utorok, 28 septembra, 2021
21.8 C
Bratislava
ÚvodArénaČSSD i komunisti podržia Babišovu vládu v hlasovaní o nedôvere

ČSSD i komunisti podržia Babišovu vládu v hlasovaní o nedôvere

Návrh ČSSD z Ústeckého kraja, aby strana odišla z menšinovej vlády, získal na rokovaní predsedníctva iba desať zo 41 hlasov. Ďalších desať členov predsedníctva vrátane českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka sa zdržalo hlasovania a 21 hlasovalo proti.

“Zastávam názor, že pokiaľ sa nám bude dariť napĺňať ciele, pre ktoré sme do vlády išli, tak ten vládny angažmán má zmysel,” povedal Hamáček.

Rovnaký postoj podľa neho prevláda aj v regiónoch. Bez účasti vo vláde by podľa jeho slov strana nemala možnosť presadzovať svoj program.

Zotrvanie v Babišovom kabinete však sociálni demokrati podmienili okrem iného tým, že štátny rozpočet umožní napĺňať ich programové ciele, bude zaručená nezávislosť justície a situácia na ministerstve kultúry sa vyrieši do 30. júna.

Prvý podpredseda ČSSD Roman Onderka má podľa iDNES.cz iný názor a už neverí premiérovi Babišovi po tom, ako porušil niektoré nepísané dohody, o ktorých spolu hovorili. To ovplyvnilo aj jeho prístup k spolupráci s Babišovým hnutím ANO.

Predseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha povedal, že vývoj dal za pravdu tým, ktorí boli v strane proti vstupu do vlády. Pre ČSSD je podľa neho teraz zložité odchádzať z koalície, pretože by ju nahradila strana Sloboda a priama demokracia (SPD) a vláda by pokračovala ďalej.

Podporu vláde Andreja Babiša predtým deklarovala aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM).

Hlasovanie o nedôvere vyvolali opozičné subjekty  Občianska demokratická strana (ODS), Piráti, ľudovci (KDU-ČSL), TOP 09 a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Opozícia chce o nedôvere hlasovať po návrhoch auditných správ Európskej únie, ktoré hovoria o strete záujmov premiéra Babiša pri čerpaní dotácií pre koncern Agrofert. Česku hrozí, že bude musieť vrátiť až 450 miliónov korún (17,5 milióna eur).

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 15:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -