pondelok, 21 septembra, 2020
15.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Gajdoš: Slovenské predsedníctvo vo V4 bolo v rámci obrany a bezpečnosti úspešné

Gajdoš: Slovenské predsedníctvo vo V4 bolo v rámci obrany a bezpečnosti úspešné

“Cieľom SR ako predsedajúcej krajiny V4 bolo nielen pokračovať v rozbehnutých iniciatívach a projektoch, ale tiež využiť potenciál tohto partnerstva aj nad rámec existujúcej spolupráce. Naším mottom bol Dynamický Vyšehrad pre Európu a dovolím si tvrdiť, že tento cieľ sa podarilo splniť,” uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. 

V4 zaznamenala počas slovenského svojho predsedníctva viaceré úspechy, ako napríklad vysokú úroveň pripravenosti vlajkového projektu Bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá bude v pohotovosti už v júli tohto roka, uskutočnenie významného rokovania s ďalšími strategickými partnermi Francúzskom a Nemeckom a či novinku v oblasti spoločného vzdelávania a výcviku – Konferenciu vojenského zdravotníctva krajín V4. Za uvedenými výsledkami stojí aj fakt, že sa počas slovenského predsedníctva uskutočnilo celkovo 24 aktivít organizovaných rezortom obrany. 

Prínos slovenského predsedníctva ocenil aj český minister obrany Lubomír Metnar, ktorého krajina preberie predsedníctvo už 1. júla. Metnar zároveň informoval o cieľoch Česka v rámci svojho predsedníctva.

Maďarský minister obrany Tibor Benkő uviedol, že V4 je úspešná a viditeľná aliancia a vyjadril presvedčenie, že sa spolupráca bude ešte prehlbovať. 

Okrem bilancie slovenského predsedníctva vo V4 venovali partneri pozornosť aj aktuálnym obranným iniciatívam v rámci EÚ a NATO.

V tejto súvislosti hovorili najmä o pokrokoch v jednotlivých projektoch Stálej štruktúrovanej spolupráce, účasti na operáciách a misiách medzinárodného manažmentu, ako aj o vyššej koordinácii aktivít a národných stanovísk v rámci európskych a atlantických štruktúr.

Úsilie a výsledky ročnej snahy boli odzrkadlené aj v spoločnom komuniké, ktoré prijali na záver rokovania ministri obrany V4.  Súbežne s V4 je Slovensko aktuálne predsedníckou krajinou aj vo formáte CEDC.

K delegátom V4 sa preto v Piešťanoch pripojili aj rezortní kolegovia CEDC z Rakúska, Slovinska a Chorvátska.

Počas spoločného rokovania zhodnotili aktuálny stav v plánovaní spoločného PESCO projektu, tzv. stálej štruktúrovanej spolupráce, zameraného na oblasť radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) a venovali sa prípravám spoločného cvičenia COOPSEC 2019, na ktoré Slovensko vyšle okrem príslušníkov ozbrojených síl aj odborníkov Policajného zboru a Ministerstva vnútra SR.

Zástupcovia sedemčlenného stredoeurópskeho formátu hovorili aj o medzinárodnej bezpečnosti v súvislosti s nelegálnou migráciou smerujúcou najmä cez západobalkánsku trasu, tiež o podpore krajín západného Balkánu v ich integračných snahách a o dôležitosti pokračovania medzinárodných misií a operácií v tomto regióne s dôrazom na pokračovanie exekutívneho mandátu EUFOR Althea.

Na záver prijali ministri CEDC spoločnú deklaráciu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Minister zdravotníctva ČR Vojtěch rezignoval

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Uzbecký vicepremiér Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným SARS-CoV-2

Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúru RIA Novosti o tom v nedeľu informoval operačný krízový štáb zriadený vládou.

Princ Charles varuje: Kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia SARS-CoV-2

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu...

V utečeneckom tábore na ostrove Samos opäť vypukol požiar

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa, ako však informoval ostrovný...

Biden chce hlasovanie o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA až po voľbách

Kandidát amerických demokratov na prezidenta Joe Biden vyzval v nedeľu senátorov, aby o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA, ktorý by nahradil zosnulú...

Z diplomatických služieb Bieloruska prepustia 30 diplomatov

Z diplomatických služieb Bieloruskej republiky bude v najbližších dňoch prepustených 30 diplomatov. Na svojom konte na sociálnej sieti Telegram to oznámil bývalý...

ANALÝZA Slováci nešetria, výdavky na opravu práčky alebo auta ich preto nepríjemne prekvapia

Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky napríklad na opravu práčky alebo auta vedia nepríjemne prekvapiť. Vyplýva to z analýzy, o ktorej informovala...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 21. septembra 2020 - 09:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky