štvrtok, 24 septembra, 2020
22 C
Bratislava
Úvod Aréna Podpredseda Babišovho hnutia: Máme nezávislú justíciu. Spochybňujú ju iba organizátori protestov

Podpredseda Babišovho hnutia: Máme nezávislú justíciu. Spochybňujú ju iba organizátori protestov

 

 

Nedeľňajšou demonštráciou na Letenskej pláni vyvrcholila v Česku séria protestov za nezávislosť justície a lepšiu vládu.

Organizátori zo spolku Milión chvíľok pre demokraciu však v priebehu zhromaždenia oznámili, že ďalšiu demonštráciu na tomto mieste plánujú 16. novembra, zatiaľ čo nasledujúci deň sa má demonštrovať v “stovkách obcí” po celom Česku.

Predpokladajú totiž, že sa dovtedy Babišove problémy prehĺbia. Spolok nevylučuje ani skoršie protesty, pokiaľ by došlo k “mimoriadnym udalostiam” alebo “porušeniu pravidiel demokratickej hry”, uviedol iDNES.cz.

V Česku sa už niekoľko týždňov konajú demonštrácie za nezávislosť justície a za odchod premiéra Babiša, ako aj ním dosadenej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej, ktorá vystriedala koncom apríla dovtedajšieho ministra Jana Kněžínka.

Ten oznámil svoj úmysel odstúpiť deň po tom, čo prokuratúra informovala o návrhu na podanie žaloby v kauze rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej ide o údajné zneužitie európskych dotácií. Medzi obvinenými je aj Babiš, ten však celý prípad označuje za politickú kauzu.

Na nedeľňajšie zhromaždenie v Prahe prišli ľudia z celého Česka. Podľa spravodajských portálov v meste kolabovala doprava i siete mobilných operátorov. Demonštrácia sa skončila po necelých troch hodinách spievaním štátnej hymny.

Na snímke ľudia sa účastnia demonštrácie na pražskej Letenskej pláni 23. júna 2019. (Zdroj: TA SR)

Záchranári počas nej ošetrili 60 ľudí, ktorých postihol kolaps, nevoľnosť alebo utrpeli menšie úrazy. Sedem ľudí podľa iDNES.cz previezli do nemocnice. Na demonštrácii sa zúčastnili aj viacerí politici, medzi rečníkmi sa však neobjavili.

Na pódiu vystúpili okrem aktivistov aj známi umelci, ako sú Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Viacerí českí politici poskytli k protestu vyjadrenia.

Podpredseda Babišovho hnutia ANO Jaroslav Faltýnek podľa svojich slov rešpektuje právo každého vyjadriť svoj názor, uviedol iDNES.cz.

„Ale vecne ich dôvodom vlastne nerozumiem,” povedal a dodal, že v krajine majú nezávislú justíciu, ktorú nespochybňuje nikto okrem organizátorov protestov.

Predseda strany Piráti Ivan Bartoš sa demonštrantom poďakoval za to, že nemlčia.

„Občianska spoločnosť je zásadným pilierom demokracie a obavám, ktoré vás vedú do ulíc a námestí po celej Českej republike, úplne rozumiem. Demokracia si vyžaduje prácu, starostlivosť i osobnú angažovanosť. Ďakujem za ne,” povedal.

Podporu demonštrantom vyjadril aj predseda opozičnej strany ODS Petr Fiala.

Samotný Babiš v nedeľu vyhlásil, že stále nerozumie, proti čomu ľudia demonštrujú.

„Myslím si, že nie som arogantný, a nemám k tomu čo povedať,” reagoval podľa spravodajských portálov na obvinenie zo strany demonštrantov, že spolu s prezidentom Milošom Zemanom vytvára prostredie arogancie moci.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Duban: BFF rokuje s nemocnicami o umožnení splácania ich záväzkov

Vlastník pohľadávok voči nemocniciam naďalej rokuje s jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami, ako i Ministerstvom zdravotníctva SR o umožnení splácania ich záväzkov. V reakcii...

Parlamentný Výbor sa zaoberal previerkou Bonulu, aj aplikáciou Moje ezdravie

Odobratie bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul aj únik informácií z aplikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) boli témami stredajšieho (23. 9.) rokovania Osobitného...

Východnú hranicu pri Sobranciach nelegálne prekročili aj migranti s COVID-19

Dvaja z 11 migrantov, ktorí v uplynulých dňoch nelegálne prekročili vonkajšiu hranicu s Ukrajinou, boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Všetci policajti, ktorí s cudzincami...

Premiér Matovič, aj vicepremiér Sulík sú proti kvótam pri prerozdeľovaní migrantov

Premiér Igor Matovič (OĽANO) je proti kvótam . Na sociálnej sieti uviedol, že európskym partnerom úprimne a odvážne oznámime, že s...

Matoviča na rokovaniach s Von der Leyenovou zastupoval Babiš

Slovenského premiéra Igora Matoviča zastupoval v Bruseli na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der...

Bude či nebude mimoriadna schôdza parlamentu k Plánu obnovy? Podľa Kollára je rozhodnutie na poslancoch

Poslanecké grémium sa dohodlo, že otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD, nechajú na rozhodnutí poslancov. Informoval o tom v pléne predseda...

Duda a Conte hovorili o budúcnosti EÚ, ale i o Bielorusku či brexite

Poľský prezident Andrzej Duda počas svojej návštevy Talianska hovoril s talianskym premiérom Giuseppem Contem o ekonomickej spolupráci, budúcnosti EÚ z hľadiska investícií...
Slovensko
Pozitívne vzorky 7,629 +360 Dnes Úmrtí 41 Uzdravení 3,978 Infikovaných 3,610 Last updated: 24. septembra 2020 - 13:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky