Druhé výročie útoku v Barcelone si pripomenuli kladením kvetov

  0
  Archívna snímka z 20. augusta 2017 zachytáva kvety, odkazy a sviečky položené na pamiatku obetí teroristického útoku v centrálnej Barcelone. (Autor: TASR)

  Účastníci spomienky kládli biele klinčeky na mozaiku umelca Joana Miróa, umiestnenú v časti promenády La Rambla, kde islamistický útočník zakončil svoju jazdu dodávkou po tom, ako ňou vrážal do ľudí.

  Sobotňajšie podujatie sa nieslo prevažne v tichu, avšak jeho súčasťou bola hra tradičnej katalánskej piesne “El cant dels ocells” (Vtáčí spev) na violončele, informovala tlačová agentúra DPA.

  Okrem španielskeho ministra vnútra Fernanda Grandeho-Marlasku sa na ňom zúčastnili aj barcelonská starostka Ada Colauová a šéf katalánskej samosprávy Quim Torra.

  “Vždy budeme myslieť na obete a ich rodiny. Naďalej budeme rozhodne a jednotne bojovať proti terorizmu a brániť demokraciu, slobodu a spolunažívanie,” napísal pri tejto príležitosti na Twitteri španielsky premiér Pedro Sánchez.

  Združenie obetí ACVOT usporiadalo v inej časti promenády alternatívne spomienkové podujatie, kde účastníci čítali manifest požadujúci “dôstojnosť a spravodlivosť” a upozorňujúci, že na niektoré z obetí “sa zabudlo”.

  Útok dodávkou na promenáde La Rambla v centre Barcelony, ako aj o niekoľko hodín neskôr zmarený útok v pobrežnom meste Cambrills si 17. augusta 2017 vyžiadali dokopy 16 obetí na životoch.

  Vyše 130 ďalších ľudí utrpelo sčasti ťažké zranenia. K zodpovednosti za tieto útoky sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

  Proces s troma podozrivými osobami, ktoré vzali do vyšetrovacej väzby, sa má podľa správy stanice RTVE začať v roku 2020.

  Ďalší údajní členovia danej teroristickej bunky prišli o život krátko pred útokmi pri výbuchu v ich dome, kde mali zrejme dielňu na výrobu bômb, a lebo v noci po útokoch, keď proti nim zasahovala polícia.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu