sobota, 23 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Ombudsmanka nenechá len tak rozdielne poplatky za škôlky

Ombudsmanka nenechá len tak rozdielne poplatky za škôlky

„Rodičia nesúhlasia s tým, že sumy sú výrazne rozdielne a líšia sa len na základe miesta trvalého pobytu detí. Pri preskúmavaní podnetu som sa stretla s problémom odlišného postoja viacerých inštitúcií k ústavnej akceptovateľnosti takejto právnej úpravy,“ uviedla Patakyová.

Stanovisko zaujme po doručení vyjadrení a ich vyhodnotení. 

Zdroj: Facebook/Verejná ochrankyňa práv

 

„Zvážim aj uplatnenie svojich ďalších kompetencií vrátane možnosti iniciovať konanie o súlade právnych predpisov na Ústavnom súde SR,“ povedala ombudsmanka. 

Združenie miest a obcí požiadalo Generálnu prokuratúru SR o stanovisko v dôsledku rozdielneho názoru MŠVVaŠ SR pri určovaní mesačného príspevku zákonného zástupcu so zohľadnením trvalého bydliska.

Generálna prokuratúra tvrdí, že o diskrimináciu v tomto prípade nejde.

Téma rozdielnych poplatkov za škôlku podľa trvalého bydliska rezonovala v nedávnom období i prostredníctvom medializovaných prípadov z bratislavských mestských častí Petržalka a Staré Mesto.

Poslanci najväčšej bratislavskej mestskej časti 25. júna rozhodli, že rodičia bez trvalého pobytu v mestskej časti budú za škôlku platiť od novembra 2019 mesačne 100 eur, pre miestnych zostane poplatok v doterajšej sume 30 eur.

Aj nerezidenti však môžu požiadať o 70-percentnú zľavu.

Ilustračné foto, škôlkari   Zdroj: TASR

 

Podobnú úpravu vo svojom všeobecnom záväznom nariadení prijali aj poslanci Starého Mesta.

Podľa ich rozhodnutia budú rodičia s trvalým pobytom v Starom Mesto dlhšom ako jeden rok platiť mesačne 45 eur, ostatní 90 eur.

Rozhodnutia, ktoré vyvolali búrlivú diskusiu, vychádzajú z problému nedostatočných kapacít predškolských zariadení a snahy zabezpečiť prijatie čo najväčšieho počtu detí s trvalým pobytom v danej mestskej časti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 18:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky