štvrtok, 9 júla, 2020
17.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Raši zastúpil Pellegriniho na summite v Poľsku, kde hodnotili 15 rokov členstva...

Raši zastúpil Pellegriniho na summite v Poľsku, kde hodnotili 15 rokov členstva v Únii. Čítajte, akú deklaráciu vo Varšave podpísali

“Benefity Európskej únie sú viditeľné v každodenných životoch,” uviedol Raši na tlačovom brífingu počas osláv 15. výročia vstupu do EÚ vo Varšave.

Deklárácia o spoločnej bezpečnosti aj budúcnosti

Raši sa na oslavách a summite s názvom Together for Europe (Spoločne za Európu) za účasti zástupcov krajín strednej a východnej Európy zúčastnil v zastúpení predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) na pozvanie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

Zástupcovia krajín podľa jeho slov hodnotili 15 rokov členstva v Únii a podpísali spoločnú deklaráciu.

“Táto deklarácia, s ktorou sme všetci súhlasili, hovorí o potrebe posilňovania a rozširovania EÚ, o jednotnom trhu, pretože ten prináša výhody pre všetkých,” povedal.

“Deklarácia takisto hovorí o spoločnej bezpečnosti, budúcnosti, ale aj o tom, aby prístup občanov Európskej únie k všetkým jej výdobytkom, pôžitkom a výhodám bol rovnaký pre všetkých bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú,” dodal.

Pripomenul, že krajiny, ktoré sa zúčastnili na summite, vstúpili do EÚ v rokoch 2004, 2007 a 2013 a majú mnohé spoločné problémy.

“Sú to krajiny, ktoré držia spolu aj pri príprave nového viacročného finančného rámca, ale aj eurofondovej politiky,” povedal.

Podpredseda vlády vyzval občanov na účasť na májových voľbách

Počas rozhovorov najviac zarezonovala téma dvojakej kvality potravín, v súvislosti s ktorou majú viaceré krajiny pocit nie úplne férového prístupu.

Zástupcovia krajín strednej a východnej Európy sa venovali aj témam migračnej politiky a novému rozpočtu EÚ.

Podpredseda vlády vyzval občanov na účasť na májových voľbách do Európskeho parlamentu. “Členstvo v EÚ pozitívne ovplyvňuje život každého z nás a to, čo nám EÚ dáva, stretávame denno-denne,” povedal.

V tejto súvislosti spomenul cesty a školy rekonštruované z fondov EÚ, zmodernizovanú mestskú hromadnú dopravu, zvyšovanie zamestnanosti, digitalizáciu a podporu vedy a výskumu.

“Zároveň sa nachádzame aj v spoločnom priestore, ktorý nám zaručuje aj bezpečnosť, a aj vďaka členstvu v EÚ sme v eurozóne, ktorá Slovensku priniesla ekonomickú stabilitu aj počas krízy,” dodal.

Slovensko od vstupu do EÚ získalo miliardy eur na rôzne projekty

Slovenská republika získala od vstupu do Európskej únie do konca minulého programového obdobia z európskeho rozpočtu viac ako 18,6 miliardy eur a počas aktuálneho programového obdobia rokov 2014 – 2020 môže využiť ďalších 15,3 miliardy eur, uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe kancelárie vicepremiéra.

V aktuálnom programovom období, ktoré trvá do roku 2020, sa podľa správy pracuje na ďalších užitočných projektoch a na rozvoji spoločnosti.

Zahŕňa to dobudovanie železničných tratí, diaľnic, rýchlostných ciest či modernizáciu električkových tratí.

Podpora smeruje i do budovania cyklotrás, modernizácie nemocníc, pokrytia domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s či do modernizácie a rozširovania kapacít materských škôl.

Slovenská republika sa stala členom Európskej únie 1. mája 2004 spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Poľskom a Slovinskom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analytik k policajnému zásahu: Našiel sa aktívny blbec v skupine. Každý úder jeho bagandžou môže byť smrteľný

Bratislavskí policajti zasahovali proti mužovi s nožom. Všetko bolo v poriadku, podľa  policajných informácií ho spacifikovali v centre metropoly. Lenže – na...

V USA zaznamenali viac ako tri milióny pozitívnych testov na COVID-19

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, oznámil v stredu americký viceprezident Mike Pence. Informovala o tom...

Trnava: Korona zasiahla aj jaskyňu Driny

Zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR v stredu navštívili jaskyňu Driny v okrese Trnava. Ako mnohé z iných slovenských atrakcií, aj tá čelí poklesu návštevnosti....

Krajniak: Vláda rokovanie o predĺžení Prvej pomoci pre firmy a SZČO prerušila

Vláda v stredu prerušila rokovanie o návrhu ministerstva práce na predĺženie projektu Prvá pomoc, ktorý má prispieť k udržaniu pracovných miest na...

Európsky parlament: Merkelová vyzvala na rýchlu dohodu o pláne ekonomickej obnovy EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu popoludní v bruselskom sídle Európskeho parlamentu (EP) predstavila plány nemeckého predsedníctva v Rade Európskej únie a...

V bratislavskej nemocnici podali prvýkrát pacientovi liek s účinnou látkou remdezivir

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) sa prvýkrát podal pacientovi liek s látkou remdezivir, ktorý zabraňuje množeniu koronavírusu v tele človeka. Informovala o...

Blanár: Korčok uznaním Guaidóa prekročil svoje kompetencie

Uznaním Juana Guaidóa ako dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky prekročil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) svoje kompetencie....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,798 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 297 Last updated: 9. júla 2020 - 04:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky