Sú to pokrytci. Aj preto sme sa spojili so Salvinim, reaguje Krajniak na hlasovanie v europarlamente

  0
  Milan Krajniak (Autor: TASR)

  Predložený text smernice, ktorú schválili europoslanci, zároveň žiada Európsku komisiu, aby do dvoch rokov po jej účinnosti posúdila novovzniknutú situáciu a v prípade potreby navrhla zaradenie dvojakej kvality produktov priamo medzi nekalé obchodné praktiky.

  “Namiesto zákazu dvojitej kvality výrobkov pre nás a pre západnú Európu prijali iba smernice, že o dva roky zvážia, či to nie je nekalá praktika. Čo na tom potrebujú zvážiť? Iba kryjú zisky obchodných reťazcov. Ale popritom majú plné ústa rečí o tom, ako sme my v Strednej Európe nesolidárni. Sú to pokrytci,” komentoval situáciu na sociálnej sieti Krajniak.

  “Do europarlamentu musia prísť ľudia so zdravým rozumom, ktorí sa nebudú v Bruseli iba klaňať záujmom nadnárodných korporácií a budú chrániť záujmy ľudí v národných štátoch. Aj preto sme sa spojili s talianskym ministrom vnútra Salvinim, aby takáto pokrytecká politika nepokračovala ďalej,” vysvetlil podpredseda Sme rodina.

  Na schválenú smernicu reagovala aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. 

  Smernica o dvojakej kvalite produktov schválená v stredu Európskym parlamentom je podľa nej víťazstvo nielen pre Slovensko, ale aj pre všetkých spotrebiteľov v strednej a východnej Európe, ktorí sú dvojakou kvalitou najpostihnutejší.

  Dvojaká kvalita potravín, ale aj ďalších výrobkov je problémom spotrebiteľov tretiny krajín Európskej únie, predovšetkým jej východnej časti.

  Testy preukázali, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív pri rovnakých produktoch sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.

  “Tlak, ktorý sa nám podarilo vyvinúť s ďalšími dotknutými členskými štátmi, dnešným dňom vyúsťuje do celoeurópskeho legislatívneho riešenia problému, ktorý tu existoval roky,” uviedla Matečná v stredu (17. 4.) vo vyhlásení zaslanom médiám, pričom hlasovanie v europarlamente komentovala na sociálnej sieti aj prostredníctvom videa.

  Za klamlivú obchodnú praktiku by sa mohla po novom považovať aj dvojaká kvalita tovarov, ktoré sú propagované v rôznych štátoch ako rovnaké, hoci majú výrazne odlišné zloženie.

  Zakázať dvojakú kvalituproduktov bude možné za predpokladu, že odlišné zloženie nebude odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi.

  Medzi ne by mohli patriť okrem iného dostupnosť alebo sezónnosť surovín, zlepšovanie prístupu k zdravým a výživným potravinám či právo obchodníka ponúkať tovar rovnakej značky na rôznych geografických trhoch v baleniach rôznej hmotnosti alebo objemu. 

  Posudzovanie jednotlivých prípadov bude v kompetencii národných kontrolných orgánov, v prípade Slovenska Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

  Výrobcom alebo distribútorom usvedčeným z uplatňovania dvojakej kvality budú hroziť sankcie.

  Tie sa v prípade závažných prehreškov môžu vyšplhať až na štyri percentá ročného obratu, ktorý dosiahnu v každom dotknutom členskom štáte.

  Autor: TASR/redakcia

   

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu