utorok, 4 augusta, 2020
15.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Sú to pokrytci. Aj preto sme sa spojili so Salvinim, reaguje Krajniak...

Sú to pokrytci. Aj preto sme sa spojili so Salvinim, reaguje Krajniak na hlasovanie v europarlamente

Predložený text smernice, ktorú schválili europoslanci, zároveň žiada Európsku komisiu, aby do dvoch rokov po jej účinnosti posúdila novovzniknutú situáciu a v prípade potreby navrhla zaradenie dvojakej kvality produktov priamo medzi nekalé obchodné praktiky.

“Namiesto zákazu dvojitej kvality výrobkov pre nás a pre západnú Európu prijali iba smernice, že o dva roky zvážia, či to nie je nekalá praktika. Čo na tom potrebujú zvážiť? Iba kryjú zisky obchodných reťazcov. Ale popritom majú plné ústa rečí o tom, ako sme my v Strednej Európe nesolidárni. Sú to pokrytci,” komentoval situáciu na sociálnej sieti Krajniak.

“Do europarlamentu musia prísť ľudia so zdravým rozumom, ktorí sa nebudú v Bruseli iba klaňať záujmom nadnárodných korporácií a budú chrániť záujmy ľudí v národných štátoch. Aj preto sme sa spojili s talianskym ministrom vnútra Salvinim, aby takáto pokrytecká politika nepokračovala ďalej,” vysvetlil podpredseda Sme rodina.

Na schválenú smernicu reagovala aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. 

Smernica o dvojakej kvalite produktov schválená v stredu Európskym parlamentom je podľa nej víťazstvo nielen pre Slovensko, ale aj pre všetkých spotrebiteľov v strednej a východnej Európe, ktorí sú dvojakou kvalitou najpostihnutejší.

Dvojaká kvalita potravín, ale aj ďalších výrobkov je problémom spotrebiteľov tretiny krajín Európskej únie, predovšetkým jej východnej časti.

Testy preukázali, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív pri rovnakých produktoch sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.

“Tlak, ktorý sa nám podarilo vyvinúť s ďalšími dotknutými členskými štátmi, dnešným dňom vyúsťuje do celoeurópskeho legislatívneho riešenia problému, ktorý tu existoval roky,” uviedla Matečná v stredu (17. 4.) vo vyhlásení zaslanom médiám, pričom hlasovanie v europarlamente komentovala na sociálnej sieti aj prostredníctvom videa.

Za klamlivú obchodnú praktiku by sa mohla po novom považovať aj dvojaká kvalita tovarov, ktoré sú propagované v rôznych štátoch ako rovnaké, hoci majú výrazne odlišné zloženie.

Zakázať dvojakú kvalituproduktov bude možné za predpokladu, že odlišné zloženie nebude odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi.

Medzi ne by mohli patriť okrem iného dostupnosť alebo sezónnosť surovín, zlepšovanie prístupu k zdravým a výživným potravinám či právo obchodníka ponúkať tovar rovnakej značky na rôznych geografických trhoch v baleniach rôznej hmotnosti alebo objemu. 

Posudzovanie jednotlivých prípadov bude v kompetencii národných kontrolných orgánov, v prípade Slovenska Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Výrobcom alebo distribútorom usvedčeným z uplatňovania dvojakej kvality budú hroziť sankcie.

Tie sa v prípade závažných prehreškov môžu vyšplhať až na štyri percentá ročného obratu, ktorý dosiahnu v každom dotknutom členskom štáte.

Autor: TASR/redakcia

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Výbuchy v Bejrúte: Najmenej 50 mŕtvych a asi tritisíc zranených. Národná katastrofa, vyhlásil starosta

Najmenej 50 mŕtvych a približne 2750 zranených si vyžiadali dva mohutné výbuchy, ktoré otriasli v utorok libanonskou metropolou Bejrút, vyplýva z aktualizovaných...

ÚVZ odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia i rodinné oslavy. A dodržiavať zásadu ROR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení. Skonštatoval, že postupné uvoľňovanie opatrení a...

Bruncková: Proces výstavby nájomného bývania sa má zjednodušiť

Proces výstavby nájomného bývania z úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a dotácií z Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR sa...

PRIESKUM: Na home office nabehlo 91 % firiem regiónu strednej a východnej Európy

Počas pandémie nového koronavírusu nabehlo na systém práce na diaľku zhruba 91 % nájomcov – firiem v regióne strednej a východnej Európy (CEE) vrátane...

Holý: Polícia začala riešiť Národný futbalový štadión

Polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s...

Ralph Lauren sa v 1. kvartáli prepadol do straty

Americký módny dom Ralph Lauren sa v uplynulom kvartáli prepadol do straty. Jeho tržby klesli viac ako analytici očakávali. Dôvodom boli blokády...

Bratislava: V DSS v mestských častiach platia naďalej prísne opatrenia

V domovoch sociálnych služieb (DSS) v bratislavských mestských častiach platia naďalej prísne hygienicko-epidemiologické opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Návštevy zatiaľ zakázané nie sú, zamestnanci...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 +14 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 4. augusta 2020 - 22:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky