piatok, 30 októbra, 2020
10.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Západ? Čaputová? Tereza Spencerová sa ospravedlňuje priateľom, ale nemôže inak. „U debilov,“...

Západ? Čaputová? Tereza Spencerová sa ospravedlňuje priateľom, ale nemôže inak. „U debilov,“ dodáva

Ako pokračuje presúvanie novozakúpených ruských rakiet S-400 do Turecka? Zmierili sa už USA s tým, že s tým nič neurobia? A odhaduje už niekto, čo to bude znamenať pre „rozdelenie NATO“?

Prevážanie komponentov S-400 z Ruska do Turecka pokračuje, možno dokonca v zrýchlenom tempe, pretože ruská strana z ničoho nič prehovorila o čomsi ako „leteckom moste“.

Ale zatiaľ je reč len o prvej batérii, do Ruska ešte musí odísť na zácvik ďalšie kvantum tureckých vojakov, pretože kurzom ich zatiaľ prešlo len asi sto, takže v bojaschopnom stave a komplet by vraj všetko malo byť niekedy budúci rok v apríli. Teda, tak to aspoň tvrdí Erdogan.

A nie, USA sa s tým nezmierili. Alebo, lepšie povedané, vyzerá to, že sa nezmierili. Washington vyradil Turecko z programu stíhačiek F-35, špekuluje sa aj o ďalších sankciách, ale zatiaľ nie je nič čierne na bielom.

Možno aj preto, že sa zdá, že na Erdogana by žiadne zastrašovanie alebo trestanie aj tak nezabralo. Len by ho to viac postrčilo ďalej od Západu.

Turecký prezident si ide svoju politiku, ktorá sa v posledných rokoch vlastne len zintenzívňuje, a akoby „nebolo boha“, aby sa od nej odklonil, nieto ustúpil. A tak vlastne ani nie je dôvod s vyhlasovaním trestov nejako chvátať.

Je lepšie si všetko v pokoji rozmyslieť, dôkladne zhodnotiť situáciu. V hre je toho predsa veľa: Turecko je so svojou druhou najsilnejšou armádou v rámci NATO dôležitým juhovýchodným krídlom Aliancie, je pre Západ aj bránou na Blízky východ, v Incirliku by NATO malo mať stále svoje jadrové zbrane.

A áno, ostošesť sa špekuluje, že Turecko bude musieť v NATO skončiť. Pripadá mi to vcelku logické. Veď existencia Aliancie dnes stojí a padá s obrazom „ruského nepriateľa“, pre ktorého treba v Európe silne zbrojiť, teda nakupovať americké zbrane.

A zrazu, že by jeden jeho – a navyše veľmi dôležitý – člen nielenže nakupoval zbrane z Ruska, ale navyše sa s ním bratal aj v energetike alebo obchode a zrejme aj regionálnej politike? To by tiež Aliancia mohla začať byť pre srandu králikov…

Na druhej strane však žijeme v podivnej dobe, keď sa dejú najprapodivnejšie veci. Majme na pamäti, že Trump odmieta Turkov za nákup ruských zbraní nejako prehnane kritizovať a tvári sa, že ich dokonca svojím spôsobom aj chápe.

Má slabosť pre chlapákov a Erdogan práve takým je. A navyše Trump vníma NATO hlavne len ako odbytisko pre americké zbrane, a teda ako záchranu pracovných miest doma v Amerike… Skrátka, stať sa môže nakoniec čokoľvek.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

Dvaja nemeckí penzionovaní generáli vydali zdesenú štúdiu, že vypovedaním zmluvy o raketách stredného doletu sa Rusko pripravuje na regionálne vojny v Európe, najmä pokiaľ ide o Pobaltie a oblasť Čierneho mora. Ako Damoklov meč totiž bude nad jeho protivníkmi visieť hrozba jadrového úderu. Tiež máte strach?

Strach veľmi nemám, a aj keby som ho mala, tak čo? Ničomu tým nepomôžem, len si zhorším „kvalitu života“. Už nejaký čas namiesto toho idem v akomsi fatalistickom móde.

Ale jadrovej vojny s Ruskom (alebo ruského jadrového útoku, ak chcete), pokiaľ teda vynecháme nejakú veľmi „zlú náhodu“, sa fakt neobávam. A náhode sa predísť nedá. Už Murphyho zákon predsa postuluje, že keď sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí.

A v takom prípade by nám nebola nič platná ani platná dohoda.

Tým, že nemeckí vojenskí penzisti kritizujú Rusko za odstúpenie od zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu, „mierne“ prehliadajú fakt, že jej vypovedanie ako prvé avizovali USA. Pre Rusko teda nemá zmysel, aby pri zmluve zostávalo samo.

Je to podobné ako s tou obamovskou jadrovou dohodou s Iránom z roku 2015.

Trump ju vypovedal pred viac ako rokom, Európa sa bojí Ameriky, a tak tiež nedodržiava svoje záväzky, ktoré zo zmluvy vyplývajú, ale všetci tlačia na Irán, aby dohodu ďalej dodržiaval. Sám samučičký, jediný poctivý. To je svojím spôsobom ako „u debilov“.

Veľa to vypovedá o miere egocentrickosti, s ktorou sa Západ ešte stále vníma vo svetovom kontexte. Ale „zvyšok sveta“ to vidí. Oni si o nás nemyslia nič extra už dlho a idú si vlastné politiky, posledné roky ich však musia v protizápadných názoroch len utvrdzovať.

Kdesi sme sa „cestou“ stratili a odmietame si to priznať.

Vždy, keď tu niekto vykríkne, že sa hanbí raz za Zemana, inokedy za Babiša, uvedomím si, ako trápne musím pri svojich cestách na Blízky východ vysvetľovať európsku, respektíve všeobecne západnú politiku.

A to ju dokonca niekedy aj bránim, pretože je vlastne „moja“, a prepadám pocitu, že „svoje“ si smiem kritizovať ja, ale nie oni. Šialené.

Nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová chce mať z Európy „prvý uhlíkovo neutrálny kontinent“ do roku 2050. O čom toto vyhlásenie svedčí? Čo sme sa od nej vlastne dozvedeli počas jej prejavov pri procese voľby predsedu EK v Európskom parlamente?

No, nedozvedeli sme sa nič, pretože „dávala“ jednu pekne znejúcu, ale obsahovo vytunelovanú frázu za druhou. Na druhej strane z toho možno vyvodiť, že sme sa o nej dozvedeli vlastne až veľa.

Mohla mi ponechať aspoň kúsok nádeje, že sa do čela EÚ dostal niekto, kto má aspoň kúsok nejakej vízie. Nie, len to dostala pani, čo bola práve poruke a prekážala najmenšiemu počtu „dôležitých“ ľudí.

A „prvý uhlíkovo neutrálny“ kontinent v roku 2050 mi do uchopiteľnej a zrozumiteľnej vízie tiež nezapadá.

Len dosvedčuje, že Ursula von den Leyenová vie, aké témy sa dnes nosia, a určite sa už pred množstvom fotografov a kamier chystá na stretnutie s Gretou, ale pretože netuší, ako tieto ciele dosiahnuť, sľubuje ich múdro na obdobie, keď už vo funkcii spoľahlivo nebude. Jednoducho, sľubom nezarmútiš.

Prax už od prvého dňa v úrade. Je to celé na zúfanie.

Jej zvolením vraj EÚ zažehnala „inštitucionálnu krízu“. No možno áno, aj keď za cenu popretia všetkých súčasných pravidiel o „spitzenkandidátoch“. Všetky ostatné krízy, v ktorých sa Únia topí až po uši, ale pôjdu „veselo“ ďalej.

Kiež by sa aspoň neprehlbovali, ale stavať na to by som rozhodne nechcela.

Vypukla aféra okolo Donalda Trumpa a jeho výrokov o kongresmanke Ocasiovej-Cortezovej a ďalších členkách Kongresu s „imigračným pozadím“. Je jeho výrok taký nehorázny, aby sa musel preberať v médiách už niekoľko dní v kuse? A čo povedať na prieskumy, že zatiaľ Trump stráca vlastne na všetkých prípadných demokratických kandidátov?

To „imigračné pozadie“, ktoré spomínate, v spomínaných prípadoch znamená New York, Detroit alebo napríklad Chicago. Skrátka, keď Trump posiela kongresmanky „tam, odkiaľ prišli“, tak naozaj znie ako totálny hlupák.

Narodili sa v Spojených štátoch amerických, rovnako ako Trump, a jeho poznámky len dokladajú, že mu prekáža skôr ich farba kože, náboženstvo a názory, to znamená, že by mal rád Ameriku hlavne pre bielych.

Priepasti, ktorými sa americká spoločnosť už aj tak rozdeľuje, sa teraz len prehĺbia.

O tom prieskume, že Trump stráca na všetkých demokratických kandidátov, neviem.

Zato som zazrela prieskumy, podľa ktorých začínajú mať tzv. nerozhodnutí voliči na socialistické blúznenie časti Demokratickej strany alergiu a presne polovica ľudí, ktorí sú rozhodnutí ísť budúci rok voliť v prezidentských voľbách, je vraj s Trumpovou „prácou“ spokojná.

Takže uvidíme, chaos klasicky vládne aj v prieskumoch. To si napokon vie zaplatiť každý. Rok dopredu nemá sledovanie prieskumov veľmi veľký zmysel.

Ale všeobecne k tým Trumpovým výrokom: sú to porovnateľné kydy, aké napríklad znejú na Milióne chvíľok, len v obrátenom garde. Chcem povedať, že dnes je verejný priestor zavalený táraninami. Na realitu už hľadí málokto. A na to podľa mňa, či tak, alebo onak, doplatíme.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštevuje susedné krajiny a vyzýva, aby Vyšehradská štvorka v zásade zložila zbrane proti európskemu mainstreamu. Ako jej prvé kroky hodnotíte? Poslanec Ľuboš Blaha ju už označil za „agentku Sorosa“.

Priznám sa, že pani Čaputovú vôbec nesledujem. Viem, že je to slovenská prezidentka, ale tak nejako mám stále problém ju brať vážne. Nič od nej neočakávam a prejavy „à la Havel“ za žiadne veľké plus v súčasnom svete nepovažujem.

Skúšala som sa za dešpekt voči nej ospravedlňovať svojim slovenským kamarátom tu v Prahe a ukázalo sa, že ju vnímajú dosť podobne. Ale to sú ľudia, čo nečítajú ani Respekt, ani Deník N (alebo Denník N), nepozerajú spravodajstvo ČT, takže… Chápete…

Preto sme asi kamaráti.

A čo sa týka „Sorosovej agentky“? Neviem. Aké peniaze ju do čela štátu dostali?

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

V „hre“ je veľa vecí, uvidíme, čo bude.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Matovič verí, že do rána bude väčšina odberných tímov pripravená

Premiér Igor Matovič (OĽANO) verí, že do sobotňajšieho (31. 10.) rána bude absolútna väčšina odberných tímov pripravená na spustenie celoplošného testovania na...

Belgicku dochádzajú lôžka aj zdravotníci. Zaznamenali denný rekord hospitalizovaných

Belgicko zaznamenalo vo štvrtok rekordný denný počet 6187 ľudí prijatých do nemocníc s ochorením COVID-19. Informoval o tom v piatok zdravotnícky úrad...

PRIESKUM Víťazom volieb by sa stal Hlas-SD s výrazným náskokom pred vládnou stranou

Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, ich víťazom by sa stala strana Hlas-SD so ziskom 26,5 percenta hlasov. Druhé miesto...

Naď: Na víkend je zabezpečených okolo 72 percent kompletných tímov

Na víkendové celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 bolo k piatkovému poludniu zabezpečených okolo 72 percent kompletných tímov. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, uviedol k celoplošnému testovaniu hlavný hygienik Mikas

Plošné testovanie ľudí na Slovensku antigénovými testami na COVID-19 vníma hlavný hygienik SR Ján Mikas z epidemiologického hľadiska ako užitočné. Uviedol to...

Zemetrasenie v Turecku a Grécku: najmenej štyria mŕtvi a 120 zranených

Najmenej štyri obete na životoch a 120 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo územie Turecka a Grécka. Oznámil to turecký...

Podľa Fica iba prezidentka môže nariadiť využitie vojakov. Žiada ju zastaviť celoplošné testovanie

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby zastavila celoplošné testovanie obyvateľstva. Tvrdí, že hlava štátu môže na základe...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 30. októbra 2020 - 18:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky