piatok, 3 júla, 2020
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Most a SNS stiahli svoje návrhy v parlamente. Týkajú sa pôvodu mäsa...

Most a SNS stiahli svoje návrhy v parlamente. Týkajú sa pôvodu mäsa a potravín

V prvej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia poslankyňa Eva Antošová (SNS) navrhovala, aby mali spotrebitelia lepšie informácie o pôvode mäsa.

“Je nevyhnutné, aby spotrebiteľ disponoval informáciou o pôvode mäsa, z ktorého konkrétna prevádzka spoločného stravovania pripravuje pokrmy, aby mohol urobiť svoje obchodné rozhodnutie aj podľa ďalších informácií, napríklad flexibilne reagovať na konkrétne medializované potravinové kauzy,” uviedla Antošová v predkladacej správe.

Prevádzkam spoločného stravovania mala pribudnúť povinnosť pri ponuke pokrmu, teda v jedálnom lístku, uviesť informáciu o pôvode tohto mäsa.

V prípade porušenia povinnosti by mohol príslušný orgán verejného zdravotníctva uložiť pokutu od 150 eur do 20.000 eur.

Rovnaký zámer mala aj druhá stiahnutá novela o potravinách z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd.

Tiež navrhovali ustanoviť povinnosť prevádzkovateľa zariadenia spoločného stravovania poskytnúť konečnému spotrebiteľovi informáciu o krajine pôvodu mäsa, ktoré zariadenie spoločného stravovania použilo pri príprave konkrétneho pokrmu alebo jedla.

“Už v súčasnosti existuje pri predaji čerstvého, chladeného alebo mrazeného mäsa povinnosť informovať spotrebiteľa o krajine pôvodu mäsa, ktoré kupuje. Právo získať rovnakú informáciu má i zariadenie spoločného stravovania, ktoré nakupuje mäso s cieľom jeho ďalšej úpravy a ponuky spotrebiteľom – konečným konzumentom,” uviedli poslanci Mosta-Híd. Za porušenie zákona tiež navrhovali sankcie.

Presunulo sa aj rokovanie o návrhu zákona o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktorým sa mali upraviť jeho právomoci a niektoré úlohy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Poľsko je pre nás vzorom v boji proti korupcii, uviedol Matovič vo Varšave

Poľsko bolo pre Slovensko vzorom v boji proti komunizmu. Dnes je Poľsko v Európe vzorom v boji proti korupcii a v čerpaní európskych prostriedkov, v čom sa...

Francúzsky premiér podal demisiu

Francúzsky premiér Édouard Philippe odovzdal v piatok demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Oznámil to Elyzejský palác a informáciu priniesla agentúra DPA.

V Česku sa opäť zrýchlil nárast počtu nakazených koronavírusom

V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132....

Johnson vyzýva na zodpovednosť. Británia otvára od soboty bary

Britský premiér Boris Johnson vyzval obyvateľov krajiny, aby "konali zodpovedne", keď sa v sobotu po viac než troch mesiacoch obmedzení súvisiacich s...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 12:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky