pondelok, 6 júla, 2020
22.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Kurz: Európsky parlament nesmie byť kočujúcim cirkusom, Únia potrebuje prínejšiu zmluvu

Kurz: Európsky parlament nesmie byť kočujúcim cirkusom, Únia potrebuje prínejšiu zmluvu

“Máme dlhovú krízu, krízu eura, migračnú krízu, klimatickú krízu a chaos okolo brexitu. Potrebujeme novú zmluvu o EÚ, stará už nevyhovuje,” povedal Kurz pre piatkové vydanie denníka Kleine Zeitung.

Konzervatívny líder to vyhlásil tri týždne pred tým, ako si euroblok zvolí nový zákonodarný zbor.

Lisabonská zmluva EÚ by nemala byť zásadne zmenená, čo sa týka existujúcich inštitúcií bloku, avšak počet komisárov vo výkonnej zložke by sa mal znížiť, tvrdí 32-ročný Kurz.

Európsky parlament by nemal striedať svoje pôsobisko medzi Štrasburgom a Bruselom, ale zotrvať v belgickej metropole, ktorá je de facto hlavným mestom EÚ, dodal kancelár.

“Európsky parlament nesmie byť kočujúcim cirkusom,” povedal Kurz.

“Nová zmluva by mala mať jasnejšie sankcie voči členským krajinám, ktoré naakumulujú dlh; pokuty pre krajiny, ktoré púšťajú cez svoje územie ilegálnych migrantov namiesto toho, aby ich registrovali; a tvrdé dôsledky za narúšanie právneho poriadku a liberálnej demokracie,” zdôraznil Kurz.

Jeho Rakúska ľudová strana (ÖVP) je súčasťou európskej politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP), ktorá v marci dočasne zrušila členstvo maďarskej vládnucej strane Fidesz pre jej protieurópske postoje.

Rakúsky líder vysvetlil, že pravicových populistov nevníma ako spojencov na úrovni EÚ, hoci v jeho vlastnej koaličnej vláde figuruje krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

“Naším cieľom je zlepšiť EÚ, a nie ju zničiť alebo miešať sa do fantazírovania o vystúpení (z bloku),” vyhlásil Kurz.

Nová zmluva by zároveň mala počítať s obrannými záväzkami EÚ v súvislosti s NATO a ďalšími európskymi spojencami vrátane zvýšenia výdavkov na obranu, vzájomnej obrannej klauzuly a európskej bezpečnostnej rady, ktorá bude zahŕňať EÚ.

Zatiaľ čo Kurz nechce Európskej únii odovzdať národné rozhodnutia o vojenských nasadeniach, členské štáty by podľa neho mohli užšie spolupracovať na obrane, najmä ak ide o dodávky zbraní.

Kurz však odmietol návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na vytvorenie rozličných výborov EÚ. “Zakaždým, keď má Európa problém, príde návrh na novú inštitúciu,” podotkol rakúsky kancelár.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Scenáre politického vývoja diplomovky? Od pohodlného variantu až po machiavellistický štýl. Rozoberá politológ Lenč

Kauza plagiátorstva pri diplomovke môže mať viacero pokračovaní. Od postupného odchodu dostratena až po odchod Kollára z koalície. Pre ParlamentnéListy.sk načrtol tri možné scenáre vývoja politológ Jozef...

Macron vymenuje novú vládu v pondelok

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce predstaviť nový kabinet v pondelok. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nemenované zdroje z Elyzejského paláca.

Grécko pozastaví vstup srbským občanom na svoje územie

Grécko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu počas turistickej sezóny pozastaví srbským občanom do 15. júla vstup na svoje územie. V nedeľu...

Izrael sprísni opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia. „Sme...

Chorvátske voľby: Podľa exit pollu najviac hlasov má vládnuca HDZ

Vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) získala v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov. Vyplýva to z exit pollov, o ktorých informovali...

Bödöra po 10 hodinách rozhodovania sudca prepustil

Aktualizovaná správa Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pre obvinenie v kauze Dobytkár do...

Stiahnu chvost. Matovič komentuje postoj SaS a Za ľudí ku Kollárovi

„Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí zostať v koalícii," vyhlásil premiér. Je totiž presvedčený, že v prípade odvolania Kollára...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 +15 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 6. júla 2020 - 00:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky