Bulhari uzavrú najväčší armádny kontrakt za 30 rokov

  0
  Americké stíhačky F-16 (Autor: TASR)

  Kúpu nových stíhačiek navrhovanú vládou odsúhlasili pomerom hlasov 123:78, pričom dvaja poslanci sa hlasovania zdržali. Stíhacie lietadlá — šesť jednomiestnych a dve dvojmiestne — by mali Spojené štáty Bulharsku začať dodávať v polovici roka 2023.

  Posledné stíhačky by mala Sofia od USA dostať začiatkom roka 2024, informuje agentúra AFP. Bulharsko za 1,25 miliardy dolárov (1,11 miliardy eur) získa od USA stíhačky F-16 Block 70, vybavených raketami vzduch-vzduch, v cene je aj výcvik pre ich pilotov.

  Pôjde o vôbec najväčší armádny kontrakt v tejto krajine od pádu komunistického režimu pred 30 rokmi. 

  Kontrakt s výrobcom stíhačiek, zbrojárskym koncernom Lockheed Martin, musí ešte podpísať bulharský minister obrany Krasimir Karakačanov. 

  “Bulharsko bude prvou balkánskou krajinou s touto novou verziou lietadiel,” povedal Karakačanov na margo pomerne vysokej sumy.

  Bulharskí poslanci sa z dôvodu potrebného financovania kúpy dohodli na zvýšení rozpočtového deficitu krajiny v roku 2019 z plánovaných 0,5 percenta na 2,1 percenta HDP, dopĺňa AFP. 

  Bulharsko, ktoré do NATO vstúpilo v roku 2004, aktuálne používa tridsaťročné sovietske stíhačky MiG-29, z ktorých len sedem je schopných letu.

  Okrem USA tejto krajine ponúkli nákup stíhačiek aj Švédsko a Taliansko. V prípade Švédska išlo o desať nových gripenov, zatiaľ čo Taliansko ponúklo Sofii viacúčelové stíhacie lietadlá typu Eurofighter, avšak už použité.

  - Reklama -