piatok, 14 mája, 2021
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Le Penová ponúka spojenectvo Orbánovi a poľskej vládnej strane PiS

Le Penová ponúka spojenectvo Orbánovi a poľskej vládnej strane PiS

 V nedeľu počas predvolebnej kampane v Bruseli Le Penová vyhlásila, že v euroskeptickej parlamentnej politickej frakcii Európa národov a slobôd (ENF) budú vítaní všetci tí, ktorí hovoria, že strany združené v tejto skupine majú pravdu a konajú správne.

“Podávame im ruku,” zdôraznila šéfka RN, ktorá prišla do Bruselu podporiť svojho politického spojenca z EP flámsku extrémne pravicovú a nacionalistickú stranu Vlaams Belang (Flámsky záujem).

Na verejnom zhromaždení dokonca vyzvala aj frankofónne obyvateľstvo Belgicka, aby v nadchádzajúcich eurovoľbách (23.-26.5) volili poslancov strany Flámsky záujem (Vlaams Belang).

“Pán Orban musí zistiť, či ešte politicky súhlasí s Európskou ľudovou stranou, ktorá hlasovala proti nemu a ktorá hlasovala za nútené presídľovanie migrantov do členských krajín (…) Alebo či sa politicky cíti viac doma v hnutí ako je naše,” povedala Le Penová.

Koncom marca politickí predstavitelia EPP z dôvodu porušovania princípov právneho štátu a pre viaceré eurofóbne prejavy rozhodli o pozastavení členstva Fideszu v tejto najväčšej európskej politickej rodine. 

Tlačová agentúra AFP upozornila, že Orbán 2. mája privítal v Budapešti talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, s ktorým sa zatiaľ dohodli na “spolupráci” po eurovoľbách v súvislosti s protiimigračnou líniou EÚ. 

Salvini sa netají pokusmi vytvoriť na pôde europarlamentu širokú politickú platformu euroskeptických strán, pričom ráta so spojenectvom Le Penovej. 

Na druhej strane však Orbán v nedávnom rozhovore pre týždenník Le Point ubezpečil, že “nemá žiaden vzťah” s Le Penovou a že sa nechystá na povolebné spojenectvo s ňou.

Le Penová sa však v nedeľu v Bruseli nezamerala len na Fidesz. Počas tlačovej konferencie priznala, že jej “pomocná ruka” sa týka aj Poľska a predstaviteľov PiS.

“Podávame im naďalej ruku, aby sme vytvorili veľkú skupinu v Európskom parlamente,” zdôraznila.

Podľa AFP však otvorený proruský postoj Le Penovej i Salviniho vyvoláva nedôveru PiS voči spolupráci so stranami, ktoré títo politici reprezentujú.  PiS je v súčasnosti v EP členom politickej skupiny konzervatívcov a reformistov (ECR).

Le Penová však v tom nevidí problém – spresnila, že “názorové rozdiely, ktoré existujú a ktoré súvisia s dejinami”, by nemali brániť možnosti vytvorenia veľkej politickej skupiny v budúcom zložení europarlamentu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 14:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -