Prezident Zeman chce vetovať manželstvá homosexuálov. Očakáva sa veľký konflikt s Babišom

  0
  Český prezident Miloš Zeman reční počas parlamentnej schôdze v Prahe (Autor: TASR)

  Premiér Babiš v sobotňajšej relácii Partie TV Prima povedal, že nemá nič proti tomu, aby sa zväzky homosexuálov nazývali manželstvom. „Myslím, že páry rovnakého pohlavia by mali mať rovnaké práva, ako je to manželstvo,“ uviedol a spomenul zákonnú úpravu dedenia či svedkov pri uzavretí zväzku. Je vraj za to, aby zákon postúpil do druhého čítania. Ale uznal, že v hnutí ANO panujú na vec rôzne názory. Dodal tiež, že poslancom hnutie nemôže prikázať, aby zmenili názor; to znamená, že všetci budú hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia.

  Jedným z tých, ktorí presadzujú iný postoj ako premiér Babiš, je Patrik Nacher, aj keď podľa informácií servera Echo24.cz poslanec svoj kompromisný návrh odložil. „Návrh mám hotový. Ten variant bol – práva áno, manželstvá nie. V momente, keď som sa dostal do stredobodu záujmu na jednej strane aktivistov, ktorí si platili inzeráty proti môjmu návrhu, a na druhej strane radikálnych názorov, ktoré hovorili, že by tam nemali byť zahrnuté deti, tak som nechcel byť v pozícii šíriteľa dobra. Oznámil som preto, že to odkladám, a počkám si, ako sa to všetko skončí,“ uviedol pre server Echo24.cz.

  Za manželstvá lobuje hlavne iniciatíva Jsme fér, ktorá Babišov postoj nevníma ako novinku vzhľadom na to, že premiér novelu podporil v roku 2018 spoločne so súhlasným stanoviskom vlády, ďalej na Rade pre ľudské práva a aj v poslaneckom klube ANO. Podľa hovorcu iniciatívy Filipa Mildeho, ktorý sa vyjadril pre server Echo24.cz, ide predovšetkým o otázku ľudskú a nie politickú. To môže podľa neho pomôcť nielen ďalším poslankyniam a poslancom ANO zmeniť pohľad a manželstvá pre všetkých podporiť.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš  Zdroj: TASR

  Babišov postoj je tentoraz v rozpore s názorom prezidenta Zemana. Ten sa už v januári v TV Barrandov vyjadril, že uvažuje, že zákon bude vetovať. Povedal, že rešpektuje sexuálnu orientáciu homosexuálov a nič proti nim nemá, ale homosexuálny vzťah podľa neho nemôže dosiahnuť to, že by vychovával deti, a štát sa musí starať predovšetkým o manželstvá, ktoré deti vychovávajú. Teraz pre server Echo24.cz tento postoj prezidenta potvrdil jeho hovorca Jiří Ovčáček: „Ak sa táto predloha schváli, pán prezident zákon vetuje. Manželstvo je zväzok muža a ženy. O svojom zásadovom postoji už pán prezident informoval pána premiéra.“

  Články nájdete na webe Echo24.cz TU a Novinky.cz TU a TU.

   

  - Reklama -