utorok, 14 júla, 2020
21.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Lajčák: Plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve...

Lajčák: Plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve i v Kyjeve

“Dal som dohromady s mojimi spolupracovníkmi plán deviatich konkrétnych krokov na zvýšenie dôvery. Pre tento plán som získal podporu v Moskve aj v Kyjeve,” uviedol Lajčák.

Prvým bodom z deviatich je podľa neho rekonštrukcia zbombardovaného mosta v meste Stanycia Luhanska.

Ide o jediný priechod pre civilistov cez líniu kontaktu v Luhanskej oblasti. Mostom denne prejde približne 10.000 ľudí napriek tomu, že je poškodený. 

“Vyzerá to tak, že v týchto chvíľach sa môžu prijať rozhodnutia, že táto rekonštrukcia sa uskutoční,” zhodnotil Lajčák.

Medzi ďalšími presadzovanými krokmi je aj humanitárne odmínovanie a ochrana civilnej infraštruktúry, ako sú školy, škôlky a podobne.

“Týchto deväť bodov má silnú podporu aj zo strany účastníckych štátov. Koľkokoľvek z nich sa nám podarí naplniť, budeme šťastní, že sme urobili niečo, čo vidia, cítia ľudia, ktorí sú postihnutí konfliktom,” zdôraznil minister.

Na neformálnom ministerskom stretnutí na Štrbskom Plese Ukrajinu nereprezentoval šéf diplomacie na rozdiel od Ruska, ktoré zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

“Ukrajina bola prítomná v rokovacej sále, hoci bola zastúpená na úrovni veľvyslanca,” pripomenul Lajčák, podľa ktorého to bolo pochopiteľné, pretože v Kyjeve v utorok prebiehal v ukrajinskom parlamente schvaľovací proces nominácie voľby nového šéfa diplomacie.

K neformálnemu stretnutiu najvyšších predstaviteľov Ukrajiny a Ruska tak na pôde Vysokých Tatier nedošlo. A rovnako hovoriť o prípadnom summite Ukrajina – Rusko na Slovensku je podľa Lajčáka predčasné.

Predsedníctvo SR sa podľa jeho slov “venuje veľkému politickému procesu, aby začal opäť pracovať normandský formát a aby sa začali riešiť politické veci”.

Na snímke TA SR generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger (vľavo) a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po skončení plenárneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkov OBSE na neformálnom stretnutí na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 9. júla 2019.

Už tento týždeň sa stretnú experti krajín tzv. normandskej štvorky, aby skúsili pripraviť agendu.

“Je možné, pravdepodobné a želateľné, aby sa normandská štvorka stretla aj na vrcholnej úrovni,” pripustil minister s tým, že Slovensko by bolo organizáciou stretnutia polichotené.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE bolo jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii.

Ministerské stretnutie vo Vysokých Tatrách hostil šéf slovenskej Lajčák a malo podtitul “Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami”.

Vo Vysokých Tatrách sa zišlo celkovo vyše 300 delegátov vrátane 23 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí.

Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu mali okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia. Program ukončili neformálnym pracovným obedom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Zomrel Miloš Jakeš, bývalý tajomník ÚV KSČ

Vo veku 97 rokov zomrel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš. Informovala o tom v utorok televízia CNN Prima News, ktorej to potvrdili...

VIDEO Mikulec: Štát sa pripravuje na druhú vlnu pandémie

Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie. Po utorkovom rokovaní...

Korčok: Potrebujeme, aby sa po pandémii pozviechala celá ekonomika EÚ

Je potrebné, aby sa celá Európa po pandémii koronavírusu pozviechala ako celok, povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok...

NR SR: Obce by mohli zakázať hazard aj bez potreby petície občanov

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách,...

NR SR: Dôvody na odvolanie komisára pre deti by sa mohli rozšíriť

Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v utorok do druhého čítania návrh na rozšírenie dôvodov na odvolanie komisára pre deti a komisára...

Kráľovná Alžbeta II. predstavila svoju vlastnú značku ginu

Britská kráľovná Alžbeta II. predstavila svoj vlastný gin založený na prísadách zo svojej záhrady. Informoval o tom v utorok webový spravodajský portál...

Saková: Potraty sú politizovaná téma, treba riešiť ekonomické a sociálne neistoty

Skupina nezaradených poslancov okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho považuje novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, za politizáciu tejto témy....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 22:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky