streda, 20 októbra, 2021
9.8 C
Bratislava
ÚvodArénaMala by odísť, odporúčajú kiskovci Jankovskej

Mala by odísť, odporúčajú kiskovci Jankovskej

„Podozrenia, ktoré vyplývajú z konania polície a komunikácie človeka, ktorý je obvinený z vraždy sú natoľko závažné, že by malo byť len otázkou hodín, kedy skončí Monika Jankovská vo funkcii,“ uvádza strana doslova.

Zdroj: Facebook/Za ľudí

Podľa členky strany Márie Kolíkovej po zverejnených informáciách o policajnom zadržaní mobilu Jankovskej a obsahu Kočnerových správ je nepochybné, že by sa mala vzdať funkcie štátnej tajomníčky a bojovať o očistu svojho mena mimo výkonu verejnej funkcie.

„Je to dôležité aj pre navrátenie dôvery v justíciu,“ konštatuje Kolíková.

Mária Kolíková, bývala štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti   Zdroj: TASR

Jasné stanovisko by malo zaujať aj súdnictvo.

Ako sa ďalej píše v statuse, ak bude voči Jankovskej, ktorá je aj sudkyňou, vznesené obvinenie, “je nevyhnutné, aby voči nej bola vyvodená disciplinárna zodpovednosť a začaté disciplinárne konanie a s tým spojený pozastavený výkon funkcie”.

„Je to v rukách nielen polície, ale tiež predsedu súdnej rady, predsedu súdu, ministra spravodlivosti a ďalej disciplinárneho súdu. Všetky orgány musia konať dôsledne, aby ich výsledky neboli zbytočne spochybňované,“ píše sa v statuse strany Za ľudí.

Ďalší člen strany Juraj Šeliga má podobný názor, Jankovská by mala zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii štátnej tajomníčky.

Juraj Šeliga  Zdroj: TASR

„Ak sa informácie z esemesiek Kočnera potvrdia a potvrdí sa, že nejde o jednorazovú či jednoosobovú aktivitu, ale o organizovanú sieť, treba prijať systémové opatrenia, lebo systém nefunguje. Treba byť preto dôsledný nielen voči konkrétnym osobám, ale mať pripravené aj systémové opatrenia,“ myslí si.

K opatreniam, ako zabrániť podobným veciam, ktoré sa teraz sa dejú, zaraďuje Za ľudí otvorenie súdnej rady nesudcom.

„Sudcovia si nemôžu riešiť svoje veci sami,“ zdôrazňujú a pravidlo by zaviedli aj pre prokuratúru a príslušnú radu prokurátorov.

„Ďalej je potrebné dôsledne oddeliť politiku od výkonu súdnej moci. A to je dnes prípad pani Jankovskej a pána Harabina. Toto prechádzanie, neustále koketovanie medzi súdnou mocou a politikou nesvedčí takému výkonu súdnictva, ktoré by sa malo každému javiť ako nezávislé a nestranné od politických rozmarov, či už osobných, alebo straníckych,“ konštatuje Kolíková.

Podľa Šeligu Jankovská bola vždy vnímaná rozporuplne.

Na ministerstvo spravodlivosti ju dosadil Smer a bola považovaná za veľmi blízku osobu Roberta Kaliňáka, tvrdí Šeliga a je presvedčený, že do vedenia rezortu “ju nedosadili len tak”.

Monika Jankovská prišla na rezort z Krajského súdu v Trenčíne. Zdroj: TASR

„Dostala sa tam síce už za Tomáša Boreca, no po jeho odchode mala vykonávať politický dozor nad Luciou Žitňanskou a presadzovať na ministerstve záujmy Smeru,“ opisuje Šeliga.

„Most-Híd sa proti jej prítomnosti nemohol brániť, no dal Jankovskej takú pozíciu, z ktorej nemohla ovplyvňovať kľúčové rozhodovacie procesy a zasahovať do súdnictva. Už to indikuje, akú dôveru voči nej mal Most-Híd a ministerka spravodlivosti,“ dopĺňa Šeliga.

O jej pôsobení podľa strany Za ľudí je známe najmä to, že podnikateľ Rafael Janíček ju označil ako jednu z osôb, ktoré sa podieľali na mafiánskom biznise Čongrádyovcov. Jankovská podľa Janíčka mala dať počas pôsobenia na Krajskom súde v Trenčíne jeho otca do väzby, aby sa mafia zmocnila ich rodinného majetku.

Janíčka za jeho výroky dokonca (neštandardne!) fyzicky zadržali pre podozrenie z ohovárania, uzatvára na sociálnej sieti strana Za ľudí svoje stanovisko k prípadu štátnej tajomníčky Jankovskej v súvislosti so zadržaním jej mobilu políciou.

SaS sa pridáva

Zhodný názor má aj opozičná strana Sloboda a Solidarita, podľa ktorej sú podozrenia na prepojenie Jankovskej s organizovaným zločinom príliš silné na jej zotrvanie vo funkciách.

Podľa poslanca parlamentu Alojza Baránika Jankovská bola napriek jej 'harabinovskej' kariére navrhnutá predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou ako kandidátka na sudkyňu Ústavného súdu SR.

Baránik tiež uviedol, že sa potvrdzujú podozrenia plynúce z prepojení na zmenkový biznis Mariana K. na Okresnom súde Bratislava 5 a Krajskom súde v Bratislave. Na tento súd bola podľa Baránika Jankovská ako sudkyňa nedávno preložená.

Jej zotrvanie vo funkciách podľa poslanca vyvoláva obavy o vplyve organizovaného zločinu na súdny manažment, ministerstvo spravodlivosti a vládu. 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 02:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img