piatok, 14 augusta, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Znalec česko-čínskych vzťahov Jan Kohout: Kto tvrdí, že Číňania chcú ovládnuť Európu,...

Znalec česko-čínskych vzťahov Jan Kohout: Kto tvrdí, že Číňania chcú ovládnuť Európu, nechápe realitu

Prezident Zeman sa vrátil z už piatej návštevy Číny. Na záverečnej tlačovej konferencii uviedol, že čínska investičná expanzia sa konečne naozaj začne. Nasvedčuje tomu aktuálna situácia aj výsledky aktuálnej cesty do Pekingu?

Posledná cesta pána prezidenta potvrdila vysokú úroveň česko-čínskych vzťahov a verím, že predznamenáva aj ich novú etapu. Tá by sa mala vyznačovať rýchlejším a výraznejším rozvojom ekonomicko-obchodných vzťahov. Príbeh s Čínou nie je len o čínskych investíciách v Českej republike, ale aj rýchlejšom otváraní sa Číny českým výrobkom a službám a väčšej ochrane investícií a duševného vlastníctva. Musí ísť viac ako predtým o obojsmernú cestu či diaľnicu. Či sa naplnia očakávania týkajúce sa väčšieho prílevu investícií do Česka, ukáže až čas.

Predpoklady sú pre to lepšie ako v predchádzajúcom období. Na vládnej úrovni na českej strane sa oprát ujalo ministerstvo priemyslu a obchodu a s novým ministrom som presvedčený, že koordinačná rola tohto rezortu, ktorý bude strážiť vládne a štátne priority, bude rozhodujúca. Zdá sa, že stav, keď v Česku existovalo niekoľko subjektov, ktoré tzv. držali kľúče od Číny, sa končí. Na čínskej strane nahrádza zatiaľ najvýraznejšieho a problémového investora CEFC (hoci skôr išlo o akvizície) mnohonásobne väčší a transparentnejší investor, štátny CITIC. To sú faktory, ktoré ma vedú k opatrnému optimizmu.

Ako si vysvetľujete, že by sa výraznejšie obchody mali začať až päť rokov po obnovení užších vzájomných vzťahov? Je to zo strany Číňanov bežné alebo Česká republika urobila nejakú chybu?

Naopak, myslím si, že pán prezident, vláda, Zväz priemyslu a dopravy ČR, Hospodárska komora ČR, CzechInvest, CzechTrade a ďalší vrátane mimovládnych združení urobili maximum a viac, ako je bežné, vidím skôr dôvody na čínskej strane. Skúsim vymenovať len niektoré. Čínske firmy pri umiestňovaní svojich investícií do reálnej ekonomiky zvažujú celý priestor Európskej únie a výhody v jednotlivých krajinách a prípadné synergie s ďalšími realizovanými či plánovanými investíciami. Ďalej, Čína v minulom období výrazne sťažila vyváženie a „parkovanie“ finančných prostriedkov v zahraničí rôznymi obmedzeniami a povoleniami. Ďalším faktorom je z nášho pohľadu veľmi zdĺhavé a nepružné prijímanie rozhodnutí v jednotlivých firmách, ktoré zaberá až mesiace, aj zdĺhavé prerokúvanie konkrétnych kontraktov. A posledný dôvod, ktorý by som tu spomenul, je stále veľké nepochopenie podmienok v Európskej únii, predovšetkým legislatívy v oblasti hospodárskej súťaže. Tu však v prípade čínskych firiem dochádza k zlepšeniu a lepšiemu porozumeniu špecifikám úniového trhu.

Zeman znovu v Číne – ceremoniál podpisu obchodných dohôd v sídle Bank of China

Zeman znovu v Číne – ceremoniál podpisu obchodných dohôd v sídle Bank of China Zdroj: Hanka Brožková – KPR

Pomalé tempo investícií prvýkrát otvorene kritizoval sám prezident ešte pred začiatkom cesty, a to dokonca v rozhovore pre čínsku štátnu televíziu CCTV. „Pokiaľ ide o čínske investície v Česku, musím povedať, že tie zostávajú stále veľmi, veľmi nízke. A to ma, pochopiteľne, mrzí. Nie sú mi pritom jasné konkrétne dôvody. (…) S úrovňou investícií však spokojný nie som a očakávam ich zvyšovanie,“ povedal prezident. Prekvapili vás tieto slová?

Musím povedať, že neprekvapili. Je to úplne zrejmý fakt, ktorý vníma aj pán prezident a snaží sa v rámci svojich kompetencií o to, aby sa situácia zmenila. Ale opäť, nielen čínske investície do reálnej ekonomiky, ktoré budú prinášať nové kvalifikované pracovné miesta, ale aj rýchle otvorenie sa Číny nielen českým, ale aj ďalším investíciám je dôležité. Pre Čínu aj pre ostatný svet. Rovnako ako tovaru. Nejasné a meniace sa procedúry týkajúce sa rôznych certifikácií a dovozných povolení sú bariérou pri zdravom raste ekonomickej kooperácie. Nielen v diplomacii, ale aj v obchode platí reciprocita a akékoľvek jednostrannosti vedú k sporom a prípadne aj obchodným konfliktom. Český deficit obchodnej bilancie s Čínou je problém, ktorý treba rýchlo a dôrazne riešiť.

Rovnako ako v prípade minulých návštev aj teraz znela na prezidenta ostrá kritika od jeho odporcov, že je opäť v Číne. Asi netreba zdôrazňovať, koľkokrát tam bola nemecká kancelárka Merkelová. Platí stále, aj napriek kauze Huawei a pod., to, že Čína bude pre náš civilizačný okruh aj pre udržanie vlastného rastu čoraz dôležitejšia?

Čína žije svoj sen aj realitu o svojej veľkosti a význame. Životná úroveň obyvateľov Číny sa neustále zlepšuje. Pre ilustráciu, za minulý rok ich vycestovalo za hranice 120 miliónov, rast HDP stále pokračuje napriek významným potenciálnym rizikovým faktorom v ekonomike a bude podľa všetkých predpokladov rásť aj naďalej. Z toho vyplýva veľmi jednoduchý záver, Čína je a bude významným faktorom globálnej ekonomiky a s tým sa treba vyrovnať a racionálne, nie ideologicky, si definovať tento vzťah. Európska únia to už robí vzhľadom na záujmy celku a my ako členská krajina by sme mali mať v definovaní smerov aj intenzity spolupráce jasno. Nerobíme nič iné ako ostatné krajiny EÚ, a to aj rovnakej veľkosti, napr. Rakúsko.

Mimochodom, ako vidíte celú tú búrku okolo Huawei a účasti tejto firmy na technologických zákazkách ako budovaní 5G siete?

5G sieť začína byť akési mystérium. Všetci vedú zasvätené reči o význame a prevrate, ktorý budú znamenať pre ekonomiku a zmenu nášho života prirovnávanú k zavedeniu elektriny namiesto pary a petroleja do lámp, ale reálnych príkladov zatiaľ nie je mnoho. Predpokladajme, že to tak bude. Nie som odborník na IT technológie, ale je jasné, že 5G má mnoho aspektov, technologických, biznisových aj bezpečnostných. Zdá sa mi chybné zdôrazňovanie len jedného aspektu na úkor druhých. Rozhodujúce by malo byť komplexné posúdenie všetkých kritérií. Pri bezpečnosti systémom certifikácie, najlepšie na úrovni EÚ, posúdenie, ktoré komponenty sú kompatibilné s inými od iných výrobcov. Preferujem teda komunikáciu odborníkov a expertov krajín EÚ s čínskymi a od ich výsledkov sa odpichnúť pri ďalšom rozhodovaní.

USA podľa najnovších správ hodlajú prehodnotiť zdieľanie informácií so štátmi, ktoré budú v sieťach 5G využívať technológiu Huawei. Nemôže Česko spoluprácou s touto firmou ohroziť svoju transatlantickú väzbu a spojenectvo?

To je otázka v tejto chvíli pre mňa teoretická, ťažko uchopiteľná. Z USA zaznievajú protikladné vyjadrenia. Pokiaľ dôjde k postupu expertnej analýzy so zrozumiteľnými výsledkami, o ktorej som hovoril predtým, o transatlantickú väzbu by som nemal obavy. Nemožno tiež odhliadnuť od faktu, že vzťahy USA a Číny prechádzajú najťažšou etapou za posledné mnohé desaťročia. My len môžeme v tejto hre dúfať v rýchlu dohodu.

Čo poviete na argumenty, že Číňania len obratne využívajú situáciu a prostredníctvom ekonomickej spolupráce rozširujú svoj vplyv a moc ďalej na Západ a je len na nás, či sa Číňanmi necháme ovládnuť?

K žiadnej ekonomickej spolupráci so žiadnou krajinou suverénny štát nikto nemôže donútiť, nieto do nevýhodnej. Je na každom si vybrať a nastaviť pravidlá tak, aby mu vyhovovali. V ČR platia úniové pravidlá, so všetkými výhodami aj limitmi. Čínske firmy ako každé iné chcú maximalizovať svoj zisk. Pokiaľ niekto uzatvára na úrovni štátu či firiem nevýhodné, nepremyslené či unáhlené zmluvy, nemôže sa diviť následkom. Číňania sú dobrí obchodníci a tvrdí vyjednávači, a kto nie je veľmi dobre pripravený, zaplače nad výsledkom. Ale podsúvať Číne úmysel ovládnuť ekonomicky Európu či našu krajinu je nepoctivé a nepochopenie reality. Čína rada investuje v Európe do technologicky zaujímavých sektorov, ale ani jej súčasná ekonomická sila nie je a nikdy nebude dostatočná na akési „ovládanie Európy“.

My v Českej republike sme si vyhodnotili, že širšia ekonomická spolupráca s Čínou je pre nás dlhodobo užitočná a prínosná, a to aj na úrovni EÚ, bez toho, aby sme tým strácali priestor pri rozhodovaní. Normálne priateľské politické vzťahy tomu napomáhajú. Tak to je a nebrať to do úvahy je naivné a mimo dnešnej reality. To platí univerzálne. Čína sa otvára svetu, možno pomalšie, ako by sme si priali, ale na tomto tempe týchto zmien české prosby ani nadávky nič nezmenia. Podstatná je opäť komunikácia a kooperácia, nie konfrontácia. Na pozadí silného obchodného konfliktu Číny a USA, ktorý čaká na svoje rozuzlenie, sa možno zdajú podobné myšlienky trochu bezzubé, ale trpezlivosť patrí do rokovaní a dlhodobých stratégií vždy.

V Číne bola s prezidentom česká hokejová legenda Jaromír Jágr a okamžite to začal schytávať. „Som v šoku a sklamaný, že sa po skvelých tímoch, v ktorých hral, spojil s tímom gaunerov, ktorí porušujú české zákony, českú ústavu, ktorí slúžia Rusku a Číne. Som v šoku, že ho tí gauneri presvedčili, aby spolupracoval s jedným z najbrutálnejších a najvražednejších režimov na svete. Peniaze to nevysvetlia. Toto je absolútne zlyhanie a nedostatok ľudskej slušnosti, osobnej integrity a charakteru. Najhoršia prostitúcia. Od údajne veriaceho človeka. Úplná stoka,“ napísal na Jágrovu adresu novinár a bývalý spravodajca ČT v Číne Tomáš Etzler. Čo na to poviete?

Mal som príležitosť spoznať pána Jágra pri ceste do Číny. Milý, skromný, ako sa hovorí, normálny človek s veľkým vzťahom k Česku a chuťou meno našej vlasti a hokej propagovať po celom svete. Útoky na neho sú hlúpe, nefér a poklesnuté. Stal sa jedným z terčov studenej občianskej vojny, ktorá sa v ČR vedie proti prezidentovi Zemanovi, práve preto, že s ním išiel do Číny. Dúfam, že poznanie úbohosti nemnohých, ale hlasných, za ktorými v živote nezostane ani plytká brázda, ho vnútorne nerozhodí a zostane na svoju krajinu hrdý. K tomu jemu aj nám pomáhaj Boh.

Jaromír Jágr v Číne

Jaromír Jágr v Číne Zdroj: KPR

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Lukašenko naradil preveriť prípady zadržania občanov. Minister vnútra sa ospravedlnil za konanie polície, ale…

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil preveriť prípady zadržania občanov počas protestných akcií, ktoré v Bielorusku trvajú už piaty deň a ktoré sa...

Baláž: Oficiálne Danko uviedol, že nebude kandidovať za predsedu SNS. Chlap by mal slovo dodržať

Po kolapse vo voľbách sa neuskutočnila žiadna analýza, hovorí pre ParlamentnéListy.sk kandidát na predsedu SNS, bývalý poslanec parlamentu Radovan Baláž. Čo najviac...

V Británii požiadalo o právo na pobyt už 3,8 milióna občanov EÚ

Vyše 3,8 milióna občanov členských krajín EÚ už požiadalo o povolenie ostať v Británii v rámci mechanizmu, ktorý Spojené kráľovstvo aktivovalo po...

Firmy využívajúce produkty čínskych firiem nemôžu obchodovať s vládou USA

 V USA vstúpili do platnosti nové opatrenia, na základe ktorých americká vláda nebude môcť nakupovať tovary a služby od firiem využívajúcich produkty...

Čo nás čaká pre koronavírus. Prehlásenia o bezinfekčnosti, rúška, aktualizácia rizikových krajín…

Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti....

Špecializovaný trestný súd: Spevák Rogel s dvomi členmi Krátkeho procesu nejdú do väzby

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nezobral do väzby troch členov extrémistickej skupiny, herca a speváka kapely...

Trump: Spojené arabské emiráty nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov. Má...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 14. augusta 2020 - 06:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky