pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaŠichtařová opísala niečo, čo z úst českých politikov často nezaznieva. Ide o...

Šichtařová opísala niečo, čo z úst českých politikov často nezaznieva. Ide o peniaze

Myšlienka, že peniaze zarobené v Česku by nemali z krajiny odtekať, znie pekne a nejeden politik sa tohto nápadu chopí. Ekonómka Markéta Šichtařová však v blogu na serveri iDnes.cz upozorňuje, že tento nápad má aj svoju odvrátenú temnú stranu. A tú sa na rozdiel od uvedených politikov nezdráha opísať.

„Predstavme si čisto hypoteticky, že všetky zahraničné firmy nejako donútime, aby svoje zisky reinvestovali u nás a neodvádzali ich do zahraničia. Lenže k čomu to povedie? Odpoveď: ak to povedie k stavbe ďalších skladov, nijako sme si tým nepomohli.

Zamestnali sme totiž síce ľudí v sklade, ale títo ľudia potom budú chýbať iným českým firmám a živnostníkom, ktorí pre nedostatok ľudí nebudú schopní prevádzkovať svoje vlastné živnosti,“ napísala.

„Postavíme z reinvestovaných dividend ďalšiu montovaciu halu – a aby v nej mal kto pracovať, privezieme do nej z Ukrajiny robotníkov. Donútime Amazon reinvestovať zisky a rozšíriť sa – a vo vedľajšej dedine nebude fungovať krčma ani škola, pretože v nej nebude mať kto pracovať,“ varovala ekonómka.

Krátko povedané, snaha udržať dividendy doma môže zaváňať snahou o zabetónovanie starej štruktúry českej ekonomiky, ktorá Česku v dlhodobej perspektíve ani trochu nepomôže.

Celý text nájdete na webe iDnes.cz.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:59 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img