nedeľa, 17 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaEÚ sa za pár rokov rozpadne, tak ako ZSSR. Markéta Šichtařová si...

EÚ sa za pár rokov rozpadne, tak ako ZSSR. Markéta Šichtařová si na to vzala veľký prieskum

Markéta Šichtařová sa nijako netají, že je k EÚ kritická. O to viac ju zaujali voľby do Európskeho parlamentu. Zaznamenala totiž, že prakticky všetky české politické strany hovorili v kampani, že EÚ treba zreformovať. Ale podľa Šichtařovej má tento plán háčik.

„Akoby niektorí zástupcovia ČR boli v EP už po niekoľkýkrát a neustále chceli EÚ reformovať. Lenže ,skutek utek‘. Roky rečí o reforme a nič. Či to náhodou nebude tým, že niektoré projekty sú jednoducho z podstaty nereformovateľné? Zoberme si taký ZSSR. Keď prišiel Gorbačov s rečami o ,reforme‘ a perestrojke, výsledok bol jediný: kým niečo stačil zdanlivo zreformovať, impérium sa mu začalo pod rukami rozpadať,“ pripomenula Šichtařová.

Na pomoc si vzala aj prieskum britského denníka The Guardian, ktorý ukázal, že podľa viac ako polovice respondentov zo 14 krajín spoločenstva sa môže EÚ rozpadnúť do dvadsiatich rokov. Vyjadrili sa tak ľudia vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Rakúsku, na Slovensku, v Rumunsku, Grécku, ČR a Poľsku. A EÚ bez Francúzska si podľa Šichtařovej prakticky nemožno predstaviť.

Ak existuje niekto, kto verí v nesmrteľnosť EÚ, má si podľa Šichtařovej spomenúť na mnoho iných impérií. Ich tvorcovia verili, že pretrvajú naveky. Či už ide o Rímsku ríšu, španielsko-portugalské koloniálne panstvo, alebo britské impérium a sovietske impérium. Všetky sa rozpadli.

Väčšina obyvateľov EÚ si rozpad spoločenstva nepraje, čo pripustila aj Šichtařová. Lenže tí istí ľudia vraj vidia, ako chcú politici ako francúzsky prezident Emmanuel Macron alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová spoločenstvo utvoriť na svoj obraz a neberú pritom do úvahy skutočnosť, že sa tento obraz nemusí páčiť väčšine obyvateľov spoločenstva. Práve to môže realisticky privodiť rozklad EÚ.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová

Emmanuel Macron a Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Celý komentár nájdete na webe iDnes.cz.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 23:14 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img