LGBTI združenia kritizujú ministerku Laššákovú: Neschválila dotácie na ich projekty

    0
    Dúhový pochod v Bratislave (Autor: TASR)

    Hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Barbora Palovičová informovala o tom, že druhé kolo výzvy bolo vypísané 2. mája, pričom rezort to oznámil v utorok 14. mája.

    „Podmienky programu sú upravené tak, že sa doň môžu prihlásiť všetci neúspešní uchádzači z prvého kola,“ zdôraznila Palovičová.

    „Vzhľadom na citlivosť tejto témy sa ministerka kultúry osobne zúčastní na rokovaní poradnej komisie, aby sa podrobne oboznámila s kvalitami všetkých predkladaných projektov,“ dodala.

    Iniciatíva Inakosť na sociálnej sieti zverejnenila vyjadrenie ministerstva s komentárom o tom, že aká je “realita”, pričom odkázala na stránku rezortu, kde sú informácie o podmienkach na získanie dotácií: 

    Iniciatíva Inakosť vo štvrtok vydala vyhlásenie, že ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) osobne rozhodla o tom, že ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe na oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nebude finančne podporený. 

    Poukazuje na nepridelenie finančných prostriedkov na osem projektov organizácií Iniciatíva Inakosť, Dúhový Pride Bratislava a divadlo Nomantinels.

    Výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko poukázal na to, že odôvodnenie, ktoré zverejnil rezort na svojej stránke a v ktorom nepridelenie vysvetľuje tým, že pri obmedzených zdrojoch rozhodovala kvalita projektov, nekorešponduje s názorom odbornej komisie.

    „Zo sprístupnených dokumentov jasne vyplýva, že odborná komisia navrhla na podporu šesť z ôsmich projektov. Medzi nimi aj Filmový festival inakosti 2019 s navrhovanou podporou 35.000 eur a Dúhový Pride Bratislava 2019 s podporou 19.000 eur. Rekordná výška navrhovanej podpory svedčí o vysokej kvalite projektov,“ uviedol Macko.

    Za nepridelením vidí osobné rozhodnutie Laššákovej vzhľadom na to, že ministerka má v schvaľovacom procese posledné slovo.

    Situáciu už komentovali aj politici na sociálnych sieťach. “Toto je cez čiaru, pani ministerka,” napísala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

    Oveľa obsiahlejší kritický status zverejnila Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska: “Jedna rovina škandálu je samotná formálnoprávna stránka veci, kedy si ministerka zrejme cielene vytipuje projekty, ktoré napriek odporúčaniu a schváleniu komisie odmietne podporiť. Zhodou náhod, takýto postup zvolí presne voči tým mimovládkam, ktoré Uhríkovci a Slobodné vysielače označujú za ´zahraničných agentov´.”

    Jej kolegyňa z tej istej strany, Zora Jaurová, kritikou na Laššákovej adresu takisto nešetrila: “V Čechách sa včera rozhodol rezignovať minister kultúry Staněk, ktorý sa do dejín kultúry zapísal najmä absolútnou neschopnosťou a nekompetentnosťou vo svojom odbore. Jeho podobne disponovaná slovenská kolegyňa sa naopak prebudila z nečinnosti a bez udania dôvodu a v protiklade s hodnotením komisie zrušila dotácie pre projekty, zamerané na aktivity LGBTI komunít.”

    Autor: TASR/redakcia

    - Reklama -