streda, 25 novembra, 2020
-0.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Zaplatia chystané sociálne balíčky vlády naše deti? Nový minister financií to odmieta,...

Zaplatia chystané sociálne balíčky vlády naše deti? Nový minister financií to odmieta, tu sú jeho argumenty

“Som zástancom vyrovnaného rozpočtu a zdravých verejných financií,” povedal minister.

Kamenický: Držíme sa programového vyhlásenia vlády

Dodal však, že o finálnej podobe návrhov vládnych strán sa ešte rokuje a nie je tiež jasné, aká bude prognóza výhľadu ekonomiky a daňových príjmov na budúci rok.

“Držíme sa programového vyhlásenia vlády. Na budúci rok by sme mali zostaviť vyrovnaný rozpočet,” dodal minister. 

Vládna koalícia už niekoľko týždňov rokuje napríklad o znížení dane z pridanej hodnoty na potraviny na 10 %, o poklese percenta dane z príjmu právnických osôb na 15 % či o znížení nezdaniteľnej časti základu dane fyzických osôb.

Vládne strany by tiež chceli zaviesť zvýšenie rodičovského príspevku, podporiť rodičov žiakov prvých ročníkov jednorazovým príspevkom a ďalšie benefity.

Dopad pôvodných návrhov na verejné financie vyčíslili analytici na viac ako 1,3 miliardy eur. Podľa Kamenického nastal posun napríklad u dane z príjmu právnických osôb, kde by mala nižšia sadzba platiť iba pre firmy s ročným obratom do 100.000 eur. 

Kamenický nevie, aké skutočné príjmy bude mať štát, tvrdí Heger

Opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO) však napriek tomu vidí v prijímaní týchto sociálnych opatrení riziká.

“Vláda nás nepripravila na čas ochladzovania (ekonomiky, pozn. red.). Teraz ide rozprávať o tom, ako chce rozdávať,” povedal Heger.

Podľa neho ani minister Kamenický nevie, aké skutočné príjmy bude mať štát, a či bude možné dodržať vyrovnaný rozpočet.

“Je možné, že tieto opatrenia, ktoré sa chystajú, opäť zaplatia deti občanov Slovenskej republiky,” dodal Heger.

Minister pripomenul výrazný rast HDP či platov

Kamenický však kritiku odmietol a pripomenul výrazný rast hrubého domáceho produktu, rast miezd a pokles nezamestnanosti v posledných rokoch.

Nie je podľa neho tiež jasné, či v Európe ide o krátkodobý výkyv výkonu ekonomiky, alebo o nastupujúcu recesiu. Minister sa s opozičným poslancom nezhodli ani na hodnotení výšky dlhu verejných financií.

Heger pripomenul, že hoci percento dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP) klesá, absolútna výška dlhu neustále rastie.

“My sme dlh neznížili. Dlh narástol z 3600 eur na človeka na 8000 eur na človeka. My sme z neho iba vyrástli, a to preto, že nám rýchlejšie rástlo HDP,” povedal Heger.

Budeme prehodnocovať rozpočet na mesačnej báze, sľúbil Kamenický

Kamenický však oponoval, že absolútna výška dlhu sa dá znižovať iba prebytkovým rozpočtom. „Ten tu nikdy nebol,“ pripomenul Kamenický s tým, že po prvý raz sa dostal deficit pod jedno percento HDP za tejto vlády.

Podľa Kamenického bude ministerstvo v prípade nepriaznivého vývoja verejných financií prijímať dodatočné opatrenia, akými je napríklad využitie rozpočtových rezerv.

“Budeme prehodnocovať rozpočet na mesačnej báze,” povedal. Na viazanie rozpočtových výdavkov v niektorých kapitolách štátneho rozpočtu však momentálne dôvod nevidí.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Taliansko hlási 853 úmrtí za deň, tretí najvyšší údaj od začiatku pandémie

Taliansko hlásilo v utorok 853 ďalších úmrtí na nový koronavírus, čo je tretí najvyšší celoštátny údaj za jeden deň od začiatku pandémie....

Irán: Scenárista a režisér Kambuzia Partovi podľahol koronavírusu

Na nákazu koronavírusom zomrel v utorok iránsky filmový režisér Kambuzia Partovi - napísal scenár jediného iránskeho filmu, ktorý získal hlavnú cenu Zlatý...

Holandský politik odstúpil z postu predsedu strany pre nenávistné vyjadrenia

Holandský politik Thierry Baudet rezignoval zo svojho postu predsedu protiimigračnej strany Fórum pre demokraciu (FvD) po tom, čo si členovia jej mládežníckeho...

Spoločný kandidát koalície na generálneho prokurátora? Dohoda zatiaľ nie je

Dohoda na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je. Plánovaná večerná koaličná rada k tejto téme nebude, rokovať by...

Česko: Babiš by do Vianoc chcel bezplatné antigénové testy na COVID-19 pre občanov

Český premiér Andrej Babiš by chcel, aby sa ľudia mohli nechať bezplatne otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19, informoval v utorok spravodajský...

Poslanci ukončili rokovanie novelou zákona o samosprávnych krajoch

Poslanci ukončili prvý deň 18. schôdze Národnej rady (NR) SR prerokovaním návrhu novely zákona o samosprávnych krajoch, podľa ktorej by samosprávne kraje...

Remišová: Chceme vedieť, ako budú riešené školy a či bude testovanie dobrovoľné alebo povinné

Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami. Vyhlásila to predsedníčka Za...
Slovensko
Pozitívne vzorky 97,493 +1,021 Dnes Úmrtí 709 +16 Dnes Uzdravení 50,738 Infikovaných 46,046 Last updated: 25. novembra 2020 - 00:44 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky