nedeľa, 28 februára, 2021
7.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Mons. Rábek: Ľudí ohrozujú epidémie. Ich znakom je odpor k viere v...

Mons. Rábek: Ľudí ohrozujú epidémie. Ich znakom je odpor k viere v Boha

V úvode omše povedal, že práve v tomto roku si pripomíname okrúhle 1150. výročie smrti sv. Cyrila a zároveň rovnaké výročia ustanovenia sv. Metoda za arcibiskupa pre Panóniu a Veľkú Moravu a kňazského svätenia sv. Gorazda.

Podľa Rábeka ťažíme z cyrilo-metodského dedičstva dodnes. „Z toho horizontu 1150 rokov môžeme po tých všetkých historických skúsenostiach povedať, že cyrilo-metodské dedičstvo je chrbtovou kosťou nášho národa, našej vlasti, pomocou ktorej dokážeme čeliť všetkému, čím sa v živote stretneme.

Obsah tohto cyrilo-metodského dedičstva, úprimná viera v Ježiša Krista, v jeho pravdu, v jeho lásku sa stalo a je akýmsi srdcom, ktoré rozohrieva náš rozum aj našu vôľu,“ zdôraznil Rábek.

Vo svojej kázni zároveň varoval pred nebezpečenstvom v podobe duchovných a morálnych epidémií. 

Na snímke sochy sv. Cyrila a sv. Metoda, zdroj: TASR

„Šíria sa ako vírusy, dostávajú sa k ľuďom v podobe prísľubov blahobytu, užívania si a vedú ich k tomu, že si myslia, že v mene dosiahnutia takýchto krásnych ideálov je všetko dovolené a všetko možné,“ povedal Rábek.

Ako príklad duchovných epidémií uviedol nacizmus a komunizmus. Podľa jeho slov však ľudí ohrozujú aj dnes. „Dostávajú sa k nám tieto vírusy v sladkom obale polopravdy a my si ich osvojujeme. Typické pre tieto epidémie je, že sú spojené s odporom k viere v Boha,“ pripomenul Rábek.


V súčasnosti sa podľa jeho slov prejavujú v podobe zabíjania nenarodených detí či klimatickými zmenami, ktoré sú dôsledkom ziskuchtivosti a chamtivosti bez ohľadu na prírodu a ľudí.

„Život bez Boha nás privádza na dno. Zoči-voči moderným morálno-duchovným epidémiám treba žiť podľa božej pravdy, ktorú nám priniesli naši vierozvestcovia,“ skonštatoval Rábek.


Na omši sa zúčastnil aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS). „Som neskutočne hrdý, že aj v preambule našej ústavy hovoríme, že nadväzujeme na cyrilo-metodskú tradíciu,” uviedol na margo vierozvestcov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,083 +1,815 Dnes Úmrtí 7,189 +114 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 45,594 Last updated: 28. februára 2021 - 12:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky