Češky uzavierajú v Nemecku papierové manželstvá s imigrantmi. Za peniaze im zaistia, že ich nemôžu deportovať

  0
  Ilustračná foto. (Autor: pixabay.com)

  Falošné sobáše boli v Česku vždy. Uskutočňovalo sa to tak, že si cudzinec vzal Češku, aby mohol žiť na území Českej republiky. Manželia však nežili spolu, každý išiel po svojej vlastnej životnej koľaji. Podoba tohto zločinu sa však postupom rokov premenila. Češky ako občianky EÚ vyrazia do Nemecka, tam sa vydajú za cudzinca, ktorému hrozí vyhostenie, zhrabnú odmenu a žijú si ďalej svoj život.

  „Skupina páchateľov dojednáva účelové sobáše pre občanov najmä z Turecka. Preukázať túto trestnú činnosť nie je jednoduché, pretože ženy sa nevyvážajú do zahraničia násilím, naopak sa im za tieto ,sobášne služby‘ poskytnú nemalé finančné odmeny. Mnohokrát tieto ženy zostávajú na území štátu EÚ, kde pracujú alebo často vykonávajú prostitúciu v nočných kluboch,“ upozorňuje NCOZ.

  To, že sa Češky podobných praktík naozaj dobrovoľne zúčastňujú, potvrdila serveru iDnes.cz aj pani Jana z juhu Čiech. Patrí medzi dámy, ktoré vyrazili do Nemecka, vzali si cudzinca, aby zabránili jeho deportácii z EÚ, a vrátili sa domov. Odmietla však prezradiť, koľko peňazí si týmto svojím počinom zarobila. „Samozrejme, že sú to ľudia, ktorí majú úradné vyhostenie, ale sobášom si pobyt zlegalizujú. Dostala som v eurách päťcifernú sumu,“ prezradila pani Jana. Konkrétnejšia však byť nechcela. Dá sa teda povedať, že si v prepočte zarobila najmenej 250-tisíc českých korún, ale možno aj viac.

  Túto službu vraj najčastejšie využívajú Turci alebo obyvatelia Kosova, nechýbajú však ani uchádzači o manželstvo z Číny či z afrických krajín.

  „Českým ženám ako občiankam Európskej únie sa mala administratívne zariadiť práca a bydlisko v Nemecku a ich manželia potom na základe účelových sobášov, ktoré boli v Kosove, mali žiadať o pobyt v Nemeckej spolkovej republike z dôvodu zlúčenia rodín,“ opísal podvodné konanie v jednom z prípadov hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej. Podobne podozrivých sobášov sa mohli uzavrieť stovky.

  Polícia vo východných Čechách odhalila prípad matky, jej dcér a ich tety, ktoré vyrazili do Nigérie, prípadne do azylového zariadenia na Cypre, kde sa vydali za Nigérijčanov, ale svojich manželov už nikdy nevideli. Páni sa dostali do EÚ a pohybujú sa kdesi v schengenskom priestore. Po návrate domov sa však spomínané české dámy ocitli pred súdom.

  Celý článok nájdete na webe iDnes.cz.

   

  - Reklama -