streda, 16 júna, 2021
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Európske štáty a Rusko vyjadrili podporu novej vláde v Moldavsku

Európske štáty a Rusko vyjadrili podporu novej vláde v Moldavsku

Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo vyjadrili podporu moldavskému parlamentu, ktorý vzišiel z februárových volieb a bol rozpustený 9. júna, teda deň po tom, ako zákonodarcovia vyslovili dôveru novej vláde, informovala v utorok agentúra AP.

Podporu novej koalícii, ktorú vytvorili proeurópsky blok ACUM a proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM), vyjadrilo tiež Rusko.  

Súčasná kríza v Moldavsku súvisí s výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konali ešte 24. februára. Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa PSRM podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s ACUM, že vystúpia proti Demokratickej strane Moldavska (PDM), ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu. Na čele PDM je kontroverzný oligarcha Vlad Plahotniuc.

Predsedníčkou parlamentu sa na základe dohody PSRM a ACUM stala socialistka Zinaida Greceaniiová.

Následne sa však PDM cez víkend obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) namiesto Dodona právomoc podpísať výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb. Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci. 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 16. júna 2021 - 01:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -