Na pražskej radnici už veje dúhová vlajka

  0
  Sprievod na oslavu LGBTI komunity Prague Pride 2016 (Autor: Hans Štembera)

  Festival Prague Pride je venovaný lesbám, gejom, bisexuálom a transsexuálom (LGBT) a ďalším minoritným komunitám.

  Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vo svojom vyhlásení uviedol, že sa treba “zasadiť o to, aby všetci mali rovnaké práva a príležitosti a neboli diskriminovaní pre svoju sexuálnu orientáciu”. 

  Páry rovnakého pohlavia by podľa neho mali mať možnosť uzatvárať manželstvo so všetkými právnymi dôsledkami, citujú Novinky.cz.

  Dodal, že festival Prague Pride vníma ako vyjadrenie rešpektu a solidarity k sexuálnym menšinám v krajinách, kde sú ich práva tvrdo potlačované.

  Prague Pride v roku 2017   Zdroj: TASR

  „Pride je oslava toho, že všetci môžeme byť sami sebou. Až potom sa v nás môžu rozvinúť všetky schopnosti a potenciál, ktorý máme. A to je to najväčšie bohatstvo, ktoré môžeme mať,” uviedol primátorov námestník Petr Hlubuček (STAN).

  Podľa riaditeľky festivalu Hany Kulhánkovej je vyvesenie vlajky na Novej radnici síce symbolickým, ale pre LGBT komunitu významným gestom, konštatujú Novinky.cz.

  Tohtoročný festival ponúkne návštevníkom viac ako 140 akcií a bude aj spomienkou na 50. výročie policajnej razie v gay klube v New Yorku.

  Odpor gejov a lesieb, ktorý vtedy – v júni 1969 – kládli policajtom, sa do dejín zapísal ako tzv. Stonewallské povstanie.

  Šlo o kľúčovú udalosť, ktorá viedla k modernému boju za práva LGBT komunity v Spojených štátoch a neskôr aj inde vo svete.

  Novinky.cz pripomenuli, že vlani na festival Prague Pride prišlo podľa organizátorov viac ako 90 000 ľudí.

   

  - Reklama -