streda, 12 augusta, 2020
25.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Že euro Slovákom pomohlo? Ekonóm vytiahol čísla a pripomenul, ako si to...

Že euro Slovákom pomohlo? Ekonóm vytiahol čísla a pripomenul, ako si to „vyžrali“ iné krajiny

Špicar ako argument v prospech spoločnej meny uviedol, že Česká republika je jednou z najotvorenejších ekonomík na svete a živí ju export.

„Až 84 % nášho exportu končí na trhoch Európskej únie, veľa z tých percent končí v eurozóne a tie kurzové výkyvy, samozrejme, sú pre exportérov nesmierne nepríjemné. Myslím, že zavedenie eura by bolo výhodné aj pre občanov, lebo by sa im nemohlo stať, že im mávnutím čarovného prútika cez noc Česká národná banka znehodnotí ich úspory a zdraží im ich dovolenky v Chorvátsku,“ opisoval výhody Špicar.

Nevýhody chcel prenechať Pavlovi Kohoutovi, ale moderátorka ho nenechala. Špicar teda uznal, že v eurozóne sa porušovali pravidlá a boli do nej prijaté štáty, ktoré v nej nemali čo robiť, ako napríklad Grécko.

To sa podľa neho nesmie opakovať a ČR by vraj prispela k tomu, aby sa pravidlá dodržiavali.

„Pokiaľ sa pozrieme na eurozónu, na členské štáty, zistíme, že vlastne euro nepomohlo fakticky preukázateľne žiadnemu z nich,“ tvrdil Kohout.

Euro podľa neho spôsobilo predčasným prijatím krízu nielen v Grécku, ale aj v Taliansku, Španielsku či Írsku. Fínsku vraj euro tiež vôbec nepomohlo. Kurzové rozdiely sú vraj validný dôvod, ale len pre exportérov.

Exportéri netvoria celú ekonomiku, podotkol ekonóm. Moderátorka sa následne Kohouta opýtala, či by potom nebolo možné lepšie presadzovať české záujmy v eurozóne.

„Nie,“ povedal jasne ekonóm a zdôvodnil to tým, že sa to zatiaľ nikomu nepodarilo a pozícia Česka v EÚ je taká, aká je. Špicar mal pripomienku, že euro pomohlo Nemecku.

Podľa neho bude s odchodom Veľkej Británie ďalší tlak na integráciu a centrum rozhodovania sa presunie do eurozóny, takže by vraj nebolo dobré, keby Česká republika nebola v tomto centre pri rozhodovaní.

A reagoval aj na Kohoutovu poznámku, že exportéri nie sú celá ekonomika. Podľa Špicara exportéri Česko živia a žije z nich aj štátny rozpočet.

Doplnil, že na Slovensku má euro medzi obyčajnými ľuďmi 70-percentnú popularitu, hoci krajina bola v čase prijímania spoločnej meny na euro pripravená horšie, ako je Česko.

Kohout s tým nesúhlasil. Euro podľa neho na Slovensku nič nenaštartovalo, čo potvrdzoval štatistikami zo susedného Poľska, ktoré euro nemá a rast HDP je v ňom ešte vyšší.

Ako argument v prospech držania koruny uviedol, že koruna môže prispôsobovať svoj kurz podľa podmienok trhu. „To v prípade eura nemožno, na čo doplatilo napríklad Írsko alebo spomínané Fínsko.“

Špicar to komentoval, že euro je len mena, takže zo žiadneho štátu samo osebe neurobí štát bohatý či chudobný, že to záleží na hospodárskej politike a že euro to len zvýrazňuje.

Verí, že by Česko patrilo k úspešným štátom, ktorým by euro pomohlo. Moderátorka sa ho opýtala, či teda euro nerozdeľuje Európu, ale Špicar oponoval, že tú rozdeľuje hlavne hospodárska politika.

A dodal, že sa málo hovorí o význame eura ako prevencii pred menovými vojnami a znehodnocovaním.

Kohout kontroval, že 10 rokov po zavedení euro spôsobilo krízu vďaka úverovej politike Európskej centrálnej banky a Írsko sa dostalo na hranu platobnej neschopnosti štátu.

„Len preto, že írske banky mohli čerpať lacné eurové úvery,“ uviedol Kohout s tým, že Veľká Británia krízu ustála sama, zatiaľ čo Írsko muselo prosiť o pomoc.

Celú debatu nájdete na webe ČRo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Česko: Pompeo vystúpil v Senáte a stretol sa so Zemanom; riešili vzťahy a obchod

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil...

Minister Naď má nového externého poradcu pre domáci obranný priemysel

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) má od 1. augusta nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Peter Koreň, ktorého...

Pri tvorbe plánu na Fond obnovy sa najprv pripravia reformy na rezortoch

Najprv sa pripravia jednotlivé reformy na ministerstvách a následne bude k návrhu verejná diskusia. Takýto bude podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) postup pri tvorbe...

Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre troch mužov zadržaných pri akcii Šašovia

Vyšetrovateľ v stredu podal podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby troch obvinených, medzi nimi Rastislava Rogela z kapely Krátky ...

VIDEO Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur

Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom...

Matovič nevidí problém v zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom

Ak by štátna spoločnosť pri propagovaní svojich služieb či produktov obskúrne využívala najhoršiu možnosť, bol by to problém a podozrenie na korupciu,...

VIDEO Mičovský uvažuje o výmene šéfa potravinovej a veterinárnej komory Bíreša

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) uvažuje o výmene ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša. Potvrdil to v stredu po rokovaní...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 23:11 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky