streda, 12 mája, 2021
14.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako to vyzerá s Kočnerom a Ruskom? Toto ukázal šesťdňový megaproces

Ako to vyzerá s Kočnerom a Ruskom? Toto ukázal šesťdňový megaproces

Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic tvrdí, že po šiestich dňoch pojednávania sa „dôkazná situácia proti Pavlovi R. a Marianovi K. výrazne prehĺbila“.

Nezaregistroval žiaden relevantný dôkaz, ktorý by podporoval verziu obhajoby. Pavol Rusko o svedkoch povedal, že o daných zmenkách nevedeli, pretože o nich nemali odkiaľ vedieť. 

Na snímke TASR právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 22. júla 2019.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta predvoláva bývalých riaditeľov a zamestnancov TV Markíza.

Na ich výpovediach demonštruje údajnú neexistenciu zmeniek vzhľadom na ich nevedomosť o nich v roku 2000.

Medzi svedkami boli bývalí riaditelia televízie Václav Mika a Vladimír Repčík, niekdajšia účtovníčka Markízy Anna Miklošovičová a bývalá finančná riaditeľka Radka Doehring.

Na snímke TASR právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor Ján Šanta počas súdneho pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 23. júla 2019.

Nikto z nich o zmenkách v roku 2000 nepočul napriek tomu, že boli vo svojich funkciách zodpovední za finančný stav televízie. 

Pavol Rusko tvrdí, že o nich nemali odkiaľ počuť. Nepovažoval za potrebné ich o zmenkách informovať, avšak tvrdil, že tí, ktorí o nich mali vedieť, o nich vedeli.

Ani po šiestich pojednávacích dňoch však súdu a novinárom neprezradil, o akých svedkov by malo ísť. Jediným svedkom, na ktorého sa Rusko zatiaľ odvoláva, je jeho bývalá manželka Viera Rusková.

Na snímke TASR v popredí Pavol Rusko a vedľa neho advokát Mariana Kočnera Michal Mandzák počas súdneho pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 31. júla 2019. 

Tá by mala podľa neho dosvedčiť podpisovanie zmeniek v roku 2000. Súd ju zatiaľ nepredvolal. 

Na margo toho, že neboli zmenky vedené v účtovníctve Markízy, reagoval Rusko tým, že v účtovníctve nebolo vedených veľa vecí. Odvoláva sa na dobu 90. rokov a na to, že sa mnoho vecí „učili za pochodu“.

Dodal, že zmienka nebola ani o exekúcii vedenej Gamatexom proti Markíze.

Na to riaditeľka právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich uviedla, že sa exekúcia spomína vo výročnej správe amerického majiteľa Markízy CME z roku 1999, čiže rok pred údajným podpisom sporných zmeniek. 

Ešte na prvom dni pojednávania sa sudca spýtal Ruska, čo bolo protihodnotou za podpísanie zmeniek Marianovi Kočnerovi a Štefanovi Aghovi.

Na snímke TASR Štefan Agh prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 31. júla 2019.

Podľa Ruska bolo protihodnotou, že Markíza nepríde o licenciu na vysielanie. Rusko tvrdí, že s riešením zmeniek prišiel dnes už nebohý advokát Ernest Valko.

Ten bol členom vtedajšej Rady pre televízne a rozhlasové vysielanie, čo by podľa obhajcu Markízy Lipšica znamenalo jasný konflikt záujmov.

Na pojednávaní sa dosiaľ nečítal prepis údajnej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a jeho spoluobvineným Štefanom Aghom ani prepis medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.

Ten pochádza z trestnej veci vraždy Jána Kuciaka, z mobilného telefónu, ktorým mal Kočner komunikovať prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema.

Na snímke TASR advokát bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska Marek Para(vľavo) prichádza na Špecializovaný trestný súd v Pezinku na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza 22. júla 2019. 

Dôkazy z tohto prepisu sú podľa Lipšica usvedčujúce a dokazujú existenciu zločineckej skupiny. Jej súčasťou mali byť policajti, prokurátori a sudcovia, z ktorých sú podľa neho mnohí stále vo funkcii.

Dôkaz namietala obhajoba s tým, že sa s ním nestihla oboznámiť.

No prokurátor Šanta uviedol, že obhajca Marek Para dôkaz k dispozícii má vzhľadom na to, že zastupuje Mariana Kočnera v trestnej veci vraždy Kuciaka, odkiaľ tento dôkaz pochádza.

Viacero svedkov zatiaľ na pojednávanie neprišlo.

Sú nimi riaditeľ Markízy Matthias Settele, bývalá riaditeľka Zuzana Ťapáková, podnikateľ Milan Fiľo, zástupca CME Frederic Thomas Klinkhammer, niekdajší majiteľ produkčného domu Forza Ján Kováčik, obvinený v kauze Technopol servis Jozef Dučák, niekdajšia spoločníčka v Markíze Silvia Volzová a niekdajší novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Peter Tóth (zdroj: TASR)

Ten sa podľa vlastných slov zdržiava v zahraničí v obave o svoju bezpečnosť. Súd ho nariadil v stredu na pojednávaní predviesť na 9. septembra.

Vtedy sa pojednávanie uskutoční v ÚVV Bratislava aj za prítomnosti Mariana Kočnera. 

Na otázku, či sa dá predviesť svedok zo zahraničia, povedal Lipšic, že sa to nedá, avšak prokurátor Šanta tvrdí, že „vylúčiť to celkom nemožno“.

Na snímke TASR podnikateľ Kočner v sprievode príslušníkov NAKA.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“.

Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Silvie Volzovej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 04:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -