Tóth odmieta prísť vypovedať. Prečo? Šanta navrhuje predviesť ho políciou

  0
  Peter Tóth (Autor: Reprofoto: Youtube)

  Tóth sa nachádza na utajenom mieste, predvolanie na súd neprevzal, doma bol údajne len jeho syn Samuel.

  Bývalému šéfovi kontrarozviedky SIS prekáža, že bola vyzradená jeho identita, pričom hlavní inciátori tohto činu ostali neznámi a nepotrestaní.

  Po viacerých incidentoch súvisiacich so zverejnením mojej identity ako utajovaného svedka sa ma predstavitelia Policajného zboru pýtali, či chcem byť spolu s našou rodinou zaradený do programu ochrany svedkov.

  Ako môžem dôverovať štátu, že je spôsobilý zabezpečiť moju ochranu, keď nedokázal zabrániť vyzradeniu mojej identity?“ uvádza Tóth v stanovisku.

  Preto „nepresvedčivú“ ponuku na zaradenie do programu ochrany svedkov odmietol. Štát opustil na vlastné náklady a ukrýva sa v zahraničí.

  „Súčasťou našej ochrany pred nezákonným zverejnením mojej identity v médiách, ako aj pred prenasledovaním zo strany Slovenskej informačnej služby sme s rodinou opustili Slovenskú republiku, na vlastné náklady a bez akejkoľvek pomoci štátu sme sa rozhodli hľadať bezpečné útočisko v zahraničí. Súčasťou bezpečnostných opatrení bola aj opakovaná zmena miesta pobytu,“ objasňuje.

  Spolupracuje

  Tóth zdôrazňuje, že s vyšetrovateľmi doteraz spolupracoval, „čo predstaviteľom spravodajskej služby neostalo utajené“.

  „V čase pokročilých technológií a čoraz rozšírenejšej umelej inteligencie je takmer nemožné uniknúť pred elektronickým monitorovaním, a to najmä v situácii, keď som komunikoval s oficiálnymi predstaviteľmi Policajného zboru aj počas môjho pobytu v zahraničí,” vysvetľuje.

  Podľa Tótha SIS dvakrát obmedzila nielen jeho slobodný pohyb, ale aj opätovné stretnutie s rodinou.

   

  Som svedok, nie páchateľ

  „Som svedok, nie páchateľ. S políciou a prokuratúrou spolupracujem dobrovoľne, nie zo strachu,“ obhajuje sa exsiskár.

  A dodáva, že nepožíva od vyšetrovateľov žiadne úľavy, „pretože som sa nedopustil nijakej trestnej činnosti a zainteresovaní ľudia v postavení orgánov činných v trestnom konaní a ich nadriadení to vedia“.

  „Napriek tomu mlčia, pretože sa boja. Epigónov a podlých manipulátorov,“ uvádza bývalý blízky spolupracovník Mariana Kočnera.

  Tóth spolupracoval s Marianom Kočnerom okrem iného aj na sledovaní novinárov.  Zdroj: TASR

  Výpovede platia

  „Som odhodlaný pokračovať v usvedčovaní páchateľov vraždy a ďalších závažných trestných činov,“ píše v stanovisku.

  „Štát však musí zabezpečiť, aby mňa a našu rodinu neprenasledoval orgán toho istého štátu.“

  Tóth na záver zdôrazňuje, že platia všetky jeho svedecké výpovede, inkriminujúce podozrivých, či už v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, v kauze zmeniek televízie Markíza, alebo v iných trestných konaniach.

  „Naďalej trvám na tom, že Mariana Kočnera považujem za objednávateľa vraždy Jána Kuciaka a Alenu Zsuzsovú za jeho spolupáchateľku.

  Naďalej trvám na tom, že Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi pomohol vyrobiť antedatované zmenky Jozef Dučák starší.

  Takisto naďalej trvám na tom, že Marianom Kočnerom písané motáky z vyšetrovacej väzby vynášal advokát Andrej Šabík a tak ďalej a tak podobne,“ uzatvára vo svojom stanovisku Peter Tóth.

  Dodáva, že tieto slová môže procesne potvrdiť, že vtedy, ak sa zmenia bezpečnostné a ďalšie podmienky na Slovensku.

   

  Stretával sa s Aghom

  Podľa denníka Aktuality.sk odkedy je Kočner vo väzbe, Tóth sa viackrát stretol s jednou z hlavných postáv kauzy zmenky – Štefanom Aghom. 

  Kočner mal svojho bývalého obchodného partnera inštruovať práve cez Tótha.

  - Reklama -