piatok, 3 júla, 2020
23.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Čaputová na ČT: Prezradila, z čoho má vo svojej prezidentskej funkcii najväčšie...

Čaputová na ČT: Prezradila, z čoho má vo svojej prezidentskej funkcii najväčšie obavy

Na oslovenie „pani prezidentka“ si Čaputová podľa svojich slov zatiaľ zvyká. „Myslím, že som ešte stále v procese, zvykám si na to. Priznám sa, že keď som to počula prvýkrát, najmä od ochranky, toto oslovovanie, tak ma tak trochu zamrazilo,“ podelila sa o svoje počiatočné dojmy a spresnila, že spolu s týmto oslovením má spojenú silnú emóciu zodpovednosti.

Prezradila, z čoho má vo svojej prezidentskej funkcii najväčšie obavy. „Som veľmi zvedavá na dobu, ktorá nás čaká. To je niečo, čo prezident nemá úplne vo svojej moci, je spoluhráčom, je spolutvorcom toho prostredia, ale ten vývoj môže byť rôzny.

Nemyslím tým iba parlamentné voľby a ich výsledok, myslím aj vývoj vôbec v širšom európskom alebo svetovom kontexte,“ povedala s tým, že práve to bude veľmi definovať, aké témy budú kľúčové. „Pred tým mám veľký rešpekt, lebo tie trendy sú rôzne v rámci sveta a Európy,“ myslí si Čaputová.

„Samozrejme, že to, čo je pre mňa kľúčové a dôležité, sú témy, s ktorými som ja vstupovala, ktoré považujem, či vo vnútornej, alebo zahraničnej politike, za najdôležitejšie pre túto dobu a túto krajinu. Tam sa budem snažiť urobiť čo najviac,“ pokračovala.

„Takže to, pred čím mám najväčší rešpekt, je ako keby ustáť všetky tie križovatky, na ktorých budem stáť,“ podotkla s tým, že hodnotovo je pevne ukotvená, ale bude sa musieť vedieť rozhodovať správne.

Už dnes jej vraj veľkú radosť robí tím jej poradcov, ktorí „sú skvelé osobnosti a odborníci“. „A zároveň sa podarilo vybrať ľudí, ktorí sú ľudskí, veľmi konštruktívni, schopní načúvať, reflektovať alebo sebareflektovať svoj názor,“ uviedla a pokračovala: „Pre mňa je ten ľudský prvok veľmi dôležitý aj v práci.“

Čaputová sa teší na to, čo môžu pre Slovensko urobiť, či už sa to týka životného prostredia, spravodlivosti, alebo sociálnej oblasti. „Takže z toho mám úprimnú radosť, že keby sa nám naozaj podarilo veci, o ktorých uvažujem, o ktorých som dlho uvažovala a analyticky som na nich pracovala, že by pomohli Slovensku vyladiť napríklad systém, to by bolo skvelé, keby toto vyšlo,“ doplnila prezidentka.

Čaputová sa krátko po sobotňajšej inaugurácii dostala do sporu so šéfom najsilnejšej vládnej strany Smer – SD a expremiérom Robertom Ficom pre obsadenie Ústavného súdu. V tejto súvislosti sa rovno zamyslela aj nad tým, čo budú ďalšie výzvy, ktoré ju v úrade čakajú. „Budú to rôzne odborné témy, a ako som naznačila, tie križovatky, na ktorých budem stáť a ktoré ma budú skúšať z toho, aby som urobila správne rozhodnutie,“ zopakovala a dodala, že je pre ňu dôležité, aby nestratila kompas a zostala sama sebou.

Witowská podotkla, že politika je niekedy tvrdá hra, a zaujímalo ju, ako sa ženský pohľad Čaputovej prejaví do jej prezidentovania. „Moja doterajšia aj právna prax bola taká, že to neboli prípady, ktoré boli jednoduché. Boli to mnohokrát veľké výzvy, ktoré, či na druhej strane bola silná štátna moc, alebo ľudia, ktorí sa vyskytovali na mafiánskych zoznamoch, nejakým spôsobom som sa proste ocitla v kauzách, ktoré boli veľkou výzvou,“ pripomenula s tým, že to boli kauzy, ktoré ju skúšali aj v otázkach odvahy a strachu, a že sa jej v nich podarilo nejakým spôsobom ustáť.

„Ja sa nechcem nechať vtiahnuť do osobných sporov, nerobila som to ani v kampani, mne pomáha to, že sa na veci pozerám vecne,“ spresnila svoj prístup, ktorý volila aj v spomínanom spore s Ficom, a uviedla, že chce vniesť do verejného života trochu nadhľadu a pokoja.

Čaputová hovorila veľmi pokojne a vyrovnane, až to na Witowskú pôsobilo dojmom, že sa nevie ani nahnevať. Ale vraj sa nájdu aj situácie, ktoré s Čaputovou dokážu veľmi silno pohnúť, napríklad keď ide o týranie detí. „Lebo keď je tá nerovnováha a neférovosť natoľko vychýlená, keď niekto napríklad z pozície moci, či už z pozície dospelého, sily, alebo akokoľvek, zaobchádza diskriminujúco alebo znevažujúco s niekým, kto je evidentne slabší, tak tam sa musím naozaj veľmi veľakrát nadýchnuť, aby som bola schopná toho vecného prístupu,“ povedala.

Vo svojom prvom prejave po inaugurácii Čaputová uviedla, že chce byť prezidentkou všetkých Slovákov. Je si však vedomá, že nie je možné, aby splnila očakávania všetkých jednotlivcov. „Ja som sa snažila aj v kampani zreálňovať očakávania, paradoxne nie sľubovať viac, ale zreálňovať očakávania, už len v kontexte toho, že prezidentské právomoci sú limitované, a upozorňovať na to, že ja sa budem snažiť, čo to dá, aby som pomohla a aby som naplnila to, čo považujem za dôležité, ale som iba jeden zo spoluhráčov toho celého diania,“ poznamenala.

„Už aj úplne obyčajne to, že som človek, ktorý zákonite bude robiť chyby, to sa nedá, budem sa snažiť, samozrejme, ich vyvarovať, ale je normálne a ľudské, že nie vždy bude môj krok pochopený, aj keď bude ten najlepší na svete,“ doplnila prezidentka.

Pokiaľ ide o voličov, ktorí ju nevolili, a budovanie dôvery voči nim, tak získať si ich sympatie vníma Čaputová ako istý proces. Dôveru si chce u nich budovať počas výkonu mandátu reálnymi krokmi a vystupovaním. „Určite nemám šancu presvedčiť ľudí, ktorí sú s názorom na mňa hotoví a vychádzajú z informácií, ktoré s pravdou nemajú nič spoločné. Tam ani tú ambíciu nemám, pretože tí ľudia neprišli pozorovať a spoznávať, ale prišli a majú nado mnou rovno rozsudok,“ dodala.

„Viem porozumieť tomu, že napríklad časť voličskej základne extrémistických strán je hlasom nespokojnosti s tým, ako to funguje, je hlasom núdze. A s tým viem empatizovať. Čiže možno s tými ľuďmi sa viem zhodnúť na diagnóze spoločnosti alebo diagnóze problémov,“ myslí si Čaputová.

Pri diagnóze spoločnosti sa moderátorka pozastavila a opýtala sa, či je dnes Slovensko mafiánsky štát. Čaputová odvetila, že ona by takýto pojem pre Slovensko nepoužila.

„Myslím si, že tu sú prvky, ktoré vzbudzujú vážne podozrenia z prepojenia medzi vysoko postavenými trebárs politikmi a ľuďmi z mafiánskych zoznamov,“ pripustila s tým, že sú známe publikované esemesky a kontakty medzi niektorými predstaviteľmi mafie a ľuďmi vo vysokých pozíciách a funkciách.

Keďže pracovala ako advokátka v justičnom systéme, podľa svojich slov vie, že slovenské súdnictvo je funkčné, ale jedným dychom dodala, že máme problém. „Máme veľký problém, pokiaľ ide o justičné orgány, pokiaľ ide o vyváženie vysokej miery nezávislosti zodpovednosťou,“ všimla si.

Čo sa týka vyhlásenia amnestie, Čaputová nemá nič také v pláne: „Neplánujem vyhlásiť amnestiu, zotrvám pri tradícii, ktorá tu je už v podstate počas viacerých funkčných období, a to sú individuálne milosti.“

Jednou z jej právomocí je aj vymenovanie generálneho prokurátora, zatiaľ však nemá predstavu o tom, kto by to mal byť z personálneho hľadiska. „Pretože tam plne rešpektujem, že je v právomoci Národnej rady Slovenskej republiky zvoliť kandidáta, ktorého ja potom menujem alebo nie,“ pousmiala sa a podotkla, že by to mala byť osoba, ktorá je vysoko odborne kvalifikovaná. Do budúcna by bola v každom prípade rada, keby sa podarilo systém prokuratúry posunúť smerom k väčšej transparentnosti a samostatnosti.

Moderátorka potom uviedla, že prvá cesta Zuzany Čaputovej vedie do Prahy, kde sa stretne s prezidentom Milošom Zemanom. Podľa Čaputovej spolu budú hovoriť o témach, ktoré majú spoločné. „Ja sa veľmi teším, že zachovám túto tradíciu prvej cesty do Českej republiky,“ povedala prezidentka s tým, že veľmi rada tento prvý krok urobí a potvrdí tak túto kontinuitu.

Následne spresnila, že ich témy sa budú týkať vnútornej aj zahraničnej politiky. „Mňa, samozrejme, aj zaujíma vnímanie pána prezidenta toho, čo sa deje vlastne aktuálne v Českej republike. Predpokladám, že jeho bude zaujímať dianie na Slovensku,“ odhaduje Čaputová.

Witowská však zdôraznila, že Čaputovej sa často kritiky vyčíta, že nemá skúsenosti z vysokej politiky. „Idete na stretnutie s politickým matadorom,“ zdôraznila s tým, že Miloš Zeman je v politike tridsať rokov. „Mám pred tým rešpekt, tak ako pred stretnutím s každou osobnosťou. Nemám trému v zmysle stretnutia s politickým matadorom,“ uviedla a dodala, že síce je v roli političky krátko, ale nie je pravdou, že by v politike nepôsobila.

„Bola som advokátka, ktorá pôsobila v politike,“ pripomenula Čaputová so slovami, že politický priestor jej nie je neznámy a že stretnutie s človekom, ktorý v politike pôsobí dlho, pre ňu nebude novou skúsenosťou.

O svojom predchodcovi Andrejovi Kiskovi vraj Čaputová povedala, že bol dobrým prezidentom, a moderátorka jej položila otázku, či by to isté z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa povedala aj o Milošovi Zemanovi. „Ja rešpektujem pána prezidenta Zemana ako legitímne zvoleného prezidenta Českej republiky a to je úplne samozrejmý rešpekt a moja pozícia je najmä o tomto.

Nie je tajomstvom, že na viaceré veci zrejme budeme mať odlišné názory, napríklad pokiaľ ide napríklad o zahraničnú politiku,“ poznamenala Čaputová, ktorá sa bude snažiť hľadať predovšetkým témy, ktoré by spoluprácu Českej a Slovenskej republiky mohli posunúť dopredu.

Česi už niekoľko týždňov protestujú v uliciach, volajú po demisii premiéra Andreja Babiša a ministerky spravodlivosti, chcú nezávislosť justície. Po 30 rokoch sa stretnú aj na Letnej. Čaputová uviedla, že má veľký rešpekt k prejavu názoru ľudí na uliciach a že ona sama je v tomto zmysle človek z ulice, pretože mnoho protestov spoluorganizovala.

„A toto si myslím, že všetci politici by mali vnímať s veľkým rešpektom a úctou,“ podotkla. „Spätná väzba, ktorú verejná moc dostáva od ľudí, je zdravý prejav demokracie, takže v tomto zmysle o českú spoločnosť nemám obavu,“ okomentovala protivládne demonštrácie v Česku.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Budúci rok čakajú Slovensko parlamentné voľby, ktoré budú veľmi dôležité, a Witowskú zaujímalo, či by prezidentka vymenovala vládu, ktorej súčasťou by boli kotlebovci. „Ak vaša otázka smeruje k tomu, že či by v rámci koaličného partnera, ak by tam bola takáto strana a chceli by tam mať svojho ministra, pokúsila by som ešte pred tým, ako by konkrétna osoba bola poverená zostavením vlády, ústava mi toto umožňuje, komunikovať s budúcim možným premiérom, aby takúto možnosť zvážil,“ povedala Čaputová s tým, že je veľká dilema, akým spôsobom komunikovať s predstaviteľmi extrému, pretože jej hodnotové vymedzenie je jednoznačné a nevidí dôvod z neho zľaviť.

Celú reláciu nájdete na webe ČT.

autor: nab

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Krok vpred v boji proti koronavírusu: EK schválila remdesivir na liečbu COVID-19

Európska komisia schválila v piatok používanie prípravku remdesivir na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného novým druhom koronavírusu v EÚ. Informovala o...

Nový premiér Francúzska: Jean Castex

Francúzsky prezident Emmanuele Macron vymenoval v piatok za nového premiéra Jeana Castexa, jedného z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. Píše o...

Testovanie piatakov sa posúva takmer o rok – na máj 2021

Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl sa z jesenného termínu presunie až na takmer záver školského roka 2020/2021. Uskutoční sa v stredu 19....

Električka popred SND? Ministerka nesúhlasí, mesto dúfa, že rezort kultúry presvedčí

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) osobne nesúhlasí s trasovaním električky v pešej zóne pred budovou Slovenského národného divadla (SND). Potvrdila to...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 15:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky