sobota, 4 júla, 2020
25 C
Bratislava
Úvod Aréna Babiš po stretnutí premiérov V4: Nemáme kandidáta do čela Európskej komisie

Babiš po stretnutí premiérov V4: Nemáme kandidáta do čela Európskej komisie

“My nemáme kandidáta na šéfa Európskej komisie. Nemáme de facto nejakých konkrétnych kandidátov, ide o to, aby sme všetci vybrali toho najlepšieho kandidáta pre nás všetkých,” povedal Babiš.

Podľa jeho slov by mala Európska únia nájsť niekoho, kto má všetky predpoklady na takúto dôležitú funkciu.

“Nie je to o tom, že by sme chceli niekoho presadzovať. Je to debata o tom, či špicenkandidát alebo niekto iný,” povedal v rozhovore pre Českú televíziu a Český rozhlas, ktorého videozáznam poskytla TASR hovorkyňa českej vlády Jana Adam.

Meno súčasného podpredsedu EK pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča podľa Babiša zaznelo len krátko.

Na schôdzku usporiadanú v sídle úradu premiéra Viktora Orbána v niekdajšom karmelitánskom kláštore na budínskom Hradnom vrchu pricestovali okrem Babiša aj predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Podľa Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho bolo cieľom stretnutia zladiť postoje krajín V4 v aktuálnych otázkach Európskej únie.

“Na neformálnom stretnutí sa premiéri zhodli v tom, že spolupráca v rámci V4 zohráva určujúcu úlohu vo vytváraní budúcnosti Európy. Lídri vyšehradských krajín sú si vedomí svojej zodpovednosti, preto sa aktívne zapájajú do diskusií súvisiacich s Úniou vrátane personálnych otázok,” píše sa vo vyhlásení Havasiho, ktoré zverejnila agentúra MTI.

Podľa hovorcu maďarského premiéra predsedovia vlád V4 sa v Budapešti dohodli, že na budúcotýždňovom summite EÚ budú prezentovať spoločný postoj tak v personálnych, ako aj v ďalších záležitostiach.

“Krajiny V4 podporujú na vedúce pozície v EÚ kandidátov, ktorí disponujú patričnými skúsenosťami, sú dobre pripravení a ctia si národy strednej Európy, pričom si ctia aj vyšehradskú spoluprácu. Očakávaním teda je, že pri spoločných európskych rozhodnutiach zohľadnia aj stredoeurópske hľadiská a záujmy,” zhrnul závery schôdzky Havasi.

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií v Európskej únii má byť Šefčovič. Babiš túto informáciu neskôr dementoval.

Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Najnavštevovanejšie múzeum na svete sa opäť otvára

Parížsky Louvre, najnavštevovanejšie múzeum na svete, v pondelok opäť otvorí svoje brány, budú však stále platiť koronavírusové opatrenia a niektoré časti múzejného...

Po štyroch mesiacoch ožilo bratislavské letisko. Ryanair obnovil lety

Takmer po štyroch mesiacoch od zákazu civilných letov z dôvodu opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu spustil Ryanair - najväčší letecký dopravca,...

O náhrade rodných čísel sa zatiaľ nerozhodlo, uviedol Mikulec

O budúcnosti projektu zavádzania nových identifikátorov, ktoré mali nahradiť rodné čísla, sa zatiaľ nerozhodlo. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v rozhovore pre...

Brazílsky prezident zmiernil pravidlá nosenia rúšok, krajina má doteraz viac ako 63 000 obetí ochorenia COVID-19

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zmiernil zákon, ktorý vyžaduje od obyvateľstva rozsiahle nosenie tvárových rúšok so zámerom obmedziť šírenie koronavírusového ochorenia Covid-19.

Na Horehroní privítajú leto. Budú aj Bomburove slávnosti

Vystúpenie hudobných skupín, premietanie filmov, divadielka pre najmenších, joga či rôzne sprievodné aktivity – to všetko ponúka horehronská metropola od soboty na...

O prípadnej Bödörovej väzbe rozhodne sudca v nedeľu

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica bude o prípadnom väzobnom stíhaní nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra rozhodovať v nedeľu (5....

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Spojené štáty vyslali do Juhočínskeho mora dve lietadlové lode, a to v rovnakom čase, keď Čína v týchto strategických vodách, ktoré sú...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 13:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky