štvrtok, 3 decembra, 2020
1 C
Bratislava
Úvod Aréna Púť do Mekky sprevádza politika. Aj hachstag #boycotthajj

Púť do Mekky sprevádza politika. Aj hachstag #boycotthajj

Viac než 100 moslimov z rôznych krajín – od Austrálie až po Tanzániu – zdieľalo na sociálnej sieti Twitter hashtag #boycotthajj, aby takto upozornili na politiku Saudskej Arábie, najmä na úlohu tejto krajiny vo vojne v Jemene, postoj k ľudským právam a zaobchádzanie so ženami.

„#boycotthajjj je pre moslimov dôležitou diskusiou. Ide o kritiku a priznanie existencie zverstiev, ktoré saudskoarabský režim pácha proti svojim vlastným moslimom,” uviedla v tvíte lekárka z Nového Zélandu Mariam Parwaizová.

Britská moslimka Ella zasa vysvetlila, že účasť na púti je pre ňu nezlučiteľná so zásadou islamu postaviť sa nespravodlivosti. 

„Zastavuje ma zahraničná politika Saudskej Arábie a útlak v saudskoarabskej spoločnosti,” uviedla 28-ročná britská vedkyňa pre agentúru Reuters.

Vláda v Rijáde vyzvala moslimov, aby sa sústredili na duchovnú stránku púte, nie na politiku.

Nemenovaný saudskoarabský činiteľ odmietol bojkot ako “nemúdry” a uviedol, že malý počet jeho podporovateľov ostro kontrastuje so skutočnosťou, že počet pútnikov každým rokom stúpa a jednotlivé krajiny preto žiadajú čoraz vyššie kvóty. 

Predstaviteľ Rijádu vyhlásil, že Saudská Arábia sa v súvislosti s Jemenom snaží nájsť “politické riešenia” a samotné kráľovstvo zažíva “značné zmeny” v oblasti práv žien.
 

Počas piatkového úvodného dňa hadždžu pútnici v saudskoarabskej Mekke v tamojšej Veľkej mešite sedemkrát krúžia okolo kvádrovitej stavby Kaaba. Neskôr sa zúčastnia aj na tradičných piatkových modlitbách.
 

Potom sa vydajú k pahorkom Safá a Marwa, pijú vodu zo studne Zamzam, absolvujú nočné bdenie pri hore Arafát, následne budú zbierať  kamienky na planine Muzdálifa, ktoré potom použijú pri symbolickom kameňovaní Diabla v údolí Miná.

Potom si pútnici oholia hlavy, prinesú zvieraciu obetu a zapoja sa do trojdňovej slávnosti Íd al-adhá.

Ilustračné foto  Zdroj: TASR

 

Päťdňový hadždž, jeden z piatich pilierov islamu, musí absolvovať aspoň raz za život každý moslim, ktorý je telesne a duševne zdravý a má prostriedky na cestu do Mekky. 

Moslimovi, ktorý vykoná púť do Mekky, patrí titul hadždží.

Dejisko púte sa nachádza v úzkom údolí obklopenom skalnatým pohorím. 

Tento priestor sa každý rok mení na obrovský stanový tábor. 

Tento rok tam podľa saudskoarabských úradov postavili 350 000 klimatizovaných stanov.

Ako informovala televízia CNN, tento rok budú mať pútnici prvýkrát k dispozícii aj vysokorýchlostné vlaky, ktoré ich prepravia z Mekky do Medíny s tromi zastávkami: v meste Džidda, na Medzinárodnom letisku kráľa Abdala Azíza a v Ekonomickom centre kráľa Abdalláha v meste Rábigh. 

Túto trať dali do prevádzky vlani v októbri, takže tento rok čelí náporu pútnikov prvýkrát.     

Vysoký počet účastníkov púte predstavuje pre Saudskú Arábiu veľkú bezpečnostnú a logistickú výzvu. 

O bezpečnosť pútnikov sa starajú desiatky tisíce príslušníkov bezpečnostných zložiek. 

Tohtoročný hadždž sa odohráva v pozadí napätia v Perzskom zálive po sérii útokov na tankery, zostrelení dronov a obmedzení námornej dopravy. 

Rijád z útokov na obchodné lode obviňuje svojho regionálneho nepriateľa Irán, ktorý to však odmieta.

Útok letectva Saudsekj Arábie v Jemene  Zdroj: TASR

Napriek absencii diplomatických vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou aj tento rok sa na púť do Mekky chystá približne 88 550 iránskych pútnikov.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj tentoraz sa saudskoarabské úrady veľmi usilovali zdôrazniť, že hadždž je náboženská udalosť, a snažili sa zabrániť jej spolitizovaniu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Rusko začne už v sobotu rozsiahle očkovanie rizikových skupín proti COVID-19

Už v sobotu sa v ruskej metropole Moskva začne rozsiahle očkovanie rizikových skupín osôb proti ochoreniu COVID-19 spôsobovanému koronavírusom SARS-CoV-2. Očkovaní budú...

Únia miest nie je spokojná s prípravou nového programovacieho obdobia, odstupuje od spolupráce. MIRRI tomu nerozumie

Únia miest Slovenska (ÚMS) odstupuje od memoranda o spolupráci, ktoré podpísala v januári s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Združením miest a obcí...

Fauci kritizuje Britániu: So schválením vakcíny mohli počkať

Popredný americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci kritizoval Britániu v súvislosti so schválením vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom vo...

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije žiadne tlaky

Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti.

Von der Leyenová: EK hľadá spôsob, ako obísť maďarské a poľské veto

Európska komisia (EK) hľadá podľa svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej spôsoby, ako v prípade potreby obísť právo veta, ktoré Poľsko a...

Mihók: Polovica fondu obnovy má ísť do ekonomiky, vedy, výskumu a vzdelávania

Slovensko si zamenilo plán obnovy, ktorý aktuálne pripravuje vláda, s plánom reforiem. Tými pritom na Slovensku v posledných desaťročiach prešli všetky oblasti spoločnosti. Základným...

Kolíková dúfa, že bude so Žilinkom robiť reformu na prokuratúre

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dúfa, že s Marošom Žilinkom ako generálnym prokurátorom budú spoločne robiť reformu na prokuratúre. Žilinkovi k...
Slovensko
Pozitívne vzorky 111,208 +1,982 Dnes Úmrtí 930 +32 Dnes Uzdravení 74,273 Infikovaných 36,005 Last updated: 3. decembra 2020 - 23:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky