piatok, 2 decembra, 2022
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaNedostal som z Ruska ani rubeľ! Hrmel Salvini. Je tu obrovský škandál,...

Nedostal som z Ruska ani rubeľ! Hrmel Salvini. Je tu obrovský škandál, ktorý môže položiť vládu v Taliansku

„Nikdy som z Ruska nedostal ani jeden rubeľ, euro, dolár či liter vodky,“ vyhlásil taliansky minister vnútra Matteo Salvini v reakcii na obvinenia, že údajne spolupracuje s Rusmi vo veci ropných zákaziek výmenou za finančnú podporu jeho strany Liga.

Doplnil tiež, že hodlá situáciu riešiť aj súdne, rovnako ako to už bolo v minulosti.

“Liga nikdy nedostala ani cent z Ruska,“ háji sa Salviniho spolupracovník

Salviniho vyhlásenie nasledovalo po vydaní údajného prepisu rozhovoru spolupracovníkov Salviniho s ruskými investormi na spravodajskom webe BuzzFeed News. 

V rozhovore sa debatuje o podpore Salviniho hnutia pred tohtoročnými voľbami do Európskeho parlamentu výmenou za uzavretie ropných zákaziek s ruskými investormi.

S obvineniami z dohody o financovaní Ligy Ruskom prišiel prvýkrát vo februári taliansky týždenník L’Espresso, ale vtedy za tvrdeniami nestáli žiadne dôkazy.

Na snímke TA SR Matteo Salvini.

V aktuálnom prepise vydanom serverom BuzzFeed News je zachytených šesť mužov, traja Rusi a traja Taliani, ako diskutujú o odklonení financií do pokladnice Ligy z ropnej dohody.

Podľa tvrdenia servera BuzzFeed News sa mal blízky spolupracovník Mattea Salviniho stretnúť s ruskými investormi a vyjednať tajnú dohodu Salviniho strany Liga s Moskvou.

Stretnutia v jednom z hotelov v Moskve sa mal zúčastniť blízky Salviniho spolupracovník a bývalý hovorca Gianluca Savoini, ktorý dnes v Taliansku vedie proruský kultúrny inštitút.

„Liga nikdy nedostala ani cent z Ruska,“ háji sa Savoini po tom, ako opozičné strany v Taliansku vyzvali na okamžité prešetrenie situácie.

Jeden z Rusov Salviniho prirovnal k Trumpovi

Údajná dohoda uzavretá s Rusmi mala zahŕňať ruskú ropnú spoločnosť, ktorá by predala talianskej firme Eni tri milióny ton palív v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Počas obchodu by sa neskôr vyjednala zľava (z 250 000 ton) a peniaze z nej by sa odklonili práve k Salvinimu do Ligy.

Malo sa tak diať práve pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Ak by sa informácie potvrdili, tak by Salviniho strana porušila pravidlá financovania strán.

Na schôdzke muži diskutovali okrem iného o význame Ruska. Zazneli aj slová o ruskej podpore ďalších ultrapravicových strán v Európe.

Jeden z Rusov opísal Salviniho de facto ako „vodcu nacionalistov a populistov naprieč kontinentom“ a prirovnal ho k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, nasledovalo aj vtipkovanie o „posielaní ľudí do gulagu“.

“Skúmame tento prípad,” uviedol prokurátor z Milána 

Talianska prokuratúra už vyšetruje možné nezákonné financovanie strany Liga talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. 

S odvolaním sa na štvrtkové (11.7.) vyhlásenie hlavného milánskeho prokurátora Francesca Greca o tom informovala agentúra DPA.

“Skúmame tento prípad, aby sme videli, či došlo k porušeniu zákona,” uviedol Greco.

Podľa skorších zistení talianskych agentúr Adnkronos a ANSA ide o zločin “medzinárodnej korupcie”, pričom v tejto súvislosti už mali byť uskutočnené aj prvé vypočúvania.

Salvini sa vyslovil proti sankciám EÚ voči Rusku

Proticudzinecky zameraná Liga, ktorá od júna 2018 v Taliansku vládne v koalícii s populistickým Hnutím piatich hviezd, uzavrela podobne ako FPÖ dohodu o spolupráci so stranou Jednotné Rusko spriaznenou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomenula agentúra APA.

Salvini sa vyslovil proti sankciám EÚ voči Rusku a opakovane navštívil Moskvu. Minulý štvrtok sa stretol v Ríme s Putinom, ktorého predtým prijal vo Vatikáne pápež František.

V poslednom čase by nešlo o prvý škandál spojený s tajnými dohodami s Ruskom, ktorý by mohol stáť za pádom niektorej z európskych vlád.

V podobnej situácii sa tento rok ocitlo práve aj spomínané Rakúsko, kde vládnu krízu odštartovalo video, v ktorom šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a neskorší vicekancelár Heinz-Christian Strache pred rakúskymi voľbami v roku 2017 hovorí so ženou, ktorá sa vydáva za neter ruského oligarchu.

Témou rozhovoru bolo možné nezákonné financovanie Stracheho strany a prideľovanie štátnych zákaziek výmenou za volebnú pomoc.

Heinz-Christian Strache na nahrávke, ktorá ho stála post vicekancelára

Heinz-Christian Strache na nahrávke, ktorá ho stála post vicekancelára. Zdroj: ReproFoto YouTube

Po rozpade koalície chcel kancelár a predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz doviesť krajinu k predčasným voľbám s jednofarebnou vládou doplnenou o odborníkov.

Parlament však kancelárovi aj celej rekonštruovanej vláde po niekoľkých dňoch pôsobenia vyslovil nedôveru. Krajinu potom po páde vlády riadil vicekancelár a minister financií Hartwig Löger (ÖVP).

Autor: rak/TASR

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -