sobota, 4 júla, 2020
25 C
Bratislava
Úvod Aréna Na Slovensku je politicky atraktívne kopnúť si do EÚ, hovorí šéf Carnegie...

Na Slovensku je politicky atraktívne kopnúť si do EÚ, hovorí šéf Carnegie Europe

Valášek očakáva, že v budúcom europarlamente bude viac extrémistov vzhľadom na to, že voliči týchto strán sú motivovanejší zúčastniť sa volieb.

Momentálne je EÚ vnímaná ako niečo, čo je v kríze

“Očakávame, že výsledkom volieb bude to, že extrémisti, protieurópske, antieurópske sily, budú mať proporcionálne lepší výsledok, ako majú v národných voľbách,” upozornil.

Na Slovensku je podľa neho veľmi málo ľudí, ktorí majú ideologicky jasno v tom, že EÚ nechcú a je pre nich zdrojom zla.

Populistickí politici, ktorí sa vyjadrujú voči Únii kriticky, podľa Valášeka využívajú fakt, že projekt EÚ momentálne nie je 'v trende'.

“Momentálne je EÚ vnímaná ako niečo, čo je v kríze … Je populárne a hlavne politicky atraktívne, lebo si to získava voličov, ak si ľudia do EÚ kopnú. Keď sa raz Únia dostane zo svojich kríz, aj počet euroskeptikov na Slovensku prudko klesne, lebo to prestane mať ten politický výtlak,” pripomenul Valášek s tým, že u Slovákov stále vníma prirodzenú túžbu byť súčasťou väčšieho zoskupenia, a tým aj pozitívne cítenie voči EÚ.

Európsky parlament bude po voľbách roztrieštený

Termín extrémista sa používa na Slovensku príliš voľne, pričom sa zlieva s pojmom euroskeptik, myslí si Valášek.

“Je obrovský rozdiel, aspoň vo vnímaní tu v Európe, v Bruseli, či je niekto extrémista v zmysle antidemokratická sila, ktorá neverí nielen v EÚ, ale aj v liberálnu demokraciu, tak ako ju poznáme. Alebo či je len niekto euroskeptický. Je demokrat, ale myslí si, že z rôznych príčin EÚ nevyhovuje záujmom jeho alebo jej krajiny, a je preto lepšie z nej vystúpiť a možno by bolo lepšie, keby EÚ neexistovala,” vysvetlil s tým, že extrémisti sú naprieč Európou v rôznych politických farbách.

Valášek poukázal aj na to, že Európsky parlament bude po nadchádzajúcich voľbách roztrieštený. Dve hlavné zoskupenia, pravicové a ľavicové, už nebudú mať podľa neho tak veľký mandát.

“V praxi to znamená, že menšie hlasy budú mať oveľa väčší relatívny vplyv a oveľa väčšiu relatívnu moc, pretože tieto dve veľké strany budú potrebovať tretiu, štvrtú, piatu stranu vo volebných výsledkoch, aby získali väčšinu. Ak sa dobre zorganizujú, tak vedia byť aj relatívne malé a, bohužiaľ, aj extrémne strany efektívne,” doplnil odborník.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu (26. 5.) o 23.00 h. Eurovoľby sa na Slovensku konajú štvrtýkrát. Účasť na posledných bola len 13,05 percenta oprávnených voličov, teda najmenšia zo všetkých krajín EÚ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

O náhrade rodných čísel sa zatiaľ nerozhodlo, uviedol Mikulec

O budúcnosti projektu zavádzania nových identifikátorov, ktoré mali nahradiť rodné čísla, sa zatiaľ nerozhodlo. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v rozhovore pre...

Brazílsky prezident zmiernil pravidlá nosenia rúšok, krajina má doteraz viac ako 63 000 obetí ochorenia COVID-19

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zmiernil zákon, ktorý vyžaduje od obyvateľstva rozsiahle nosenie tvárových rúšok so zámerom obmedziť šírenie koronavírusového ochorenia Covid-19.

Na Horehroní privítajú leto. Budú aj Bomburove slávnosti

Vystúpenie hudobných skupín, premietanie filmov, divadielka pre najmenších, joga či rôzne sprievodné aktivity – to všetko ponúka horehronská metropola od soboty na...

O prípadnej Bödörovej väzbe rozhodne sudca v nedeľu

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica bude o prípadnom väzobnom stíhaní nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra rozhodovať v nedeľu (5....

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Spojené štáty vyslali do Juhočínskeho mora dve lietadlové lode, a to v rovnakom čase, keď Čína v týchto strategických vodách, ktoré sú...

Koaliční poslanci chcú zrušiť odoberanie slovenského občianstva

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil...

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 13:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky