Trumpova pomsta za Rusko? Tereza Spencerová: Clintonovci v nebezpečenstve. A českí politici majú tiež problém

0
Donald Trump (Autor: TASR)

Nahrávka ukazuje blízkeho poradcu Mattea Salviniho, ako v Moskve vyjednával o získaní ruských peňazí do kasy Ligy. Skrze obchody s ropou. Salvini sa od toho dištancoval a povedal, že neprijali ani rubeľ. Ako to na vás pôsobí? Je to Salviniho pád?

Taliansku politickú scénu do detailov nesledujem, takže fakt netuším, či Salvini pre nejakú nahrávku, nota bene z amerického BuzzFeedu, padne či nie. Máte na mysli niečo ako opakovanie modelu prostredníctvom ktorého bola – tiež s pomocou nahrávok, navyše fingovaných – „odprataná“ rakúska vláda? Azda by som len dodala, že opakovaný vtip prestáva byť vtipom. A navyše sa mi zdá, že okolo toho teraz panuje oveľa väčší „pokoj“, ako to bolo v rakúskom prípade.

Na druhej strane sa však Salvini nijako netají ochotou obnoviť vzťahy s Ruskom, pred pár dňami mal v Ríme Putina, takže mi tá nahrávka, či už je reálna alebo sfalšovaná, nepripadá ako „až také“ vybočenie z jeho línie. Je, samozrejme, nepríjemné, keď o vás niekto tvrdí, že si vás kúpila iná mocnosť, ale podobných tvrdení dnes lieta éterom už toľko, Českú republiku nevynímajúc, že už to zrejme dávno väčšina púšťa jedným uchom dnu a druhým von. Dnes na nejakom „zozname nepriateľov“ skončíte raz-dva. Ale neviem, samozrejme, ako na podobné veci reagujú Taliani. Či pre nich väčšinovo náhodou nie je dôležitejšie napríklad riešenie migračného prívalu ako ruble z Ruska.

Matteo Salvini

Matteo Salvini. Zdroj: TASR

Európsky parlament pokračuje vo voľbe ďalších orgánov. Česko má vcelku figu, zdá sa. Je to fiasko Andreja Babiša, ako je mu podsúvané? Je správne, že okolo Salviniho a Le Penovej frakcie je hĺbený „sanitárny kordón“, teda že im nikto nedá žiadnu funkciu? A čo kandidátka na šéfku Komisie von der Leyenová, ako sa tá zatiaľ vyfarbuje?

Je humorné, že jeden týždeň je Babiš všetkého schopný génius zla, ktorý skoro až znásilňuje a dojí chuderku Európsku úniu, a druhý týždeň je to pre zmenu slaboch, ktorý v tej istej Únii nedokáže presadiť vôbec nič. Tá naša slávna demokratická opozícia už by si mala vybrať nejaký jeden „slogan“ a držať sa ho, nech nepôsobí len ako partia ad hoc tárajov. Podľa princípu „táram, teda som“. Koniec koncov, veď mnoho z nich beztak sľubovalo, že keď v prezidentských voľbách vyhrá Zeman, tak emigrujú. Tak čo sa to tu stále deje?

A to s tým „sanitárnym kordónom“ tiež nevnímam ako nejaký zásadný problém. Skôr je to jednoducho len jeden zo symptómov našej aktuálnej verzie demokracie, že sú ostrakizovaní predstavitelia nie zase takej malej skupiny občanov EÚ. Čo s tým? No v konkrétnom prípade europarlamentu a funkcií asi nič. Pritom však vcelku chápem, že nikto nedá funkciu niekomu, kto ju chce zrejme využiť len na bojkot celého projektu, ktorý si však predsa „rozvracať nenecháme“. Mimochodom, spomínate, že v českom parlamente to kedysi bývalo podobne s komunistami? A ako sa im darí dnes!

Prípadné „sfarbovanie“ pani von der Leyenovej tiež nijako zvlášť nesledujem. Minule sme si o nej povedali pár príkrych slov a nie je dôvod na nich nič meniť.

V Idlibe stále bojujú zvyšky džihádistov a povstalcov. Už veľmi dlho. A ako ste poznamenali, bránia sa pomerne účinne. Alah im tie dodávky zbraní asi nepričarováva, tak sa proti Asadovi a Rusom držia vďaka pomoci z Turecka? Či od Američanov? Na mape to naozaj vyzerá zvláštne.

Nezabúdajte, že do Idlibu a okolitých oblastí voľne a masovo prúdili americké zbrane cez Turecko minimálne päť, ale skôr ešte viac rokov vojny. Takže celá tá oblasť je zbraňami doslova naprataná, a to vrátane ťažkých zbraní: tankov, obrnených vozidiel, delostrelectva a rakiet. A potom si myslím, že svoju zásadnú rolu zohráva tiež fakt, že zatiaľ čo z pohľadu mnohých sýrskych vojakov sa vojna po ôsmich rokoch „pocitovo“ končí, a tak nejako sa im už v „posledných dňoch“ nechce zbytočne umierať, al-Káida a ďalší džihádisti naopak bojujú fakticky o holý život. Turecko im už zavrelo ústupové cesty na svoje územie, aby si k množstvu svojich domácich problémov nepridalo ďalší a navyše len krvavo riešiteľný, ich domovské krajiny o nich v drvivej väčšine tiež nestoja, aj keď ani nie je jasné, kadiaľ by sa tam dostávali, a z druhej strany je sýrska armáda s ruským letectvom. Nemajú kam utiecť, bojujú o prežitie. O aspoň ďalší deň na tomto svete. A o to tvrdšie. Skrátka chcem povedať, že sú tu dosť veľké rozdiely v „nasadení“ v súčasných bojoch.

Nehovoriac o tom, že by som si tipla, že Rusko ešte stále drží Sýriu svojím spôsobom „nakrátko“ a odďaľuje rozhodujúcu ofenzívu proti Idlibu, a to prinajmenšom dovtedy, kým kompletne dodá do Turecka svoje protiraketové systémy S-400. Z hľadiska Ruska je to také úspešné „vrazenie klina“ do radov NATO celkom iste strategicky oveľa významnejšie ako džihád v beztak obkľúčenom Idlibe. Len čo budú S-400 v Turecku „pod strechou“ a z geopolitického hľadiska vznikne kvalitatívne úplne nová situácia, môže sa citeľne pohnúť aj „Idlib“. A S-400 už vraj, súčiastka po súčiastke, do Turecka postupne prilietajú, takže aj Idlib sa možno už „dočká“.

Ameriku „osviežil“ škandál miliardára Epsteina, ktorý robil rôzne nepekné veci s dievčatami. A priplietol sa k tomu aj Bill Clinton. Priplietol sa tak veľmi, že z toho môže byť politický problém? Je Hillary pre voľby 2020 už mimo hry?

Áno, som presvedčená, že sama Hillary je mimo hry, a to už veľmi dlho, zrejme od chvíle, keď ju vo voľbách porazil Trump. Ak sa teraz v Epsteinovej kauze – sám miliardarský milovník nedospelých dievčatiek už vraj sľúbil, že bude s vyšetrovateľmi spolupracovať výmenou za nízky trest – ukáže, ako veľmi sa na jeho sexuálnych orgiách podieľal aj Bill Clinton, bude to už rovno klinec do rodinnej politickej rakvy. A to navyše vo vzduchu lietajú aj mená ďalších významných demokratických politikov alebo sympatizantov a sponzorov z Hollywoodu či Wall Streetu. Uvidíme, čo z toho nakoniec vylezie alebo, lepšie povedané, či americká prokuratúra pri pohľade na tú super vysokú zver, ktorá sa jej zrejme čo nevidieť začne motať v sieťach, radšej nepovie niečo ako „vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite“. Na druhej strane však nemožno vylúčiť, že je to jeden z možných protiťahov, ktorými Trump hodlá Demokratickej strane a „deep state“ vrátiť úder za ten výmysel s jeho údajnými väzbami na Rusko, a tak bude kauza dotiahnutá do konca. Ak sa tak stane, tak sa americký (ale nielen americký) establishment otrasie v základoch.

Keď píšete o Juanovi Guaidóovi, píšete o ňom ako o bývalom obľúbencovi Západu. Už nie je obľúbenec? Alebo sa pokus o odpratanie Madura akosi dostal k ľadu? Čo zaujímavé sa deje vo Venezuele posledný mesiac? Naozaj strážia Madura Rusi, ako tvrdia americké orgány?

Nepoznám odpovede na vaše otázky, pretože americká strana už toho o Venezuele narozprávala toľko a len máločo z toho sa nakoniec ukázalo ako pravdivé. A tak naozaj neviem, či Madura strážia „stovky ruských vojakov“. Rovnako neviem, či vo Washingtone už dali Venezuelu k ľadu, keď o nej pred pár dňami Trump rokoval s Putinom na summite G20. Vo všetkých správach z Venezuely sa však snažím hľadať nejakú informáciu, čo teda aktuálne vlastne robí Guaidó, ktorého – očividne nezmyselne unáhlene – aj náš pán prezident uznal za hlavu štátu. Mimochodom, vraj ho ešte na začiatku tohto roka uznalo asi päťdesiat krajín, teda jasná menšina sveta, keď si uvedomíte, že skoro tridsať takých „poslušných demokratov“ je z Európy. Aj to o niečom vypovedá. A zo všetkých správ sa človek dozvie maximálne len citáciu akýchsi Guaidóových vyhlásení plných mantier o demokracii a bla-bla-bla, s ktorými odmieta akékoľvek kroky a návrhy Madurovej vlády. A madurovci medzitým pokračujú v rokovaní s opozíciou, teraz konkrétne už v treťom kole, zase s nórskym sprostredkovaním, tentoraz na Barbadose. Z toho akosi plynie, že náš miláčik Guaidó je už tiež akosi mimo… Späť k vašej otázke, vo Venezuele sa za posledný mesiac nič prevratné nestalo, len Guaidó je bohviekde. Ale má očividne prístup k internetu a neopustila ho ani chuť rozosielať prejavy plné veľkých slov o demokracii, slobode, ľudských právach a ľudskej dôstojnosti.

Juan Guaidó

Juan Guaidó. Zdroj: TASR

Správy o mierových dohodách medzi Talibanom a USA sú čoraz silnejšie. Naozaj sa USA môžu zdvihnúť a odísť z Afganistanu? A čo Česko?

Trump odchod z Afganistanu fakticky sľúbil už v predvolebnej kampani, ale prvé dva roky v Bielom dome bol úplne ochromený a zahltený vymysleným škandálom Russiagate, takže sa k problému dostáva vlastne až teraz. A áno, na svojom názore, že po 19 rokoch márnej „demokratizácie“ Afganistanu je pokračovanie v nastúpenom štýle zo všetkého najviac len dôkazom akejsi duševnej nespôsobilosti, nič nemení. Dohoda s Talibanom je vraj vlastne už hotová, jej podmienky majú byť oznámené do 1. septembra, keď by mali byť zverejnené aj časové rámce amerického odsunu a ďalšie zmluvné záväzky. Na tom všetkom je vlastne najšialenejšie to, že 19 rokov západnej okupácie nielenže nedoviedlo Afganistan k nejakej sekulárnej a demokratickej spoločnosti, ale len k zničeniu krajiny a k tomu, že USA odovzdávajú moc Talibanu, ktorý si svojou okupáciou vlastne sami stvorili. A Taliban nie sú žiadni demokratickí a ľudskoprávne feministickí inťoši s láskou k opere, baletu a gender studies. Je to v mnohých ohľadoch „stredoveká“ partia so všetkým, čo k tomu patrí. Takže si Západ môže pogratulovať k skvelému výsledku…

A čo my? No, predsa tam nebudeme vystrájať, pardon, demokratizovať sami, nie? Jednoducho naši politici len prestanú klamať o tom, že sa „pri Kábule bojuje za Prahu“, odvedú českých vojakov tiež a všetko pôjde v pokoji ďalej. V nejakej ďalšej podobne pochybnej aliančnej alebo inej spriatelenej okupácii. Napríklad by sme mohli začať tvrdiť, že naši vojaci, ktorí v Mali pomáhajú Francúzom brániť zlaté a uránové bane, aby z nich chudobné Mali nemohlo žiť… Skrátka, že sa odteraz „za Prahu“ bojuje v Mali. Neviete, ako sa volá tamojšie hlavné mesto?

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Neviem, čo vypichnúť. Už sme síce formálne v uhorkovej sezóne, ale tých vecí, čo sa dejú, je napriek tomu mnoho. Aj keď žiadna z nich akoby nehrozila ničím prelomovým, ale…

- Reklama -