Ombudsmanka nenechá len tak rozdielne poplatky za škôlky

  0
  Mária Patakyová (Autor: TASR)

  „Rodičia nesúhlasia s tým, že sumy sú výrazne rozdielne a líšia sa len na základe miesta trvalého pobytu detí. Pri preskúmavaní podnetu som sa stretla s problémom odlišného postoja viacerých inštitúcií k ústavnej akceptovateľnosti takejto právnej úpravy,“ uviedla Patakyová.

  Stanovisko zaujme po doručení vyjadrení a ich vyhodnotení. 

  Zdroj: Facebook/Verejná ochrankyňa práv

   

  „Zvážim aj uplatnenie svojich ďalších kompetencií vrátane možnosti iniciovať konanie o súlade právnych predpisov na Ústavnom súde SR,“ povedala ombudsmanka. 

  Združenie miest a obcí požiadalo Generálnu prokuratúru SR o stanovisko v dôsledku rozdielneho názoru MŠVVaŠ SR pri určovaní mesačného príspevku zákonného zástupcu so zohľadnením trvalého bydliska.

  Generálna prokuratúra tvrdí, že o diskrimináciu v tomto prípade nejde.

  Téma rozdielnych poplatkov za škôlku podľa trvalého bydliska rezonovala v nedávnom období i prostredníctvom medializovaných prípadov z bratislavských mestských častí Petržalka a Staré Mesto.

  Poslanci najväčšej bratislavskej mestskej časti 25. júna rozhodli, že rodičia bez trvalého pobytu v mestskej časti budú za škôlku platiť od novembra 2019 mesačne 100 eur, pre miestnych zostane poplatok v doterajšej sume 30 eur.

  Aj nerezidenti však môžu požiadať o 70-percentnú zľavu.

  Ilustračné foto, škôlkari   Zdroj: TASR

   

  Podobnú úpravu vo svojom všeobecnom záväznom nariadení prijali aj poslanci Starého Mesta.

  Podľa ich rozhodnutia budú rodičia s trvalým pobytom v Starom Mesto dlhšom ako jeden rok platiť mesačne 45 eur, ostatní 90 eur.

  Rozhodnutia, ktoré vyvolali búrlivú diskusiu, vychádzajú z problému nedostatočných kapacít predškolských zariadení a snahy zabezpečiť prijatie čo najväčšieho počtu detí s trvalým pobytom v danej mestskej časti.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu