sobota, 31 októbra, 2020
11.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Gajdoš: Slovenské predsedníctvo vo V4 bolo v rámci obrany a bezpečnosti úspešné

Gajdoš: Slovenské predsedníctvo vo V4 bolo v rámci obrany a bezpečnosti úspešné

“Cieľom SR ako predsedajúcej krajiny V4 bolo nielen pokračovať v rozbehnutých iniciatívach a projektoch, ale tiež využiť potenciál tohto partnerstva aj nad rámec existujúcej spolupráce. Naším mottom bol Dynamický Vyšehrad pre Európu a dovolím si tvrdiť, že tento cieľ sa podarilo splniť,” uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. 

V4 zaznamenala počas slovenského svojho predsedníctva viaceré úspechy, ako napríklad vysokú úroveň pripravenosti vlajkového projektu Bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá bude v pohotovosti už v júli tohto roka, uskutočnenie významného rokovania s ďalšími strategickými partnermi Francúzskom a Nemeckom a či novinku v oblasti spoločného vzdelávania a výcviku – Konferenciu vojenského zdravotníctva krajín V4. Za uvedenými výsledkami stojí aj fakt, že sa počas slovenského predsedníctva uskutočnilo celkovo 24 aktivít organizovaných rezortom obrany. 

Prínos slovenského predsedníctva ocenil aj český minister obrany Lubomír Metnar, ktorého krajina preberie predsedníctvo už 1. júla. Metnar zároveň informoval o cieľoch Česka v rámci svojho predsedníctva.

Maďarský minister obrany Tibor Benkő uviedol, že V4 je úspešná a viditeľná aliancia a vyjadril presvedčenie, že sa spolupráca bude ešte prehlbovať. 

Okrem bilancie slovenského predsedníctva vo V4 venovali partneri pozornosť aj aktuálnym obranným iniciatívam v rámci EÚ a NATO.

V tejto súvislosti hovorili najmä o pokrokoch v jednotlivých projektoch Stálej štruktúrovanej spolupráce, účasti na operáciách a misiách medzinárodného manažmentu, ako aj o vyššej koordinácii aktivít a národných stanovísk v rámci európskych a atlantických štruktúr.

Úsilie a výsledky ročnej snahy boli odzrkadlené aj v spoločnom komuniké, ktoré prijali na záver rokovania ministri obrany V4.  Súbežne s V4 je Slovensko aktuálne predsedníckou krajinou aj vo formáte CEDC.

K delegátom V4 sa preto v Piešťanoch pripojili aj rezortní kolegovia CEDC z Rakúska, Slovinska a Chorvátska.

Počas spoločného rokovania zhodnotili aktuálny stav v plánovaní spoločného PESCO projektu, tzv. stálej štruktúrovanej spolupráce, zameraného na oblasť radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) a venovali sa prípravám spoločného cvičenia COOPSEC 2019, na ktoré Slovensko vyšle okrem príslušníkov ozbrojených síl aj odborníkov Policajného zboru a Ministerstva vnútra SR.

Zástupcovia sedemčlenného stredoeurópskeho formátu hovorili aj o medzinárodnej bezpečnosti v súvislosti s nelegálnou migráciou smerujúcou najmä cez západobalkánsku trasu, tiež o podpore krajín západného Balkánu v ich integračných snahách a o dôležitosti pokračovania medzinárodných misií a operácií v tomto regióne s dôrazom na pokračovanie exekutívneho mandátu EUFOR Althea.

Na záver prijali ministri CEDC spoločnú deklaráciu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V Dolnom Kubíne sa testoval približne rovnaký počet ľudí ako pred týždňom

Sobotňajšia účasť na testovaní v Dolnom Kubíne sa približuje rovnakému počtu ľudí ako v piatok pri minulotýždňovej pilotnej fáze testovania na COVID-19. Informoval...

Rakúsko zavedie druhý lockdown, oznámil Kurz

Rakúska vláda v sobotu oznámila, že na budúci týždeň bude v krajine zavedený druhý plošný lockdown, ktorý má zastaviť rapídne šírenie koronavírusu....

V bratislavskej Petržalke funguje už 92 odberových miest

V bratislavskej Petržalke funguje už 92 odberových miest, nové pribudlo na Tupolevovej ulici. Informuje o tom najväčšia mestská časť na sociálnej sieti.

Zoroslava Kollára, Jarmilu Urbancovú a Davida Lindtnera budú stíhať väzobne

Podnikateľ a konkurzný advokát Zoroslav Kollár, bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová a expodpredseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner...

Testovanie v Jelšave sa koná bez komplikácií

Testovanie v meste Jelšava v okrese Revúca sa uskutočňuje celý deň bez akýchkoľvek komplikácií. TASR to potvrdil primátor Milan Kolesár.

V Bratislave otvorili karanténne mestečko pre ľudí bez domova

V Bratislave otvorili v sobotu na Hradskej ulici (bývalá nocľaháreň Mea Culpa) karanténne mestečko pre ľudí bez domova. Oznámil to primátor hlavného...

Svetové média o celoplošnom testovaní: Slovensko je zatiaľ najväčšou krajinou, ktorá pristúpila k takému masovému testovaniu

O dvojdňovom celoplošnom testovaní na nový druh koronavírusu, ktoré od soboty rána prebieha na Slovensku, informujú aj svetové tlačové agentúry. Francúzska AFP...
Slovensko
Pozitívne vzorky 57,664 +2,573 Dnes Úmrtí 219 +7 Dnes Uzdravení 12,617 Infikovaných 44,828 Last updated: 31. októbra 2020 - 21:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky