utorok, 24 novembra, 2020
-1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Čaká nás prudké zdraženie elektriny? Nekomentujeme účelové vyjadrenia lobistov, reaguje ÚRSO

Čaká nás prudké zdraženie elektriny? Nekomentujeme účelové vyjadrenia lobistov, reaguje ÚRSO

Vývoj na burze v Prahe, od ktorého sa podľa aktuálnej vyhlášky ÚRSO odvíjajú regulované ceny elektriny pre domácnosti a malé firmy na Slovensku, naznačuje podľa IDH jej významné zdraženie.

Na zdražovanie elektriny upozornil aj jeden z alternatívnych dodávateľov

Kým ceny na tento rok vychádzali z úrovne 40,49 eura za megawatthodinu (MWh), aktuálne sa elektrina v Prahe predáva za vyše 50 eur za Mwh.

“Regulačný vzorec počíta s vývojom burzových cien za prvých šesť mesiacov roka. Väčšinu tohto obdobia už máme za sebou. Približne 20-percentný nárast cien silovej elektriny v sledovanom období znamená, že domácnosti by zdražovanie nepocítili iba v prípade, ak by v zostávajúcich dňoch júna ceny na burze padli na nulu. Iba tak by sa priemer za šesť mesiacov dostal približne na úroveň vlaňajška. Takýto vývoj je, samozrejme, nereálny,” upozornil František Stručka, energetický analytik IDH.

Upozornil, že na očakávané zdražovanie elektriny v uplynulých dňoch upozornil aj jeden z alternatívnych dodávateľov elektriny.

Žiadna hypotetická rovina, burza hovorí jasnou rečou

ÚRSO jeho prepočty nekomentoval s tým, že sa nikdy vopred nevyjadruje k výsledku cenových konaní, a to ani v hypotetickej rovine.

“Zvýšenie ceny elektriny ako komodity na rok 2020 už nie je zďaleka hypotetické. Vývoj na burze je jednoznačný. Ak ÚRSO dodrží vlastné pravidlá, silová elektrina domácnostiam zdražie,” vysvetlil Stručka.

Pre cenu elektriny už šéfa ÚRSO vymenili

IDH však očakáva, že ak by mal byť nárast cien výrazný, vláda sa ho pokúsi aspoň čiastočne zvrátiť.

Môže tak urobiť znížením distribučných poplatkov i úpravami tarify za prevádzku systému, ktoré tvoria podstatnú časť koncovej ceny pre odberateľov.

“Súčasná situácia potvrdzuje fakt, že regulácia cien energií je na Slovensku výrazne spolitizovaná. Príkladom môže byť zvyšovanie koncovej ceny elektriny v roku 2017, ktoré stálo stoličku predsedu ÚRSO. Už vtedy IDH upozorňoval, že cestou je zachovanie regulácie iba v monopolných distribučných činnostiach a deregulácia obchodu. Vďaka tomu by sa ceny energií vyvíjali podobne ako ceny motorových palív. Reagovali by postupne na aktuálny vývoj na burzách a ÚRSO by sa vyhol politickému tlaku,” povedal Stručka.

Už dnes sú dodávatelia energií znevýhodnení

Deregulácia by zároveň dodávateľom energií podľa IDH umožnila ponúknuť sofistikovanejšie produkty na dlhšie obdobie. Napríklad dodávatelia mohli v roku 2016 nakúpiť elektrinu za 35 eur/MWh na štyri roky a ponúknuť ju domácnostiam.

Tie by tak v porovnaní s aktuálnymi cenami výrazne ušetrili. Z dlhodobých kontraktov dnes dokážu profitovať napríklad firmy mimo regulovaného segmentu, kde sú zmluvy uzatvorené na niekoľko rokov úplne bežné.

Pri domácnostiach sa však pre reguláciu podobný prístup dodávateľom nevyplatí. Vzniká totiž riziko, že pri krátkodobom poklese ceny by ich regulačný úrad prinútil predávať elektrinu so stratou.

“Akceptovať takéto riziko nemôžu. Už dnes sú dodávatelia energií znevýhodnení, čoho dôsledkom je masívny odchod viacerých firiem zo slovenského trhu. Brať si na plecia ďalšie riziká by bolo pre ne likvidačné,” vysvetlil Stručka.

Sú to úplné nezmysly, reagoval hovorca ÚRSO

Preto pre regulačnú politiku ÚRSO domácnosti prichádzajú o možnosť získať stabilné ceny elektriny na dlhšie obdobie, z čoho by profitovali aj v aktuálnom období jej zdražovania.

“Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ako odborný úrad nikdy nekomentuje účelové vyjadrenia lobistických organizácií, najmä keď sú to úplné nezmysly,” uviedol pre TASR v reakcii na IDH hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Matovič chce počas troch decembrových víkendov urobiť celoplošné pretestovanie antigénovými testami

Do Vianoc by sa mali na Slovensku konať tri kolá testovania, v ktorých sa má použiť osem miliónov antigénových testov. Potvrdil to...

Poľská polícia zadržala ľudí na protestoch proti zákonu o interrupciách

Poľská polícia zadržala v pondelok niekoľko ľudí, vrátane fotoreportéra, na demonštráciách za právo na interrupciu, ktoré sa pod vedením žien znovu konali...

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 Úmrtí 693 Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 24. novembra 2020 - 05:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky