tom, akou silou disponuje, na druhej strane o tom, že sa dostal do kúta a stratil zábrany. Zdochýnajúci kôň vždy najviac kope.

Informujú podľa vás české médiá o Trumpovej nevine dostatočne? Akú vizitku si celou kauzou „Trump a Rusko“ médiá urobili?

Mainstreamové médiá sú predsa hlásnou trúbou súčasného deep statu. Nielen v USA, ale po celom svete. Ich vplyv však upadá práve s tým, ako sa rozkladá jadro súčasnej globálnej moci.

Ako sa podľa vás teraz zmení Trumpova politika voči EÚ, NATO, Rusku a Číne, pokiaľ teda k nejakým zmenám dôjde?

Kto sa dobre díva, musel si povšimnúť, že Trumpove akcie po celom svete pripomínajú Švejkovo „Na Belehrad!“. Parodujú a tým aj výrazne eliminujú snahu súčasnej politbyrovsky prestarnutej a nereformovateľnej globálnej moci dotiahnuť svet do tragického globálneho konfliktu. Trump je dosť trpezlivý, aby v tejto politike pokračoval aj naďalej a hľadal vhodný čas na postupné, ale viac viditeľné zmeny. Uvidíme, ako sa to premietne do jeho druhej prezidentskej volebnej kampane.

 

- Reklama -