piatok, 14 augusta, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Pápež: Emigrácia a nízka pôrodnosť rozprestreli nad Európou ľadovú oponu

Pápež: Emigrácia a nízka pôrodnosť rozprestreli nad Európou ľadovú oponu

Spomínaný termín si pápež požičal od Winstona Churchilla, ktorý sa po druhej svetovej vojne vyjadril, že Európu rozdeľuje “železná opona”. Tridsať rokov po páde komunizmu podľa neho európsky kontinent rozdeľujú nové druhy nerovností.

Pápež hovoril o demografickej zime

“Bulharsko, tak ako mnohé ďalšie európske krajiny, sa musí vyrovnať s tým, čo môžeme označiť len ako novú zimu — demografickú zimu, ktorá sa rozprestrela ako ľadová opona na veľkú časť Európy ako dôsledok úbytku dôvery v budúcnosť,” povedal pápež vo svojom prejave v prezidentskom paláci v Sofii. 

Vyzval preto bulharských politikov, aby sa snažili vytvoriť podmienky, ktoré motivujú mladých ľudí, jednotlivcov i rodiny, zostať vo svojej vlasti, kde by mali možnosť viesť dôstojný život.

FOTO TASR: Na snímke pápež František reční pred pravoslávnym Chrámom svätého Alexandra Nevského v rámci návštevy Bulharska v Sofii 5. mája 2019.

Pokles pôrodnosti spolu s intenzívnou emigráciou spôsobil podľa pápeža vyľudnenie a opustenie mnohých dedín a miest.

Okrem toho sa Bulharsko musí vyrovnávať s fenoménom v podobe tých, “ktorí sa snažia vstúpiť na jeho územie, aby unikli vojnám a konfliktom alebo biede a pokúšajú sa za každú cenu dostať do bohatších oblastí Európy, aby tam našli nové príležitosti pre život alebo jednoducho bezpečný prístav”.

Františkovi chcel bulharský premiér pripomenúť detstvo v Argentíne

Po príchode na letisko v Sofii najvyšší pontifex dostal od bulharského premiéra Bojka Borisova netradičný dar — bulharský jogurt, píše agentúra DPA.

FOTO TASR: Na snímke uprostred pápež František požehnáva deťom oblečeným v tradičných krojoch počas privítania po prílete na letisku v Sofii 5. mája 2019.

Borisov povedal, že si spomína, ako sa pápež raz v minulosti zmienil, že prvý raz o Bulharsku počul ešte ako malý chlapec v Argentíne, keď mu stará mama dala práve jogurt z tejto krajiny.

FOTO TASR: Na snímke druhý sprava pápež František, vpravo bulharský premiér Bojko Borisov počas privítania po prílete na letisku v Sofii 5. mája 2019.

Pápež dostal i bulharskú ružu — “symbol úsilia bulharského ľudu o mier” — a omofor, teda pruh látky väčšinou bielej farby s vyšívanými krížmi, ktorý je súčasťou liturgického odevu vysoko postavených pravoslávnych duchovných.

Bulharský prezident Rumen Radev mu daroval kríž vyrobený z orechového dreva. Hlava katolíckej cirkvi sa počas prvého dňa svojej cesty po Balkáne stretla s predstaviteľmi bulharskej pravoslávnej cirkvi.

FOTO TASR: Na snímke sprava pápež František a bulharský prezident Rumen Radev počas uvítacieho ceremoniálu v prezidentskom paláci v Sofii 5. mája 2019. 

Jedným z cieľov turné je aj zlepšenie vzťahov so zástupcami pravoslávnej cirkvi, ktoré je súčasťou snahy Vatikánu o zjednotenie východných a západných vetiev kresťanstva. V utorok pápež odcestuje do Severného Macedónska.

Bulharsko je najchudobnejšou krajinou EÚ

František je v poradí druhým pápežom, ktorý navštívil Bulharsko od roku 2002, keď tam zavítal Ján Pavol II. Pre Severné Macedónsko je návšteva najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi vôbec prvou.

Bulharsko, ktoré sa stalo členským štátom EÚ v roku 2007, je najchudobnejšou krajinou v EÚ.

Od pádu komunizmu odtiaľ emigrovali do západnej Európy za lepšími pracovnými podmienkami a vyšším životným štandardom už viac než dva milióny Bulharov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo pandemický plán. Pozrite sa, koľko má fáz, kde Slovensko je a čo všetko plán rieši

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok nový pandemický plán, ktorý rieši postupy štátu počas pandémie. Určuje, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii...

Ekonomiky Maďarska, Rumunska a Bulharska sa v 2. kvartáli strmo prepadli

Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko oznámili za 2. kvartál najväčší prepad svojich ekonomík za celé desaťročia. Dôvodom boli opatrenia na zabránenie šíreniu nového...

Migračný úrad MV je pripravený podieľať sa na vzniku úradu pre migráciu a azyl

Migračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR je pripravený podieľať sa na vzniku Imigračného a naturalizačného úradu. Zmienka o jeho vytvorení je aj...

Hlas-SD: Nebudeme sa vytešovať z historického prepadu slovenskej ekonomiky

Vznikajúca strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas-sociálna demokracia považuje za scestné vytešovať sa z historického prepadu slovenskej ekonomiky, ako to robí premiér Igor...

Chorvátsko už druhý deň po sebe hlási rekordný prírastok nakazených koronavírusom

Chorvátsko zaznamenalo už druhý deň po sebe rekordný prírastok počtu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín v tejto krajine potvrdili ďalších...

Košice: V univerzitnej nemocnici zomrela staršia pacientka s ochorením COVID-19

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) zomrela v stredu (12. 8.) 80-ročná pacientka s pozitívnym testom na nový koronavírus. "Ako hlavná príčina smrti bola...

VIDEO Matovič: Prekvapenie pre všetkých okrem nás. Splnili sme cieľ HDP. Ľudia z prvej línie boja proti pandémii dostanú odmenu

Vývoj hrubého domáceho produktu (HDP), o ktorom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok, je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) prekvapením pre všetkých okrem...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,801 +62 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,944 Infikovaných 826 Last updated: 14. augusta 2020 - 21:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky