Horúčavy na juhu Európy si už vyžiadali najmenej osem obetí

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Ako informovala agentúra AFP, medzi obeťami je 17-ročný brigádnik pri zbere úrody, 22-ročný pokrývač i 72-ročný bezdomovec. 

  Úrady v horúčavami postihnutých krajinách obyvateľstvu opakovane pripomínajú opatrenia, ako sa chrániť pred vplyvom vysokých teplôt.

  Vysokými teplotami bola výrazne znehodnotená aj tohtoročná úroda hrozna, uviedli v sobotu francúzski pestovatelia viniča.

  Horúčavy mali vo viacerých regiónoch za následok požiare – zasiahli aj departement Gard na juhu Francúzska, kde teploty dosiahli 45 stupňov Celzia. 

  Podľa francúzskych médií tam požiare kompletne zničili najmenej desať budov. Rozhlasová stanica France Bleu informovala, že požiare zachvátili porasty na ploche s rozlohou 620 hektárov. 

  Na hasenie ohňa bolo zmobilizovaných 710 hasičov, pričom časť z nich boli posily z okolitých regiónov.

  K dispozícii mali 180 kusov hasiacej techniky vrátane troch lietadiel. S požiarmi bojovali až do soboty rána. Momentálne majú situáciu plne pod kontrolou.

  V strednom Španielsku tiež vyčíňa niekoľko požiarov. Požiar, ktorý vypukol v piatok v blízkosti stredošpanielskeho mesta Almorox, zničil porasty na najmenej 1600 hektároch a vynútil si evakuáciu obyvateľov jednej obce.

  Rozsiahly požiar v Katalánsku sa hasičom podarilo zlikvidovať, informovala v sobotu agentúra AFP.

  Meteorológovia avizujú na nedeľu mierny pokles teplôt vo Francúzsku, Španielsku i Taliansku. Pred ďalším stúpaním teplôt však varujú v Nemecku.

  Francúzsko sa v uplynulých dňoch stalo siedmou krajinou Európy, kde bola zaznamenaná teplota nad 45 stupňov Celzia.

  Do tejto skupiny krajín okrem Francúzska patria aj Bulharsko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko, Grécko a Severné Macedónsko.