štvrtok, 13 augusta, 2020
28.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Dzurinda: Úniu čakajú tri hlavné výzvy, svet sa musí opierať o tri...

Dzurinda: Úniu čakajú tri hlavné výzvy, svet sa musí opierať o tri pevné body

Bol by rád, keby išli voliť najmä ľudia, ktorí prijali za svoju euroatlantickú architektúru.

Členstvo v týchto štruktúrach dalo Slovensku podľa neho nové možnosti. EÚ všeobecne ale čaká viacero výziev, najmä v oblasti migrácie či tvarovania samotnej Únie. Dzurinda hovorí o potrebe prijímať správne politické rozhodnutia.

“Je veľmi dôležité ísť voliť najmä v týchto časoch, keď pod vplyvom rôznych vonkajších výziev, ale aj neochoty lídrov odpovedať na tieto výzvy, čelíme istým turbulenciám. Odchádza nám Spojené kráľovstvo z EÚ, V4 si nerozumie so zvyškom EÚ, sem-tam sa presadzuje národný egoizmus. Turbulencií je veľa, znepokojuje to, a ono by to chcelo na tieto výzvy odpovedať, prijímať správne politické rozhodnutia,” povedal Dzurinda.

O Únii a 15. výročí slovenského členstva v nej hovoril aj v relácii CD Klub na Tablet TV.

Dzurinda by očakával prijímanie jasných rozhodnutí v otázkach, ako ďalej formovať spoločný európsky dom, ako formovať kompetencie únijných inštitúcií a chrániť prirodzené kompetencie členských štátov.

“To sú vážne témy, ktoré jednoznačne hovoria, že v telese, akým je Európsky parlament, je dôležité mať kompetentných ľudí, pracovitých, zodpovedných, premýšľavých a presadzujúcich politické videnie tej-ktorej krajiny,” uviedol.

Dôležité je podľa neho, aby sa aktivizovali ľudia, ktorým ide o spoločné dobro. “Lebo ak sa oni nebudú aktivizovať, bude sa naďalej aktivizovať extrém, ktorý vidí to uvoľnené ihrisko a vstupuje naň,” podotkol.

Dzurindovi sa už v súčasnosti nie celkom príjemne počúvajú niektoré diskusie v Bruseli.

“Už ani dnes to nie sú vždy iba racionálne a perspektívne diskusie, ale, žiaľ, sa ukazuje, že to môže byť ešte komplikovanejšie. Preto treba ľuďom stále hovoriť, že to netreba nechávať na ľudí, ktorí si z toho robia šou alebo presadzujú názory niekoho iného, než sú naši občania,” doplnil Dzurinda. 

Úniu čakajú podľa neho tri hlavné výzvy. “Prvá je prijať model, ktorý bude funkčný, udržateľný, spravodlivý, humánny, model na zvládanie imigrácie. To je vážne. Ten problém tu je a bude a treba prijať odvážne opatrenia,” uviedol.

Za druhú výzvu označil tvarovanie Únie tak, aby sa v nej cítili všetci dobre. “Bude veľmi potrebné citlivo ďalej tvarovať naše spolužitie tak, aby sa v tomto spoločenstve cítili dobre veľké štáty, starší členovia aj menšie štáty, novší členovia,” doplnil.

Pomerne vážnou výzvou je podľa neho aj vytvarovať kompetencie, ktoré spravujú a budú spravovať únijné inštitúcie tak, aby Európa bola silnejšia a mala väčší rešpekt.

“Aby sme sa presadili voči takým hráčom, ako sú dnes USA a akým sa stáva Čína,” podotkol. Dzurinda verí v istú globálnu stabilitu, ak sa bude svet opierať o tri pevné body. Dva vidí v USA a Číne, tretím by podľa jeho slov mala byť EÚ.

“Kto iný ako EÚ? Len potrebujeme pre to urobiť ešte veľa, aby sme k tej svojej tradičnej soft sile pridali aj silu hard, aby sme mali rešpekt. Aby si voči nám nedovoľovali,” podotkol s tým, že to je veľká výzva.

Pätnásťročné členstvo Slovenska v EÚ podľa neho krajine pomohlo.

“Precestoval som celé Slovensko a videl som kedysi chudobné dedinky, kde dnes sú v každom dvore auto, niekde aj dve, nové fasády domov. Také Giraltovce som, v dobrom, nespoznával,” poznamenal s tým, že pozitívny pokrok vidieť nielen v číslach, ale aj vizuálne.

“Čo sa nedá poprieť, je, že vstup Slovenska do EÚ a NATO nám priniesol nové možnosti. Nie každý s nimi dokáže dobre narábať. Ale máme nové možnosti nájsť si lepšiu prácu. Sú tu úplne nové odvetvia, hoci staré zanikli. Sú tu aj nové možnosti postarať sa o lepšie zdravotné zabezpečenie. Žijeme dlhšie, zdravšie, mládež môže študovať. Otvoril sa nám svet, môžeme cestovať, integrovať sa, spoznávať. Možnosti sú kvalitatívne podstatne vyššie, ako boli pred našim vstupom do EÚ,” zhodnotil. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Traja Slováci sú vo väzbe v Rakúsku pre podozrenie z prevádzačstva

Rakúski kriminalisti vyšetrujú troch Slovákov pre podozrenie, že do krajiny nelegálne priviedli najmenej 50 utečencov. Muži vo veku 38, 40 a 47...

Nové Mesto nad Váhom: Pri nehode na D1 sa zranili traja ľudia, auto skončilo na streche

Tri osoby utrpeli zranenia počas dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu (12. 8.) na diaľnici D1 v katastri obce Hrádok v Novomestskom okrese.

VIDEO Nákup stíhačiek F-16 prebehol v poriadku, skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie. Tender postúpil na ďalšiu kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zastavil kontrolu vo veci nákupu stíhačiek F-16, jej výsledky postupuje na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a...

Bielorusko: Stovky ľudí piaty deň protestujú proti voľbám; zadržali už 6700 osôb

Stovky ľudí sa vrátili do ulíc bieloruského hlavného mesta Minsk aj vo štvrtok ráno a protestovali už piaty deň po sebe proti...

Vallo: Podporujem nespokojných vedcov, vláda neberie Bratislavu úplne vážne

Primátor Bratislavy Matúš Vallo podporuje vyhlásenie nespokojných bratislavských vedcov, ktorí upozornili, že sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej...

Ministerstvo kultúry ide šetriť na službách, tovaroch, aj platoch

Ministerstvo kultúry (MK) SR sa chystá šetriť na mzdách i výdavkoch na tovary a služby. V súvislosti s ohláseným kresaním nákladov v...

Kysuce: Výstavba D3 napreduje, finalizujú sa protihlukové steny

Výstavba kysuckej diaľnice D3 napreduje. Aktuálne sa na stavbe úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec dokončujú finálne vrstvy na telese diaľnice a montujú...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 +49 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 13. augusta 2020 - 13:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky