nedeľa, 27 novembra, 2022
4.3 C
Bratislava
ÚvodArénaNepál čelí obrovskej výzve identifikovať telá z Mount Everestu

Nepál čelí obrovskej výzve identifikovať telá z Mount Everestu

Ich pozostatky ohlodané vetrom a zimou takmer na kosť sú v káthmanduskej márnici, kam ich pred dvoma týždňami priniesli aj s takmer 11 tonami odpadu.

Polícia a vládni úradníci pripúšťajú, že čelia obrovskej výzve – zistiť kto boli mŕtvi horolezci. Nevedia ani to, ako dlho boli mŕtvoly na svahoch pod Everestom.

Expedícia vyslaná nepálskou vládou našla telá medzi základným táborom Everest a Južným sedlom vo výške 7906 metrov. “Telá nie sú v rozpoznateľnom stave, sú ohlodané takmer na kosť. Nemajú tvár, podľa ktorej by sa dali identifikovať,” vysokopostavený policajný úradník Phanindra Prasai povedal AFP a dodal, že nemocnicu už požiadali o odber vzoriek DNA.

Počas tohtoročnej sezóny prišlo na Čomolungme – ako sa Everest nazýva v tibetčine – o život 11 ľudí, čo je najvyšší počet úmrtí za posledné štyri roky. Od prvého úspešného výstupu v roku 1953 zahynulo na Mount Evereste viac ako 300 horolezcov.

Počas hlavnej horolezeckej sezóny, ktorá trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji, sa na výstup na Mount Everest alebo inú horu v Himalájach každoročne podujmú stovky dobrodruhov.

 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -