Salvini: Som za zrušenie protiruských sankcií. Putin okamžite reagoval...

4. 7. 2019 14:54

Ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihol talianskeho krajne pravicového ministra vnútra Mattea Salviniho za "vľúdny prístup" k Rusku. Putin to povedal pre štvrtkové vydanie denníka Corriere della Sera pred svojou návštevou Ríma a Vatikánu, informovala agentúra AFP.

Salvini: Som za zrušenie protiruských sankcií. Putin okamžite reagoval...
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Salvini je za rýchle zrušenie protiruských sankcií

Podľa Putina jeho strana Jednotné Rusko úzko spolupracuje so Salviniho protiimigračnou nacionalistickou stranou Liga Severu (LN). "Liga a jej líder Salvini aktívne podporujú obnovu plnej spolupráce medzi Talianskom a Ruskom. Presadzujú rýchle zrušenie protiruských sankcií, ktoré zaviedli Spojené štáty a Európska únia," uviedol.

Washington i Brusel uvalili sankčné opatrenia na Rusko po jeho anexii Krymu v roku 2014 a údajnej účasti Moskvy na vojnovom konflikte na východe Ukrajiny.

Na snímke V. Putin, zdroj: TASR

Rozvoj taliansko-ruských vzťahov

Oceňujúc Salviniho, ktorého LN skončila v Taliansku na čele májových volieb do Európskeho parlamentu, Putin vyhlásil, že obaja politici sa stretli už v roku 2014 v Miláne. "Diskutovali sme o vyhliadkach rozvoja taliansko-ruských vzťahov a väzbách medzi Ruskom a EÚ. Salvini má vľúdny prístup k našej krajine a je dobre informovaný o tamojšej situácii," vyhlásil šéf Kremľa.

Putin takisto zdôraznil svoje "sympatie" k štvornásobnému talianskemu expremiérovi a miliardárovi Silviovi Berlusconimu, neslávne známemu vďaka škandálom, obvineniam z korupcie a obvineniu z daňových únikov. 

Berlusconi je politik svetového významu

"Silvio je politikom svetového významu, skutočným lídrom, ktorý na medzinárodnej scéne naplno presadzuje záujmy svojej krajiny. Viaže nás dlhoročné priateľstvo," povedal ruský prezident.

Putin sa počas svojej štvrtkovej jednodňovej návštevy Talianska stretne s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom, premiérom Giuseppem Contem, ako aj s Berlusconim. Napriek pokračujúcej diplomatickej kríze medzi Moskvou a Západom talianska vláda vyzýva na zmiernenie sankcií voči Rusku.

Na snímke S. Berlusconi, zdroj: TASR

Šéf Kremľa sa zúčastní aj na zasadnutí Fóra rusko-talianskeho dialógu občianskej spoločnosti. Ešte predtým navštívi Vatikán, kde má na programe stretnutie s pápežom Františkom.

Historické centrum Ríma je v súvislosti s Putinovou návštevou z bezpečnostných dôvodov uzavreté - neprejazdných je zhruba 50 ulíc. Talianske médiá priniesli správu, že môže dôjsť k rušeniu signálu mobilných telefónov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…