nedeľa, 1 novembra, 2020
9.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Raši v Anglicku: To, že žijeme v mieri, neznamená, že sa vojna...

Raši v Anglicku: To, že žijeme v mieri, neznamená, že sa vojna nemôže vrátiť.

Starostka neďalekého mesta Woking Beryl Hunwicksová skonštatovala, že operácia Overlord nebola len o Británii. Významnú úlohu počas nej zohrali aj slovenskí a českí vojaci.

Raši spolu s ňou položil veniec k pamätníku československých vojakov.

 “Žijeme v časoch, keď si už nikto z nás vojnu nepamätá. Riešime mnohokrát malicherné problémy, ktoré sú ďaleko vzdialené od rozhodovania sa medzi životom a smrťou,” poznamenal Raši s tým, že počas druhej svetovej vojny zomrelo zhruba 60 miliónov ľudí a často sa na to zabúda.

Podľa jeho slov je potrebné si to pripomínať, pretože inak budú rásť práve extrémistické sily propagujúce fašizmus. 

“To, že teraz nie je vojna a žijeme v mieri, neznamená, že sa nemôže vrátiť. Potom si každý uvedomí, čo je to ráno vstávať a báť sa o svoj život,” poznamenal Raši.

Na Brookwoodskom cintoríne je podľa Rašiho slov pochovaných 50 československých vojakov, prevažne pilotov. “Zároveň sú tu pochovaní aj Česi a Slováci, ktorí zomreli po druhej svetovej vojne,” doplnil.

Poznamenal, že počas operácie Overlord absolvovali viac ako 140 letov, čím aj oni spolu s ďalšími 12 krajinami prispeli k úspechu západného frontu a k urýchleniu konca druhej svetovej vojny.

Starostka Wokingu Beryl Hunwicksová skonštatovala, že na Brookwoodskom vojenskom cintoríne je pochované množstvo ľudí, ktorí majú svoje špeciálne miesta.

To, že sem prichádzajú zástupcovia jednotlivých krajín, považuje za dôležité. Hovoriť o tom chce predovšetkým mladým ľuďom, “aby vedeli, že to nebolo len o Veľkej Británii, ale o množstve ľudí, ktorí boli toho súčasťou, boli odvážni a zaplatili tú najvyššiu cenu”.

Brookwoodsky cintorín má podľa jej slov veľký význam pre mladú generáciu a deti, ktoré sa učia dejepis v školách.

“Keď sem prídu, vidia skutočné mená na náhrobkoch, ktoré znamenajú, že títo muži bojovali ako súčasť komunity proti tomu, čo sa nám počas prvej či druhej svetovej vojny javilo ako zlé,” skonštatovala.

Raši sa zúčastní aj na hlavnom programe osláv 75. výročia v Normandii v anglickom Portsmouthe. Historickú udalosť si pripomenú zástupcovia krajín, ktoré boli súčasťou operácie Overlord.

Medzi nimi sú napríklad Česko, Austrália, Holandsko, Nový Zéland, USA či Nemecko. Na podujatí sa zúčastní aj americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron, ale aj britská premiérka Theresa Mayová a kráľovná Alžbeta II. 

Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944 – v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D.

Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135.000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám.

Počas operácie zahynulo asi 10.000 spojeneckých vojakov. Operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny.

Zúčastnili sa nej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Ako nakupujeme počas druhého lockdownu? Výrazné predzásobovanie oslablo

Priemerná slovenská domácnosť dá aktuálne za nákup v obchode s potravinami približne 24 eur. Oproti prvému lockdownu z marca tohto roka ide...

Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil

Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil. V testovaní na ochorenie COVID-19 sa bude pokračovať v nedeľu 1. novembra. V sobotu...

Minister Krajčí ďakoval všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom

Na konci prvého dňa plošného testovania na Slovensku na ochorenie COVID-19 poďakoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom. Uviedol to...

Británia zaznamenala viac ako milión prípadov COVID-19

Británia zaznamenala už viac ako milión prípadov ochorenia COVID-19, pričom za uplynulých 24-hodín v krajine pribudlo takmer 22 000 nových prípadov. Informáciu...

Niektorí ľudia sa pokúšali otestovať opakovane, uviedla polícia

Policajti v sobotu počas prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 riešili viaceré pokusy občanov o opakované testovanie. TASR o tom informoval...

Zemetrasenie v Turecku a Grécku: najmenej 37 mŕtvych a vyše 800 zranených

Viac ako 100 ľudí sa už podarilo vyslobodiť z trosiek budov, ktoré sa zrútili v západotureckom meste Izmir pri piatkovom zemetrasení s...

V Dolnom Kubíne sa testoval približne rovnaký počet ľudí ako pred týždňom

Sobotňajšia účasť na testovaní v Dolnom Kubíne sa približuje rovnakému počtu ľudí ako v piatok pri minulotýždňovej pilotnej fáze testovania na COVID-19. Informoval...
Slovensko
Pozitívne vzorky 57,664 +2,573 Dnes Úmrtí 219 +7 Dnes Uzdravení 12,617 Infikovaných 44,828 Last updated: 1. novembra 2020 - 01:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky