štvrtok, 5 augusta, 2021
18.4 C
Bratislava
ÚvodArénaPríšerné. Jan Keller oznámil, čo nás teraz čaká v EÚ. Tých ľudí...

Príšerné. Jan Keller oznámil, čo nás teraz čaká v EÚ. Tých ľudí dobre pozná

Postupne sa už rysujú osoby a obsadenie v čelných inštitúciách Európskej únie. Najviac sa zatiaľ hovorí o novej predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej, ktorú schválila Európska rada, a teraz už stačí, aby na ňu kývol Európsky parlament. Má už podľa vás pozíciu absolútne istú?

Myslím si, že vedenie ľudovcov, socialistov a liberálov sa na Leyenovej už dohodlo, takže bude mať v Európskom parlamente dostatok hlasov. Neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby ju nezvolili.

Pri voľbe Leyenovej bol porušený doterajší systém spitzenkandidátov. Bol to dobrý nápad?

Pokiaľ by sa stal šéfom Komisie Frans Timmermans, bol by zase porušený princíp, podľa ktorého má nárok na obsadenie funkcie predsedu EK tá frakcia, ktorá zvíťazí vo voľbách do Európskeho parlamentu. Socialisti to neboli. Najčistejšie riešenie bolo urobiť šéfa Komisie z predsedu ľudovej frakcie Webera. Všetky ostatné riešenia už museli nejaký princíp porušiť.

Český premiér Andrej Babiš radostne oznamoval, že vďaka V4 nebude predsedom Európskej komisie Franz Timmermans. Lenže, je Leyenová výhra? Mimochodom, už zazneli názory, že „budeme ešte prstíkom hrabať po Junckerovi“. Vraj zlikvidovala tri ministerstvá, ale na druhej strane má sedem detí, je zbožná a šetrná…

Leyenová je príšerná, nie je to rozhodne žiadna výhra. Ale keď príšerný bol aj ten Timmermans. Celých päť rokov to vyzeralo, že sa s Junckerom hrajú na dobrého a zlého policajta. Juncker vtipkoval a Timmermans sa vyhrážal. Teraz sa mu tie vyhrážky vrátili. Ale o nič nepríde. Bude podpredsedom a bude sa nám vyhrážať ďalej.

Skoro to vyzerá, že premiér Andrej Babiš mohol ísť pokojne na schôdzku za prezidentom už v utorok… Zostane v Európskej komisii všetko pri starom?

To ešte len uvidíme, dnes to nemôže nikto zodpovedne predpovedať. Záleží na mnohých veciach. Napríklad na tom, či zase nepríde ďalšia vlna migrácie ako v roku 2015. Záleží na tom, ako radikálne bude vystupovať Taliansko a či sa náhodou nesplní zbožná prosba jedného talianskeho farára, aby jeho ministra vnútra niekto zabil. Záleží aj na vývoji ekonomiky a možných problémoch, do ktorých sa môže dostať euro. Vzhľadom na to, čo sa hovorí aj v Nemecku o Ursule von der Leyenovej, môže byť tých prekvapení celkom dosť. Záleží aj na tom, či si včas nájde niekoho, kto bude Komisiu riadiť za ňu, ako to urobil Juncker s nemeckým právnikom Martinom Selmayrom.

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová  Zdroj: TASR

Ani Charles Michel nebude pre strednú Európu podľa portálu Politico bezproblémový. Vlani totiž pohrozil krajinám, ktoré odmietajú žiadateľov o azyl, čo je postoj V4, že by mohli byť vylúčené zo schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol. Čo očakávať od nového šéfa Európskej rady?

Bude sa vyhrážať zase. Otázka je, či sa jeho hrozieb bude niekto báť. To záleží na vnútropolitickom vývoji v jednotlivých krajinách. Nie v poslednom rade na vnútropolitickom vývoji u nás.

Charles Michel

Charles Michel  Zdroj: TASR

Zaznievali kritické hlasy z dôvodu, že vďaka postoju V4 k voľbe predsedu Európskej komisie nezískali krajiny zastúpenie na kľúčových postoch. V každom prípade, ČR má dvoch podpredsedov Európskeho parlamentu. Ako podľa vás skončila Česká republika a V4?

Predtým bola východná Európa zastúpená Donaldom Tuskom na čele Európskej rady a Pavlom Teličkom ako jedným zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu. Pokiaľ si niekto myslí, že to bolo adekvátne zastúpenie, nebudem mu to vyvracať.

Európsky parlament si za svojho predsedu zvolil talianskeho socialistického poslanca Davida-Mariu Sassoliho. Čo od neho očakávať?

Keď robil v uplynulom období podpredsedu, vyznačoval sa zmyslom pre suchý humor. Na rozdiel od Junckera, ktorý bol iba zábavný, on dokázal byť celkom vtipný. Možno mu len priať, aby mu ten humor vydržal.

Ústavná, vládna, politická kríza. Týmito slovami nešetria médiá v posledných týždňoch v súvislosti s českou politickou scénou. Ako všetko hodnotiť? Kľúčová lánska schôdzka priniesla odloženie ságy o odvolávaní ministra Staňka na 12. júl.

Nemám v tomto smere o nič viac informácií než ostatní. Ale vďaka tomu, že som bol päť rokov v politike, môžem vám všetko vysvetliť úplne presne a zasvätene. Vývoj bude zložitý, existuje hneď niekoľko scenárov, ktoré však majú rôznu šancu naplnenia, a bude závisieť od jednotlivých aktérov, ktorý z nich nakoniec vyjde. Musíme si však otvorene povedať, že v tom prípade nevyjdú tie ostatné. Viac vám toho budem môcť povedať už 12. júla.

Politológ Lukáš Valeš spomínal v ČT, keď hodnotil počínanie prezidenta ešte pred lánskou schôdzkou, že Česko prechádza k prezidentskému alebo poloprezidentskému systému. Čo si o tom myslíte?

To, že jedna politická strana má už v druhom vládnom období problém, aby sa dohodla so svojím koaličným partnerom, ešte neznamená, že prechádzame k prezidentskému systému. Nie som právnik ani znalec ústavy. Ale to, že právnici, ktorí ústavu zostavovali, nestanovili termíny pri kľúčových rozhodnutiach ústavných činiteľov, môže znamenať dve veci. Buď tej politike až tak nerozumejú, alebo chceli nechať prezidentovi pomerne veľký manévrovací priestor. To prvé by bolo smutné, to druhé sa im však určite podarilo.

Predseda ČSSD Jan Hamáček hovorí, že buď prezident Miloš Zeman cúvne, alebo budú predčasné voľby. Myslíte si, že spor, ktorý vznikol v súvislosti s pôsobením ministra kultúry Antonína Staňka, sa nakoniec skutočne stane poslednou kvapkou v rozhodovaní ČSSD o zotrvaní vo vláde?

Myslím si, že ČSSD patrí v súčasnosti k stranám, ktoré by sa rozhodne nemali tešiť na predčasné voľby. Ak sa do nich sama vmanévruje, nebude to svedčiť o nadmiere strategických schopností jej vedenia. Slušnejšie už to povedať neviem.

Jan Hamáček

Jan Hamáček  Zdroj: TASR

V podstate všetci traja, Zeman, Babiš aj Hamáček, už nejakým spôsobom pripúšťajú možnosť predčasných volieb. Existujú podľa vás vecné dôvody na to, aby odstúpila vláda a prípadne boli vypísané predčasné voľby?

Myslím si, že predčasné voľby toho príliš nevyriešia. Aj pokiaľ by sa ČSSD po nich dostala do parlamentu, čoskoro zistí, že nemá ani jediného koaličného partnera. Ak sa chce pripraviť o toho jediného, ktorý jej zostal, vyzerá to, že už ju parlamentná politika dočista omrzela. Takzvaný demoblok riskuje, že po voľbách z neho zostane len polblok. Jediný, kto môže na predčasných voľbách zarobiť, sú okrem Babišovho ANO azda Piráti. Ani oni však zatiaľ neprejavili schopnosť komunikovať s druhými stranami o čomkoľvek inom než o ťažení proti Babišovi. Ako kompetencia na prípadné vládnutie to nie je nič extra.

Je pravdepodobné, že k predčasným voľbám dôjde?

Obávam sa, že to je celkom pravdepodobné a že po sčítaní výsledkov predčasných volieb sa začne demonštrovať za ďalšie predčasné voľby.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 5. augusta 2021 - 00:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -