Politici, takto by to nešlo, odkázala Greta. A ukázala mladým aktivistom nový cieľ

  0
  Na snímke švédska tínedžerka a enviromentalistka Greta Thunbergová reční počas klimatických protestov mládeže v talianskej metropole v Ríme 19. apríla 2019. (Autor: TASR)

  Šestnásťročná švédska bojovníčka za záchranu klímy Greta Thunbergová vo švajčiarskom Lausanne vyhlásila, že pravidelne sa opakujúce piatkové protesty študentov za záchranu planéty, ktoré prebiehali v školskom roku, politikov zatiaľ nepohli k významným činom.

  „Zatiaľ sme stále vo východiskovom bode, len kĺžeme po povrchu,“ upozornila vo Švajčiarsku. Jej slová priniesla agentúra Reuters. Študenti preto podľa nej musia pokračovať v demonštráciách, aby ľuďom nedovolili na problémy s globálnym otepľovaním zabudnúť. Zvlášť aktívni by vraj mali byť študenti v Ázii, ktorí sa podľa Thunbergovej zatiaľ držali na uzde.

  Švajčiarsky biofyzik Jacques Dubochet, ktorý v roku 2017 dostal Nobelovu cenu, tvrdí, že celý svet vlastne vie, čo musí urobiť. Musia sa nastoliť ekologicky neutrálne ekonomiky s minimom vypúšťaného uhlíka do ovzdušia. „Vieme presne, čo musíme urobiť, musíme sa zbaviť uhlíka hneď, ako to bude možné,“ konštatoval.

  Jacques Dubochet

  Jacques Dubochet. Zdroj: TASR

  Aktivisti vyzvali EÚ, aby dosiahla klimatickú neutralitu do roku 2035. Od Únie navyše požadujú, aby obchodovala len s tými partnermi, ktorí to s bojom proti klimatickým zmenám myslia vážne a budú sa snažiť o to, aby celosvetovo teplota nevzrástla o viac ako 1,5 stupňa.

  Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

   

  - Reklama -