štvrtok, 26 novembra, 2020
1.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Na pražskej radnici už veje dúhová vlajka

Na pražskej radnici už veje dúhová vlajka

Festival Prague Pride je venovaný lesbám, gejom, bisexuálom a transsexuálom (LGBT) a ďalším minoritným komunitám.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vo svojom vyhlásení uviedol, že sa treba “zasadiť o to, aby všetci mali rovnaké práva a príležitosti a neboli diskriminovaní pre svoju sexuálnu orientáciu”. 

Páry rovnakého pohlavia by podľa neho mali mať možnosť uzatvárať manželstvo so všetkými právnymi dôsledkami, citujú Novinky.cz.

Dodal, že festival Prague Pride vníma ako vyjadrenie rešpektu a solidarity k sexuálnym menšinám v krajinách, kde sú ich práva tvrdo potlačované.

Prague Pride v roku 2017   Zdroj: TASR

„Pride je oslava toho, že všetci môžeme byť sami sebou. Až potom sa v nás môžu rozvinúť všetky schopnosti a potenciál, ktorý máme. A to je to najväčšie bohatstvo, ktoré môžeme mať,” uviedol primátorov námestník Petr Hlubuček (STAN).

Podľa riaditeľky festivalu Hany Kulhánkovej je vyvesenie vlajky na Novej radnici síce symbolickým, ale pre LGBT komunitu významným gestom, konštatujú Novinky.cz.

Tohtoročný festival ponúkne návštevníkom viac ako 140 akcií a bude aj spomienkou na 50. výročie policajnej razie v gay klube v New Yorku.

Odpor gejov a lesieb, ktorý vtedy – v júni 1969 – kládli policajtom, sa do dejín zapísal ako tzv. Stonewallské povstanie.

Šlo o kľúčovú udalosť, ktorá viedla k modernému boju za práva LGBT komunity v Spojených štátoch a neskôr aj inde vo svete.

Novinky.cz pripomenuli, že vlani na festival Prague Pride prišlo podľa organizátorov viac ako 90 000 ľudí.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Klus: Dlho sme žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od Slovenska ďaleko

„Na Slovensku sme dlho žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od nás ďaleko a vôbec sa nás netýka. Nie je to...

Pribudlo 17 mŕtvych a 1953 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v stredu (25. 11.) pribudlo 1953 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 10.723 testov. Pribudlo 17 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...

Krajniak: Treba upraviť valorizáciu minimálnych dôchodkov

Návrh zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce upravuje minimálne dôchodky. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v úvode tretieho rokovacieho dňa 18. schôdze...

Nemecko chce, aby lyžiarske strediská v EÚ ostali zatvorené do 10. januára

Nemecko sa bude v snahe o zamedzenie šírenia infekcie nového koronavírusu snažiť s ďalšími členskými krajinami EÚ dohodnúť na tom, aby zostali...

Bratislavský kraj: Na cestách bolo od začiatku roka vyše 800 nehôd

Za prvých desať mesiacov kalendárneho roka 2020 zaznamenali policajti v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) 859 dopravných nehôd. Najčastejšími vinníkmi boli vodiči motorových...

USA: Trump omilostil svojho bývalého poradcu Michaela Flynna

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že omilostil svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa koncom roka...

USA: Úrady Američanov žiadajú, aby na Deň vďakyvzdania necestovali

Americké úrady v stredu opätovne vyzvali obyvateľov USA, aby počas štvrtkového (26. novembra) Dňa vďakyvzdania obmedzili cestovanie a zostali doma. Centrum pre...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 10:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky