Premiéri z EPP nesúhlasia s Timmermansom na čele Európskej komisie

  0
  Frans Timmermans (Autor: TASR)

  “Lídri EPP a predsedníctvo strany nepodporujú prezentovaný návrh,” povedal Plenkovič, o ktorom sa hovorí ako o možnom kandidátovi na jednu z popredných pozícií v EÚ.

  Varadkar uviedol, že podľa väčšiny premiérov z EPP by sa strana nemala vzdať Komisie “bez boja”. 

  EPP sa stala víťazom májových volieb do Európskeho parlamentu, preto sa jej predstavitelia nazdávajú, že má nárok na post predsedu Európskej komisie.

  Plán s Timmermansom na čele exekutívy EÚ vzišiel z dohody nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, španielskeho premiéra Pedra Sáncheza a holandského premiéra Marka Rutteho s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom na summite G20 v japonskej Osake (28. – 29. júna).

  Francúzsky prezident Emmanuel Macron prichádza na mimoriadny summit EÚ v sídle budovy Europa v Bruseli 30. júna 2019. (zdroj: TA SR)

  K dohode došlo po tom, čo sa nominácia špicenkandidáta EPP Manfreda Webera z Nemecka na post šéfa Komisie stala nepriechodnou cez niektorých kľúčových európskych lídrov vrátane Marcona.

  Bulharský premiér Bojko Borisov sa posťažoval, že šéfovia vlád štyroch krajín nemôžu rozhodovať za celú Úniu. “Budú to dlhé a vyčerpávajúce rokovania,” predpovedal Plenkovič. 

  Očakáva sa, že v rokovania v Bruseli sa môžu natiahnuť do pondelka – ak vôbec príde k dohode.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu