Banská tragédia znovu na súd. Pojednávanie sa začne v septembri

  0
  ILUSTRAČNÁ SNÍMKA (Autor: archív)

  Ďalšie pojednávanie by malo pokračovať dokazovaním v zmysle rozhodnutia odvolacieho súdu.

  Naposledy sa kauzou výbuchu OS v Prievidzi zaoberal vlani v novembri, pred súdom vypovedal vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na Hlavnom banskom úrade (HBÚ) Vladimír Tejbus.

  Ten uviedol, že baníci a banskí záchranári mali zomrieť skôr ako pri výbuchu, pričom všetky dôkazy smerujú k tomu, že zomreli už pri hasení požiaru.

  Ilustračná snímka, baníci hornonitrianskych baní   Zdroj: TASR

   

  K jeho výpovedi sa mala písomne vyjadriť obhajoba. 

  Prievidzský súd sa kauzou výbuchu, ktorý si vyžiadal životy 20 ľudí, opätovne zaoberá potom, čo Krajský súd (KS) v Trenčíne zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol.

  Rozhodnutie vydal ešte v marci 2017.

  Obžalovaným kladie obžaloba za vinu, že svojím konaním v súvislosti s likvidáciou havárie zvýšili všeobecné nebezpečenstvo a sťažili jeho odvrátenie a zmiernenie.

  Podľa senátu KS je nevyhnutné preukázať príčinnú súvislosť medzi konaním obžalovaných a nešťastím, lebo nie každé porušenie povinnosti automaticky zakladá aj trestnoprávnu zodpovednosť.

  OS v Prievidzi uznal trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. vinných z prečinu všeobecného ohrozenia ešte začiatkom mája 2015 a odsúdil ich na niekoľkoročné tresty odňatia slobody a zákazy činnosti vedúcich pracovníkov v bani. 

  Pamätník banskej tragédie  Zdroj: TASR

   

  K tragickému výbuchu došlo 10. augusta 2009 v dopoludňajších hodinách v podzemí vtedajšej Východnej šachty v bani v Handlovej.

  Pravdepodobne v dôsledku výbuchu banských plynov tam zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov.

  Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol.

  Výbuch nastal krátko po 9.30 h.

  Udalosť v handlovskej bani je považovaná za najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva.