piatok, 14 augusta, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Takmer 35 miliónov? Verím, že postačia, hovorí starosta obce pod hradom Krásna...

Takmer 35 miliónov? Verím, že postačia, hovorí starosta obce pod hradom Krásna Hôrka. Reaguje aj na podporu pre Notre-Dame zo Slovenska

Jedenásť rokov po požiari by mohol byť hrad Krásna Hôrka opäť otvorený pre verejnosť. Podarí sa ho dokončiť v roku 2023, ako s tým po včerajšku počíta ministerstvo kultúry?

Pevne v to dúfam a verím tomu. A veríme tomu nielen my, občania Krásnohorského Podhradia, ale myslím si, že aj každý súdny človek, každý, kto si váži a ctí kultúrne dedičstvo.

Bude tých necelých 35 miliónov eur dostatočných?

Nie som stavbár ani rozpočtár, neviem na to presne odpovedať. Ide však o dosť rozsiahlu rekonštrukciu, o veľký objekt a verím, že tie prostriedky postačia. A keď nie, že sa nájdu ďalšie.

Ste spokojný s termínom ukončenia prác a sprístupnenia hradu v roku 2023?

Termínov už bolo mnoho, preto je ťažké sa k nejakým ďalším vyjadrovať. Bol by som veľmi rád, keby sa dodržal. A pokiaľ by neboli časové prieťahy s verejným obstarávaním, ktoré predlžujú tieto termíny, tak by sa to podľa mňa dalo zvládnuť.

Ako celkovo hodnotíte doterajšiu pomoc či záujem zo strany štátu?

To by som radšej nekomentoval. Negatívne vnímam zbytočné legislatívne prieťahy práve s verejným obstarávaním.

Poviem príklad: keď sa vybrala projektová spoločnosť, tak k podpisu zmluvy došlo až po desiatich mesiacoch od výberového konania.

Požiar hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012. (zdroj: TA SR)

Celé sa to naťahuje, zdržuje, pritom by sa tak nemuselo, napríklad zhotoviteľ, ktorý robil strechu, termín dodržal, dielo odovzdal dva mesiace pred termínom. Ale to sú len čiastkové veci.

Ročne vaša obec prichádza pre uzavretie hradu len na daniach a poplatkoch o 35-tisíc eur. Dá sa vyčísliť, o čo všetko ste prišli pre požiar za tie roky? Aké projekty, stavby sa nerealizovali?

Turistický ruch sa úplne pozastavil. Keď k nám prídu turisti, zdržia sa krátko, nafotia si hrad a odídu. Máloktorý ostane v miestnej reštaurácii alebo dokonca v ubytovacích zariadeniach.

Keď započítame dieru po parkovnom a ďalších poplatkoch a službách, tak ročne prichádzame o takú sumu, akú ste spomenuli. Trpia tým aj miestni podnikatelia.

Ako ste reagovali na správy, podľa ktorých po požiari parížskej katedrály Notre-Dame vyjadrovali slovenské samosprávy podporu a snažili sa, aj keď finančne len symbolicky, pomôcť obnove tejto pamiatky? Napríklad mesto Ružomberok poslalo do Paríža vybraté vstupné z Vlkolínca z veľkonočného víkendu.

Bolo mi to ľúto. Aj u nás, keď zhorel hrad, dostal som toľko všelijakých prísľubov… Ten nám pomôže z Kanady…, v noci mi volávali, pošleme vám peniaze a v konečnom dôsledku sa z tých sľubov naplnilo len mizivé percento.

Vás niekto po udalostiach na hrade Krásna Hôrka kontaktoval zo samospráv? Bola aj vtedy takáto solidarita?

Na snímke turisti počas prehliadky hradu 13. augusta 2010. (zdroj: TA SR)

Konkrétne zo samospráv ma ani nikto nekontaktoval, jedine vyšší územný celok.

Veríte po včerajšku, že sa tento príbeh rekonštrukcie raz skončí?

Som veľmi rád, že financie schválili. Je to už len na Slovenskom národnom múzeu a manažmente, ako to rýchlo pôjde. Je to v ich kompetencii.

V týchto etapách sa bude rekonštruovať hrad Krásna Hôrka

1. etapa:

 Infraštruktúra (siete + parkoviská + ostatné technológie podhradia)

Infocentrum hradu Krásna Hôrka

občianska vybavenosť podhradia (stánky, toalety a pod.).

Ukončenie 1. etapy – 31. 12. 2021

2. etapa: 

Dolný hrad (tzv. Kasárne, vrátane 1. a 2. nádvoria)

Stredný hrad (Františkino múzeum, Rákocziho trakt a objekt Pekárne/Kuchyne, vrátane 3. a časti 4. nádvoria, toaliet severne od hradnej kaplnky, požiarnych únikových trás a Parkánu).

Ukončenie 2. etapy – 31. 12. 2022

3. etapa: 

Horný hrad (vrátane tzv. Delovej terasy, Severovýchodnej bašty, Arkádovej chodby, 5. nádvoria a hradnej studne).

Ukončenie 3. etapy – 31. 12. 2023

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Historický deň. Začiatok novej éry. Hodnotí Netanjahu dohodu Izraela zo SAE

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil štvrtok za "historický deň" v súvislosti s ohlásením dosiahnutia dohody o normalizácii vzťahov Izraela so Spojenými arabskými...

Lukašenko naradil preveriť prípady zadržania občanov. Minister vnútra sa ospravedlnil za konanie polície, ale…

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil preveriť prípady zadržania občanov počas protestných akcií, ktoré v Bielorusku trvajú už piaty deň a ktoré sa...

Baláž: Oficiálne Danko uviedol, že nebude kandidovať za predsedu SNS. Chlap by mal slovo dodržať

Po kolapse vo voľbách sa neuskutočnila žiadna analýza, hovorí pre ParlamentnéListy.sk kandidát na predsedu SNS, bývalý poslanec parlamentu Radovan Baláž. Čo najviac...

V Británii požiadalo o právo na pobyt už 3,8 milióna občanov EÚ

Vyše 3,8 milióna občanov členských krajín EÚ už požiadalo o povolenie ostať v Británii v rámci mechanizmu, ktorý Spojené kráľovstvo aktivovalo po...

Firmy využívajúce produkty čínskych firiem nemôžu obchodovať s vládou USA

 V USA vstúpili do platnosti nové opatrenia, na základe ktorých americká vláda nebude môcť nakupovať tovary a služby od firiem využívajúcich produkty...

Čo nás čaká pre koronavírus. Prehlásenia o bezinfekčnosti, rúška, aktualizácia rizikových krajín…

Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti....

Špecializovaný trestný súd: Spevák Rogel s dvomi členmi Krátkeho procesu nejdú do väzby

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nezobral do väzby troch členov extrémistickej skupiny, herca a speváka kapely...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 14. augusta 2020 - 07:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky